Archiv aktualit

29


listopad 2024

aktualita img

:: Vydařený den otevřených dveří

Na naší škole se dny otevřených dveří konají tradičně v listopadu a v lednu. Listopadový DOD je považován za ten „menší“. Letos se ale o malou akci rozhodně nejednalo. V pátek 29. 11. otevřelo dveře naší školy téměř 120 uchazečů, které doprovázelo více než 200 dalších návštěvníků. Naše absolventy nebo rodiče našich současných žáků jsme ani nepočítali. O organizaci dne se postarali pedagogové mocně podpoření 70 pomocníky, kterým nebylo líto zůstat v pátek ve škole až do pozdního odpoledne.

A co mohli všichni příchozí vidět a zažít? Fyzikální i chemické pokusy, mikroskopování, hraní si s roboty, robůtky, Legem i kličkování se Sphero koulemi pod nohami návštěvníků. Někteří se zabavili společenskými hrami a hlavolamy. Praktické informace uchazečům o studium a jejich rodičům poskytovali průvodci i vedení školy.

Komu by tento den nestačil, může přijít znovu. Další den otevřených dveří se koná v sobotu 18. ledna dopoledne. Páťáci a deváťáci si mimo jiné mohou vyzkoušet přijímací zkoušky na načisto.

Moc se na Vás těšíme.

24_dod_listopad 24_dod_listopad 24_dod_listopad 24_dod_listopad 24_dod_listopad

03


prosinec 2024

aktualita img

:: Exkurze: Techmania, Science Center

V úterý dne 3. 12. 2024 se 1. ročník vypravil do plzeňské do Techmanie. Nejprve se žáci samostatně věnovali exponátům dle své libosti. Bohužel jich ale bylo tolik, že nebylo možné projít všechny, ale žáci si vybírali ty, které je nejvíce zaujaly – ať už to byly pokusy s prouděním vzduchu, magnety, zvukovými nástroji, teplem, stabilitou staveb nebo optika.

Od jedenácti na nás v 3D Planetáriu čekal program s názvem ‚‚Do hlubin Mezinárodní kosmické stanice ISS‘‘. Přednáška byla interaktivní, takže se žáci zapojovali a odpovídali na různé otázky formou hlasovacího systému přes své mobilní telefony. Přednáška byla velmi zajímavá, poučná i zábavná.

Exkurze se setkala s úspěchem, a tak věřím, že jsme nebyli v Techmanii naposledy.

Tereza Bečvářová

24_techmania_prvak 24_techmania_prvak 24_techmania_prvak 24_techmania_prvak 24_techmania_prvak 24_techmania_prvak 24_techmania_prvak 24_techmania_prvak

03


prosinec 2024

aktualita img

:: Tercie v Techmanii

Dne 3. 12. 2024 se třída tercie zúčastnila exkurze do Techmanie v Plzni.

Nejprve pro nás byl připraven výukový program Do hlubin Mezinárodní kosmické stanice ISS. Poté jsme si mohli vyzkoušet řadu interaktivních exponátů v Techmanii i v budově 3D planetária. Exkurzi jsme si moc užili.

Eliška Švecová a Eliška Vondráčková, tercie

24_techmania 24_techmania 24_techmania 24_techmania 24_techmania

02


prosinec 2024

aktualita img

:: SRPGB

Sdružení rodičů a přátel Gymnázia Blovice je spolek, který funguje při Gymnáziu Blovice. Příjmy spolku tvoří členské příspěvky rodičů, dobrovolné příspěvky a výtěžky z akcí, které jako sdružení pořádáme. V posledních letech se zaměřujeme na zajištění občerstvení na dnech otevřených dveří, schůzkách rodičů a akcích gymnázia, které jsou pro veřejnost. Z vybraných peněz finančně podporujeme vybrané vzdělávací, kulturní nebo sportovní aktivity gymnázia, které nelze hradit z jeho rozpočtu a museli by si je žáci platit sami. V loňském školním roce 2023-24 jsme přispěli vysokou částkou 78.464 Kč.

V letošním školním roce plánujeme podpořit vzdělávací akce pro rodiče, talentované žáky, akce školního parlamentu nebo vybavení pro sportovce reprezentující gymnázium na různých turnajích.

Za SRPGB, předsedkyně Lenka Rojíková

26


listopad 2024

aktualita img

:: Přednáška pro rodiče žáků

Co si počít s úzkostnými stavy svých dětí se dozvěděli rodiče našich žáků v úterý 26.11. Do školy za nimi totiž zavítala lektorka a psychoterapeutka Mgr. Pavlína Němečková, DiS. Během 90 minut se všichni, kteří po třídních schůzkách zavítali do učebny 4. ročníku, naučili, jak úzkosti poznat, jak se při těchto stavech dospívající cítí, jak řešit akutní úzkostné stavy a jak s takovými potížemi naložit.

Seminář doplnila PaedDr. Milena Durasová, která rodičům připomněla možnosti podpory, kterou rodičům a žákům nabízí naše škola. Na závěr pak někteří rodiče využili příležitost pro osobní konzultaci s paní lektorkou Němečkovou.

Seminář byl pro všechny účastníky zdarma. Náklady uhradilo ze svých prostředků SRPGB, které i v letošním roce podporuje řadu akcí gymnázia. Za to patří celému sdružení náš velký dík.

24_uzkost 24_uzkost

21


listopad 2024

aktualita img

:: Návštěva výstavy Odkaz zmizelých

Třída kvarta ve čtvrtek 21. 11. 2024 navštívila v muzeu v Blovicích výstavu Odkaz zmizelých - židovští obyvatelé jižního Plzeňska. Vysázením 100 cibulek žlutých krokusů se pak žáci zapojili do Projektu krokus, který je zaměřený na připomenutí dětských obětí holokaustu.

24_odkaz_zmizelych 24_odkaz_zmizelych 24_odkaz_zmizelych 24_odkaz_zmizelych 24_odkaz_zmizelych

20


listopad 2024

aktualita img

:: Výstava Ukradené děti v budově gymnázia

Od 11.- 20.11. hostilo naše gymnázium putovní výstavu Ukradené děti zapůjčenou společností Post bellum, se kterou naše škola spolupracuje. Tato výstava vznikla v rámci mezinárodního projektu Uprooted - (Hi)stories of Stolen Children during World War II. a prohlédnout si ji můžete v prvním patře školy.

Výstavu jsme zahájili vernisáží, které se zúčastnila třída kvarta s paní učitelkou Jitkou Herboltovou. Žáci si nejprve poslechli část opery Brundibár, úryvek z knihy Říkali mi Leni, a po krátké diskuzi byli provedeni výstavou. Smutným zjištěním pro návštěvníky výstavy bylo, že únosy dětí neskončily druhou světovou válkou.

Výstava byla volně přístupná pro všechny žáky, kteří si mohli po její návštěvě získané znalosti upevnit i při vyplňování připraveného pracovního listu.

24_ukradene_deti 24_ukradene_deti

15


listopad 2024

aktualita img

:: Akce Zvaž vědu!

Dne 15. 11. navštívili vybraní žáci a žačky kvarty, kvinty a sexty akci Zvaž vědu! na Fakultě aplikovaných věd v Plzni. Organizátorem akce byli studenti z komunity talentů pro výzkum, vývoj a inovace v Plzeňském kraji: Go Higher.

Měli jsme možnost navštívit celkem 12 přednášek na nejrůznější témata. Od matematiky, přes astronomii, až po biochemii. Objektivně mohu říci, že již zmíněná přednáška o biochemii zaměřená na CRISPR/Cas9 byla nejzajímavější. Velmi přínosná byla i beseda Akademie věd Otevřená věda – Nastartuj svoji vědeckou kariéru už na střední.

Po skončení přednášek proběhly různé exkurze po budově FAV dle vlastního výběru studentů.

Akce byla velmi vydařená a určitě si z ní všichni odnesli mnoho podnětů do života i dalšího studia.

Lenka Kočovská, kvarta

24_zvaz_vedu 24_zvaz_vedu 24_zvaz_vedu

13


listopad 2024

aktualita img

:: Beseda se zástupci fakult ZČU

Stalo se již tradicí, že se na naše gymnázium v určitý den v roce sjíždí zástupci z vysokých škol z širokého okolí. Kariérová poradkyně pravidelně pořádá informační besedu s proděkany pro studijní činnost jednotlivých fakult ZČU. Letos tento den vyšel na 13. 11.

Žáci septimy a 3. ročníku se seznámili s podmínkami přijetí na jednotlivé fakulty, pestrostí nabízených oborů, uplatněním absolventů, statistikami přijetí, zázemím a vybaveností fakult, možnostmi zahraničních stáží a spoluprací s firmami aj. Žáci tak načerpali inspiraci pro svá budoucí studia a pracovní kariéru.

24_beseda_zcu 24_beseda_zcu 24_beseda_zcu

05


listopad 2024

aktualita img

:: Soutěže na ZŠ Nezvěstice

V úterý 5. 11. 2024 se vybraní žáci primy zúčastnili jako už tradičně soutěže probíhající v ZŠ Nezvěstice. Soutěže probíhaly současně dvě – matematická soutěž a soutěž technická. Matematická soutěž spočívala v řešení převážně slovních úloh a naši žáci se mezi šesti soutěžními skupinami umístili na prvním místě. Technická soutěž probíhala v krásně vybavené dílně, kde měli žáci za úkol ve dvojicích vytvořit výrobek s názvem Velbloud – stojan na párátka. Na výrobu měli zhruba dvě hodiny. V této soutěži naši žáci obsadili krásné třetí místo. Obě soutěže si žáci užili a ještě si odvezli drobné ceny.

24_nezvestice 24_nezvestice 24_nezvestice 24_nezvestice 24_nezvestice

02


listopad 2024

aktualita img

:: Exkurze do Terezína a Berlína

Truchlivé podzimní počasí provázelo začátek exkurze žáků Gymnázia Blovice na přelomu října a listopadu. Téma exkurze bylo neméně truchlivé, protože její trasa vedla po stopách zločinů spáchaných totalitními režimy minulého století. Nejprve se skupina 44 žáků pod vedením historika PhDr.Vojtěcha Kyncla, Ph.D. spolu s pedagogickým doprovodem zastavila v Památníku Terezín, jehož prostředí mohli žáci druhý den porovnat s atmosférou v koncentračním táboře Sachsenhausen. O tom, že lidská krutost je nevyčerpatelná se děvčata i hoši přesvědčili též v berlínském muzeu Topografie teroru, kde zrovna probíhala i výstava věnovaná osobě Reinharda Heydricha. Den pokračoval zamyšlením u Památníku holocaustu a skončil na Bebelově náměstí, kde byli v době nacismu páleny knihy. Třetí den byl i dnem návratu, ale nejprve kroky účastníků exkurze vedly ke zbytkům Berlínské zdi a k Checkpointu Charlie, kde je zaujaly způsoby, jakými se lidé snažili opustit svoji totalitní vlast. Při mnohých diskuzích a rozhovorech, které celou exkurzi provázely došla většina k poznání, že je velmi důležité tyto nešťastné události neustále připomínat, aby se pokud možno znovu neopakovaly.

24_terezin 24_terezin 24_terezin 24_terezin 24_terezin 24_terezin 24_terezin 24_terezin

31


říjen 2024

aktualita img

:: Kvarta v Divadle na Vinohradech

Poslední říjnový den si žáci kvarty a části kvinty společně vypravili do Prahy, kde měli možnost zhlédnout komedii Revizor. Herecké obsazení bylo vynikající, namátkou jmenujme např. Václava Vydru, Ondřeje Brouska či Andreu Černou. Ocenili jsme nejen výkony herců, ale i úchvatnou secesní výzdobu interiérů divadla.

24_revizor 24_revizor

21


říjen 2024

aktualita img

:: Třeťáci na cestách

Žáci třetího ročníku se 21. října 2024 vydali na exkurzi do Prahy, kde je čekala prohlídka Pražského hradu a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Studenti nejprve zamířili na komentovanou prohlídku Pražského hradu, kde měli možnost projít si jeho historické části, a to včetně Chrámu sv. Víta, Vladislavského sálu a Zlaté uličky.

Po prohlídce Hradu se přesunuli do budovy Poslanecké sněmovny, kde mohli nahlédnout do míst, kde se schvalují zákony České republiky. Seznámili se s průběhem zasedání Poslanecké sněmovny a dozvěděli se o roli parlamentu v české politice.

Celý výlet byl pro třídu velkým zážitkem a obohatil všechny o nové poznatky z oblasti historie a fungování státu.

K. Kyselová, 3. ročník

24_Praha_tretak 24_Praha_tretak 24_Praha_tretak 24_Praha_tretak

16


říjen 2024

aktualita img

:: Hodiny moderní chemie a forenzní analýza

První ročník a kvinta absolvovali zážitkový workshop Hodiny moderní chemie a forenzní analýza, který pro ně připravila Vysoká škola chemicko-technologická. A co vše se dozvěděli?

Třeba jak chutná zmrzlina z tekutého dusíku, jak správně sejmout otisky prstů, jestli se dá vyrobit hasicí přístroj ze suchého ledu, které jsou nejčastější kriminalistické mýty, které kationty kovů způsobují barevnost ohňostrojů, jak hoří střelný prach a střelná bavlna a mnoho dalších informací. Děkujeme za zajímavou akci!

24_chemie_VSCHT 24_chemie_VSCHT 24_chemie_VSCHT 24_chemie_VSCHT 24_chemie_VSCHT 24_chemie_VSCHT 24_chemie_VSCHT

27


září 2024

aktualita img

:: Vězeňská služba města Plzně

V pátek 27. září 2024 nás navštívili zástupci z Vězeňské služby České republiky z Věznice Plzeň. Třídám septima, 3. ročník, sexta a 2. ročník vysvětlili náplň práce dozorce a strážného největší věznice našeho státu. Ukázali nám své vybavení a výstroj. Mohli jsme si prohlédnout obranný štít, ochrannou vestu se vším vybavením, pistoli CZ 75, nesmrtící zbraň Kraken, různé druhy pout a také důmyslné výrobky samotných vězňů. Dobrovolníci si vyzkoušeli i zatčení pachatele. Přijeli i vězeňští kynologové, kteří s sebou přivezli dvě odrostlá štěňata a předvedli nám názornou ukázku výcviku a hledání omamných látek.

Mimo jiné jsme se dozvěděli, že pracovníci věznice mnohdy zažívají větší psychický nátlak než jiné bezpečnostní složky, nebo detaily o vězeňském tetování.

Děkujeme za zajímavou besedu, nové poznatky a poutavé historky.

Michaela Žáčková, septima

24_vezenska_sluzba 24_vezenska_sluzba 24_vezenska_sluzba

25


září 2024

aktualita img

:: Sexta v Praze

Víte, kde se nachází 2. největší mince na světě?

Ve středu 25. 9. se třída sexta vydala na exkurzi do Prahy. Nejprve byla na programu výstava Czech Press Photo 2023 v Nové budově Národního muzea. Žáci si mohli prohlédnout víc než 700 fotografií, které byly např. z oblasti sportu, aktualit či každodenního života. Tematická pestrost fotografií byla opravdu velká, a tak si každý přišel na své.

Poté následovala expozice Peníze a lidé v České národní bance. V netradičních prostorách bývalého trezoru se žáci dozvěděli spoustu zajímavostí o vývoji platidel a navíc měli možnost vidět druhou největší minci na světě, jejíž hodnota převyšuje částku 100 000 000 Kč a která vznikla u příležitosti 100. výročí vzniku československé měny.

Všichni žáci také využili možnosti potěžkat si zlatou cihlu a někteří si i ověřili platnost svých bankovek pomocí UV lampy.

Exkurze do hlavního města se i tentokrát vydařila na výbornou!

24_Praha_sexta 24_Praha_sexta 24_Praha_sexta 24_Praha_sexta 24_Praha_sexta

25


září 2024

aktualita img

:: Jaderná elektrárna Temelín

V úterý 1. 10. 2024 jsme společně s kvintou, částí sexty a 2. ročníku vyjeli na exkurzi do jaderné elektrárny Temelín. Byl pro nás připraven program ReakTour, který se skládal z několika částí. Nejprve nám milá paní průvodkyně pustila dva krátké filmy – první prezentoval ČEZ jako čistou energii zítřka, druhý nás seznámil s výrobou elektrické energie uvnitř elektrárny. Na mapě elektrárny jsme se dozvěděli, co se nachází v jednotlivých budovách a částech objektu.

Podívali jsme se i do prostor elektrárny, sice jen prostřednictvím virtuální reality, ale aspoň nás z procházky nebolely nohy. Zajímavou zastávkou byla i tzv. mlžná komora, v níž jsme sledovali alfa a beta částice prolétávající vzduchem. Poslední půlhodinu jsme strávili individuální prohlídkou volných expozic infocentra.

Návštěvu Temelína jsme si moc užili, určitě se sem brzy vrátíme a využijeme i jiné nabízené programy jaderné elektrárny.

Tereza Bečvářová

24_Temelin 24_Temelin 24_Temelin 24_Temelin 24_Temelin 24_Temelin

20


září 2024

aktualita img

:: Paříž

V září jsme si užívali krásy francouzské metropole. V doprovodu paní uč. Chalupové, Mrvíkové a Tlapové si všech 49 žáků vyššího gymnázia prohlédlo impozantní gotickou katedrálu v Remeši, nechyběl zámek Versailles se svými nekonečnými zahradami a významné památky v hlavním městě.

Milovníci umění si přišli na své v místních muzeích (Louvre a d´Orsay), fanoušci historie byli nadšeni při prohlídce nejstaršího kostela v Paříži (St-Germain-des-Prés), nadšenci pro novodobou architekturu si prošli moderní obchodní čtvrť la Défense s mrakodrapy a supermoderními stavbami a romantici se mohli těšit z noční projížďky po Seně.

Paříž je naší tradiční destinací každé 2 roky, ale letos byla navíc protkána olympijskou atmosférou. Na náměstí Svornosti se ještě nestihly sklidit tribuny a Eiffelovu věž stále zdobily olympijské kruhy.

Au revoir, Paris :)

24_Pariz 24_Pariz 24_Pariz 24_Pariz 24_Pariz 24_Pariz 24_Pariz 24_Pariz 24_Pariz 24_Pariz 24_Pariz

16


září 2024

aktualita img

:: Exkurze do zahradnictví

V pondělí 16.9.2024 odpoledne jsme se vydali v rámci semináře z biologie na exkurzi do Zahradnictví Štrobl v Blovicích.

Pan Štěpán Štrobl nás moc hezky přijal a ukázal nám celé zahradnictví včetně míst, kam zákazníci přístup nemají. Ukázal nám, jak předpěstovává některé rostliny, viděli jsme nádherné plochy plné vřesů a dozvěděli jsme se zajímavosti o pěstování některých rostlinných druhů.

Panu Štroblovi moc děkujeme za vřelé přijetí a čas, který nám věnoval.

24_zahradnictvi 24_zahradnictvi 24_zahradnictvi

10


září 2024

aktualita img

:: Výlet do Prahy

V úterý 10. září se žáci 2. ročníku vypravili na výlet do Prahy v doprovodu paní učitelky Durasové a paní učitelky Herboltové.

První zastávkou byla Česká národní banka, zde proběhla zajímavá exkurze na téma historie peněz. Dále druháci navštívili Staroměstskou radnici, kde měli možnost projít její interiéry a vystoupat na věž, odkud se jim naskytl krásný pohled na Prahu. Návštěvu hlavního města zakončili procházkou po Václavském náměstí.

Druhý ročník si výlet velmi užil a už se moc těší na další dobrodružství.

ŠP a KP

24_Praha 24_Praha 24_Praha 24_Praha 24_Praha

09


září 2024

aktualita img

:: Adaptační kurz primy

Od pondělí 9. 9. probíhal třídenní adaptační kurz pro žáky primy GB pod vedením Lucie Chalupové a Terezy Bečvářové. Pro žáky bylo připraveno mnoho aktivit a her, díky nimž se měli žáci lépe navzájem poznat a vytvořit společně pevný tým. Žáci si kurz velmi užili a my doufáme, že na něj budou dlouho v dobrém vzpomínat. Přejeme našim primánům co nejlepší start do nové životní etapy a také aby se jim na našem gymnáziu líbilo po všechny léta jejich studia!

Tereza Bečvářová

24_adaptacni_kurz_prima 24_adaptacni_kurz_prima 24_adaptacni_kurz_prima 24_adaptacni_kurz_prima 24_adaptacni_kurz_prima 24_adaptacni_kurz_prima

24


červen 2024

aktualita img

:: Dárcovství krve

Dne 24. 6. 2024 se skupina odvážných žáků septimy a 3. ročníku za doprovodu pana učitele Karpíška vypravila do Plzně darovat krev.

Seznámením s dárcovstvím nám byla přednáška proběhnuvší 25. 3., po níž se pan učitel rozhodl zorganizovat hromadnou akci. On sám je dlouholetým dárcem, krev daroval již více než dvacetkrát.

Když jsme se ráno kolem osmé sešli před Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Plzeň, byli jsme odvedeni do přízemí, kde jsme vyplnili preventivní dotazníky. Ty zaručují první vlnu kontroly kvality krve. Poté jsme se odebrali do prvního patra. Tam byla provedena ještě dodatečná praktická vyšetření, ověřen typ krve a zajištěna bezpečnost celého odběru. Zaměstnanci byli milí a celou dobu se pečlivě zajímali o naši bezpečnost.

Po samotném odběru bylo všem poskytnuto občerstvení, řízek, a dokonce železitá minerální voda pro stoprocentní zajištění pohody pacientů.

Zjistili jsme, jak snadné vlastně je darovat krev a že se opravdu není čeho bát. Jak sestřičky, tak náš ochotný doprovod nám byly celou dobu nablízku a daly si velmi záležet na hladkém průběhu celé akce.

Lidí se na odběr trousilo mnoho a bylo vidět, že si jako společnost opravdu uvědomujeme, jak moc můžeme tímto malým činem pomoct. Nezbývá než ještě dodat, že nikdo neomdlel a pan Karpíšek doufá, že se napříště této úspěšné akce zúčastní lidí ještě víc.

Eliška Háčková, septima

24_darcovstvi_krve_2 24_darcovstvi_krve_2

21


červen 2024

aktualita img

:: Výlet sekundy

Dne 21. 6. se třída sekunda v doprovodu paní učitelky Láskové a paní učitelky Hirschové zúčastnila výletu na Mariinu vyhlídku. Sraz byl v Nezvěsticích na nádraží. Na začátku cesty nás čekal velký kopec, ale zbytek cesty už byla převážně rovina. Když jsme dorazili na místo, po malých skupinkách jsme vystoupali na vyhlídku. Po cestě zpět na nádraží byl čas na dobrou zmrzlinu v cukrárně v Nezvěsticích. Poté jsme šli zpět na vlak. Výlet se nám moc líbil a už se těšíme na další společné zážitky.

Eliška Švecová a Eliška Vondráčková

24_vylet_sekundy 24_vylet_sekundy 24_vylet_sekundy 24_vylet_sekundy 24_vylet_sekundy

21


červen 2024

aktualita img

:: Exkurze 2. ročníku a sexty do České národní banky v Praze

Třídy 2. ročníku a sexty vyrazily druhý letní den na cestu do našeho hlavního města Prahy za tajemstvími a zajímavostmi České národní banky. Pro sextány byla přichystána expozice s názvem Za měnou a na žáky 2. ročníku čekala prohlídka o historii české měny Lidé a peníze.

V doprovodu paní učitelky Lankové, Chytré, Drhové a Šlaisové jsme v expozici Lidé a peníze procestovali dějinami od kamenných mincí, přes pražské groše a tolary až po novodobý bitcoin. Na první pohled nás zaujala velká stomilionová zlatá mince vyrobená ke 100. výročí zavedení česko-slovenské koruny. Měli jsme možnost prověřit pravost našich bankovek i potěžkat si cihlu ze zlata ve váze 12 kg. Nakonec jsme se přesvědčili, že trezor ČNB je opravdu nedobytný, a tudíž naplánovat loupež by se určitě nevyplatilo.

V druhé expozici Za měnou nám byly činnosti ČNB interaktivně představeny v mnoha tematických celcích, které se například vztahovaly k finanční stabilitě, problematice inflace, ale i zakotvení této banky v našem ústavním právu. Zblízka jsme si mohli prozkoumat ochranné prvky bankovek, a dokonce prohlédnout výstavku padělků; zjistit, jak si s rozlišením bankovek či mincí poradí nevidomí. Zajímavou částí expozice byla i výstava o autorovi současných českých bankovek, jímž je grafik Oldřich Kulhánek.

Naši exkurzi završila paní učitelka Šlaisová se svou dcerou Barborou obohacením našich znalostí stavebních stylů i významů historických památek na Starém Městě v okolí banky, jako je například Prašná brána, Obecní dům, Dům U Černé Matky Boží nebo také obchodní dům Kotva.

Den v pravé letní atmosféře uprostřed Prahy jsme si užili.

Za druhý ročník Markéta Křevká

24_cnb 24_cnb 24_cnb 24_cnb 24_cnb 24_cnb 24_cnb 24_cnb

13


červen 2024

aktualita img

:: Po stopách historie

Dne 13. 6. 2024 se žáci 1. ročníku naší školy s paní učitelkou Milenou Durasovou zúčastnili literárně-historické exkurze do Plzně, kde navštívili knihovnu Západočeského muzea a katedrálu sv. Bartoloměje.

V knihovně se žáci dozvěděli mnoho zajímavých informací o vzniku knihtisku a jeho rozvoji na území Čech a mohli si zde také prohlédnout, jak vypadaly knihy této doby a jak byly vázány.

V katedrále sv. Bartoloměje absolvovali naši žáci rozsáhlou prohlídku tohoto plzeňského skvostu a zavítali i do míst, kam se běžný návštěvník jen tak nepodívá. V katedrále se například také dozvěděli, kolik píšťal mají varhany anebo kdy nosí kněží jaké roucho.

I přes nepřízeň počasí si žáci tento obohacující den užili a těší se na další podobné exkurze. :)

Anna Vavřichová, 1. ročník

24_stopy_historie 24_stopy_historie 24_stopy_historie 24_stopy_historie

16


květen 2024

aktualita img

:: Dobročinný výlet sekundy

Dne 16. 5. jsme navštívili Atommuzeum v Brdech. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací o atomových bombách, o studené válce a mohli jsme si projít strašidelné chodbičky pod zemí. Po prohlídce jsme dojeli do psího útulku U Františka. Darovali jsme jim salámy a další potřeby pro psy, na které jsme si vydělali pečením a děláním svačin pro naše spolužáky. Myslím, že mluvím za všechny, když říkám, že bychom si nejraději všechny pejsky odvezli domů. Výlet jsme zakončili krátkou procházkou v Míšově. Všem se exkurze moc líbila a klidně bychom si ji někdy zopakovali.

Karolína Kyselová, sekunda

24_atommuzeum 24_atommuzeum 24_atommuzeum 24_atommuzeum 24_atommuzeum

16


květen 2024

aktualita img

:: Sexta a třeťák společně v divadle

Ve čtvrtek 16. 5. bylo docela snadné potkat studenty našeho gymnázia v Plzni. Hned dvě třídy se vydaly do divadla. Představení začínalo ale až v 11, a tak čas před ním bylo třeba smysluplně využít.

Sextáni se pod taktovkou Evy Menclové vydali po stopách plzeňských pověstí. Proto už vědí, proč má katedrála jen jednu věž, proč je ve znaku města chrtice a velbloud, kdo všechno v Plzni straší a jaké pověsti se vážou k významným domům.

Jeden z nejvýznamnějších domů pak navštívili naši třeťáci. Ti se s Ladou Kotlanovou vypravili na prohlídku Semlerovy vily, rezidence podnikatelské rodiny Semlerových, která v Plzni žila až do 30. let minulého století. Krása a důmyslnost architektury A. Loose a H. Kulky všechny doslova nadchla.

Hlavním bodem programu obou tříd bylo zhlédnutí divadelní adaptace detektivky Pět malých prasátek od Aghaty Christie s názvem Go back for murder. Napínavý příběh, výborní herci a propracovaná scéna i jevištní choreografie byly důvodem toho, proč jsme se v divadle všichni skvěle bavili. Pro ty, kteří nejsou úplně zběhlí v anglické literatuře, byl vrah neznámý až do poslední chvíle celého představení.

Čtvrtek se nám velmi vydařil. Těšíme se, až podnikneme další společnou akci. A protože se blíží červen, nejspíš na ni nebudeme muset ani dlouho čekat ;-).

24_sexta_tretak_divadlo 24_sexta_tretak_divadlo 24_sexta_tretak_divadlo 24_sexta_tretak_divadlo

14


květen 2024

aktualita img

:: Prváci v Židovském Městě

V úterý 14. 5. 2024 se žáci 1. ročníku spolu s paní učitelkou Durasovou a paní učitelkou Herboltovou zúčastnili exkurze v pražském Židovském Městě. Tématem exkurze byly tradice a zvyky Židů a připravili ji pro nás lektoři Židovského muzea.

V průběhu tříhodinového programu jsme si poslechli přednášku na toto téma, nahlédli jsme do tří krásných synagog, prošli jsme se po Starém židovském hřbitově, na kterém je pochován legendární rabbi Löw. Po programu nás čekal přesun na Václavské náměstí, během něhož jsme zhlédli některé pražské pamětihodnosti, např. Staroměstské náměstí, budovu Karlovy univerzity a Stavovské divadlo.

Exkurzi jsme završili rozchodem na Václavském náměstí a následnou cestou domů.

Tereza Vávrová, 1. ročník

24_prvak_zidovske_mesto 24_prvak_zidovske_mesto 24_prvak_zidovske_mesto 24_prvak_zidovske_mesto 24_prvak_zidovske_mesto

10


květen 2024

aktualita img

:: Úspěchy našich žáků

V pátek se uskutečnilo krajské kolo SOČ = středoškolské odborné činnosti. Naši žáci se účastnili ve čtyřech oborech: Chemie ( Magdaléna Písková – Stanovení úbytku stříbra na vodivých nitích), Zdravotnictví (Štěpánka Milfortová – Pozorování hladiny koncentrace CO2 v obytných domech a školních prostorech), Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství (Marcela Menclová – Výcvik služebního psa se zaměřením na zadržení nebezpečné osoby) a Strojírenství, hutnictví a doprava (Lukáš Šimeček – Konstrukce 3D tiskárny na beton). A výsledek? Tři první místa a jedno druhé. A Lukáš Šimeček vybojoval postup do celostátního kola! Moc gratulujeme všem soutěžícím!

Rovněž proběhlo krajské kolo Biologické olympiády kategorie C. Naše účastnice E. Kotlanová a B. Houdková získaly krásné 6. a 8. místo. Blahopřejeme!

24_kvinta_divadlo 24_kvinta_divadlo 24_kvinta_divadlo 24_kvinta_divadlo 24_kvinta_divadlo

09


květen 2024

aktualita img

:: Návštěva Radyně

Dne 9. 5. 2024 se třída sexta zúčastnila komentované prohlídky hradu Radyně. Bylo to zdarma za odměny za to, že jsme nominovali Radyni na Cenu Ď.

Během prohlídky jsme vyslechli zajímavý výklad o historii hradu, který založil roku 1356 Karel IV., ačkoli ho nikdy neviděl. Hrad prý sloužil jako strážní na stezce Via Carolina a jako takovému mu bylo uděleno právo trestní. Možná i proto se roznáší fáma, že na hradě měla údajně být hladomorna, ze které se po dlouhých hádkách, diskuzích a rešerších vyklubala sýpka. Dohady mezi studenty rozvířil i napínavý příběh o mýtické postavě Radoušovi, který tento hrad obývá. Prohlídka skončila vystoupením na věž a pokřikem: „Dobyli jsme hrad!“ Studenti si výlet náramně užili.

Filip Vávra, sexta

24_radyne 24_radyne 24_radyne 24_radyne

05


květen 2024

aktualita img

:: Ukliďme Blovice

V pátek 5.5. se naši primáni, sekundáni, kvartáni a septimáni připojili k akci Ukliďme Česko. Každá třída dostala mapku s přesně vymezenou lokalitou a pak už se všichni s plnou vervou pustili do práce. Vybaveni rukavicemi a pytli na odpad jsme pečlivě procházeli předem daná místa a stejně jako v loňském roce jsme (bohužel) byli úspěšní a nacházeli jsme řadu věcí, které zde někdo „odložil“. Všem žákům patří velké poděkování za píli, se kterou se do této akce pustili. Moc bychom si přáli, abychom v příštím roce tak úspěšní nebyli a vraceli jsme se s prázdnými pytli.

24_uklidme_blovice 24_uklidme_blovice 24_uklidme_blovice 24_uklidme_blovice 24_uklidme_blovice 24_uklidme_blovice 24_uklidme_blovice

03


květen 2024

aktualita img

:: Exkurze do Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni

Dne 3. 5. 2024 se třída tercie za doprovodu paní učitelky Terezy Bečvářové a Pavlíny Fialové vydali na exkurzi do Hydrometeorologického ústavu v Plzni. Do města jsme se dostali vlakem a následně jsme byli tramvají odvezeni přímo na místo. První částí byla prezentace, která nás poučila o fungování a účinkování jejich ústavu. Druhou a pro nás o něco zajímavější částí byla obchůzka po ústavu, kde jsme si mohli prohlédnout jejich monitorovací místnost a meteorologickou zahrádku. Byli jsme poučeni o fungování strojů na této zahrádce a o důležitosti jejich práce, která se skládá nejen z předpovědí počasí, ale i z dlouhodobého měření např. podzemní vody. Za nás to bylo povedené, a ačkoliv to nebyl náš šálek čaje, v hlavě nám přece jenom něco utkvělo.

Elen Kotlanová, Klára Šustrová

24_exkurze_chmu 24_exkurze_chmu 24_exkurze_chmu 24_exkurze_chmu 24_exkurze_chmu 24_exkurze_chmu 24_exkurze_chmu

03


květen 2024

aktualita img

:: Exkurze do závodu Bohemia Sekt ve Starém Plzenci

V pátek 3.5.2024 se třetí ročník vydal za tajemstvím výroby sektu do Starého Plzence. V devět hodin na nás čekal pan průvodce Jirka, který byl velice příjemný a o výrobě sektu a vínech toho věděl opravdu hodně. Dozvěděli jsme se, že jeho povolání je someliér, a proto toho o vínech a sektech tolik zná.

Prohlídka začala historií výroby sektu ve Starém Plzenci a pokračovala do sklepů, kde dodnes probíhá ještě tradiční výroba. Poté jsme se podívali na moderní linku. Měli jsem štěstí, protože linka právě byla v provozu a my jsme si mohli plnění a následně uzavírání prohlédnout.

Po dvouhodinové exkurzi jsme pokračovali botanickou vycházkou zaměřenou na synantropní vegetaci.

Exkurze se moc povedla, i počasí nám nakonec dovolilo věnovat se botanice.

Toto chemicko – biologické dopoledne se opravdu vydařilo.

24_bohemia_sekt

30


duben 2024

aktualita img

:: 60. ročník chemické olympiády na naší škole

V letošním jubilejním ročníku ChO soutěžilo ve školních kolech kategorie C a kategorie D celkem 9 žáků.

V kategorii D se konalo okresní kolo na Základní škole v Přešticích, zde naši žáci obsadili první tři místa. Na 1.místě se umístila Alžběta Sochorová, na 2. místě Barbora Houdková (obě žákyně z kvarty) a na 3.místě Elen Kotlanová (žákyně tercie).

Do krajského kola postoupily všechny tyto dívky. Zde jsme získali díky Alžbětě Sochorové medailovou pozici – 3. místo, a také ostatní žákyně se umístily na pěkných místech (Barbora Houdková na 10. místě a Elen Kotlanová na 11. místě). Celkem v kraji soutěžilo 24 žáků. Žákyně se na obě kola svědomitě připravovaly, navštěvují již třetím rokem kroužek chemie, který na škole máme a zde se učí práci s laboratorní technikou a rozšiřují si znalosti v oboru chemie.

V kategorii C (kvinta, sexta) okresní kolo není a do krajského kola postoupila Kateřina Štěpánová z kvinty. Obsadila 16. místo v kraji z celkového počtu 23 soutěžících. Tato kategorie je již náročná.

Všem žákům, kteří se zúčastnili olympiády z chemie patří velký dík, protože dělají úkoly nad rámec výuky a zdokonalují se v daném oboru.

24_cho 24_cho 24_cho 24_cho 24_cho

24


duben 2024

aktualita img

:: Jak jsme zachránili svět

Ve středu 24. 4. se třídy kvinta a 1. ročník zúčastnily 3hodinového vzdělávacího programu společnosti Agora Central Europe. Hned v úvodu nás čekala úniková hra - k žákům dorazila zpráva z budoucnosti o možné katastrofě. Aby se této tragédii zabránilo, bylo potřeba splnit několik úkolů, na jejichž konci byl kód, kterým se dalo katastrofě zabránit. Časový limit byl 45 minut a všem skupinám se podařilo získat kód včas. Poté následovala diskuze s lektorkami, se kterými jsme debatovali o globálních problémech a jejich možných řešeních. Ve třetí části tohoto workshopu jsme byli opět rozděleni do několika skupin a pomocí videohovoru jsme se spojili se studenty z Gruzie či Bosny a Hercegoviny. Téma hovoru bylo na nás, a tak někteří porovnávali školní systém, jiná skupina zjistila, jak se slaví v Gruzii Vánoce, a další parta řešila třeba tradiční národní jídla. Po celou dobu vládla v obou třídách skvělá atmosféra a videohovory vedené v anglickém jazyce byly skutečnou třešničkou na dortu.

(žáci kvinty a 1. ročníku)

24_zachrana_sveta 24_zachrana_sveta 24_zachrana_sveta 24_zachrana_sveta 24_zachrana_sveta 24_zachrana_sveta 24_zachrana_sveta 24_zachrana_sveta 24_zachrana_sveta

23


duben 2024

aktualita img

:: Comtes

V úterý, dne 23. dubna, se vybraní žáci septimy a třetího ročníku společně s paní učitelkou Šlaisovou vydali na exkurzi do technologické firmy Comtes FHT do Dobřan. Tato firma se zabývá výzkumem a vývojem kovových materiálů. Provést nás slíbil otec jedné z našich spolužaček, pan Dr. Ing. Zbyšek Nový.

Nejprve jsme se dozvěděli něco o firmě a její historii. V provozu je přesně od roku 2000 a myslím, že nás všechny překvapila především tím, že i taková česká firma z Dobřan může spolupracovat se zákazníky jako je Škoda, Doosan nebo dokonce americký Apple.

Ve dvou skupinkách jsme se pak pod vedením pana Nového a pana Ing. Pavla Konopíka Ph.D. vypravili na prohlídku firmy. Zaujaly nás například různé typy kovového 3D tisku (a také to, že prášek k němu využívaný může v určitých případech působit až explozivně), mikroskopické zkoumání materiálů nebo různé typy testování.

Jelikož sám pan Konopík, který provázel jednu z našich skupin, pracuje právě v oboru mechanického zkoušení a měření, dozvěděli jsme se toho o tomto oboru opravdu mnoho. Viděli jsme, jak se tlakem, tahem nebo kroucením zkoumají vlastnosti materiálu, dokonce jsme se nachomítli zrovna ke zkoušce chemické, při které byly zkoumány povrchové vlastnosti plíšku ponořeného do chemikálie. Mohli jsme si porovnat šroubek před a po mechanické zkoušce tahem a také prohlédnout vitrínu s nejrůznějšími druhy deformovaných vzorků. Zjistili jsme, že prakticky každý výrobek, se kterým se zde pracuje, musí být pro pečlivé prozkoumání jeho vlastností a chyb zničen.

Na závěr exkurze jsme se ještě vrátili do zasedací místnosti, kde se znovu spojily obě poloviny naší výpravy a shrnuly uplynulou prohlídku s panem Novým. Ten zodpověděl všechny naše dotazy, krátce s námi pohovořil o technických školách a naší budoucnosti a vysvětlil nám, jaké je v Comtesu pracovat. Brigádu si zde mohou najít už studenti – stačí mít zájem.

Ačkoliv jsme jako rušivá školní exkurze procházeli běžným pracovním dnem, všichni zaměstnanci byli více než ochotni předvést nám svoji práci a vysvětlit, co se ve firmě odehrává. Bylo vidět, že jí opravdu rozumí. Nejen jim, ale především pánům Novému a Konopíkovi za strávené dopoledne moc děkujeme.

24_comtes 24_comtes 24_comtes

16


duben 2024

aktualita img

:: Seminář Najdi klíč ke svému potenciálu

Žáci sexty, septimy, 2. a 3. ročníku se zúčastnili semináře Ing. M. Pavlíka PhD. Najdi klíč ke svému potenciálu. Během dvouhodinové přednášky pan Pavlík žáky motivoval, aby se pokusili hledat talenty, které v sobě mají, a aby si ujasnili své silné stránky, jejichž znalost jim pomůže v profesní orientaci. Dozvěděli se, že nejšťastnější lidé se věnují svým talentům, ne slabinám, a proto se společně zaměřili na témata vedoucí k objevení skrytého potenciálu každého z nás.

Obsahem semináře byla témata jako hledání svých talentů, silných stránek a osobních hodnot. Seminář se také zabýval tím, jak docílit v životě Flow, a popisoval základní typologie lidí na základě charakteristik, jako jsou znalosti, schopnosti a hlavně vůle. Na závěr pan lektor interpretoval dotazník týmových rolí, na jehož základě pak žáky směřoval k budoucím pracovním pozicím a rolím.

24_klic_k_potencialu 24_klic_k_potencialu

10


duben 2024

aktualita img

:: Návštěva Národního technického muzea

Dne 10. 4. 2024 navštívili žáci tercie a kvarty Národní technické muzeum v Praze. Ráno jsme vyrazili z Blovic autobusem, který nás dovezl pár kroků od NTM. Žáci si mohli volně projít celé muzeum, kde si našel každý své. V největší místnosti byla k vidění spousta dopravních prostředků, jiné výstavy byly věnovány např. krásám chemie nebo starým metodám pořizování fotografií. Dále jsme si mohli projít sbírku nejrůznějších hodin nebo klavírů PETROF. V podzemí se nacházela výstava hornické práce, ve vyšších patrech byla ukázka např. technologie v domácnostech minulého století, knihtisku a nebo odborné knihovny.

Jako studenti jsme si exkurzi velmi užili a děkujeme paní učitelce T. Bečvářové a paní učitelce J. Drhové za organizaci.

Lenka Kočovská a Marie Křížková, tercie

24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum

08


duben 2024

aktualita img

:: Příběhy našich sousedů

Dne 8. dubna 2024 se skupina žáků Gymnázia Blovice zúčastnila prezentace projektu „Příběhy našich sousedů“, do něhož se letos zapojil tým žáků a žákyň 1. ročníku ve složení Anežka Míchalová, Tereza Vávrová, Justýna Mašková, Lenka Herynková, Jan Jára a který vedla paní učitelka Mgr. Dagmar Dindová.

Naším úkolem bylo zachytit historii na základě vzpomínek vybraného pamětníka a zpracovat je do podoby rozhlasové nahrávky a zajímavé prezentace či animace. My jsme se rozhodli zdokumentovat život paní Blanky Škardové, bývalé učitelky našeho gymnázia. Projektu jsme se věnovali několik měsíců a v souvislosti s jeho zpracováním jsme se podívali i do budovy Českého rozhlasu Plzeň, kde jsme nahráli mluvené slovo k videoreportáži.

Slavnostní prezentace se pak konala na 25. základní škole v Plzni, kde jsme s výsledky naší práce seznámili jak širokou veřejnost, tak odbornou porotu. Zároveň jsme mohli svůj výkon porovnat s ostatními čtyřmi týmy, které se do projektu zapojily.

Děkujeme paní učitelce Dindové, protože nám byla při naší práci velkou oporou. Ale naše největší díky patří paní Blance Škardové za to, že nám poskytla informace o svém životě, bez ní bychom projekt nemohli realizovat.

Podoba střední školy se od doby, kdy na ní paní učitelka Škardová začala působit, velmi změnila. Změnil se nejen její název až na dnešní gymnázium, délka trvání studia, ale i koncepce, formy a metody výuky. Jedno je ale jisté: Za těch 46 let aktivní pedagogické práce prošlo třídami paní učitelky Škardové opravdu mnoho žáků. Pro mnohé byla inspirací a všichni na ni s úctou a uznáním vzpomínají.

Tato akce byla rozhodně velmi podnětná a těší nás, že jsme se jí zúčastnili.

Justýna Mašková, Lenka Herynková, Anežka Míchalová, 1. ročník

24_post_bellum 24_post_bellum 24_post_bellum 24_post_bellum 24_post_bellum

25


březen 2024

aktualita img

:: Beseda o bezpříspěvkovém dárcovství krve

Zástupci Transfúzního oddělení v čele s paní primářkou MUDr. P. Šlechtovou MBA a ředitelem FN Plzeň MUDr. V. Šimánkem (absolventem našeho gymnázia) navštívili Gymnázium Blovice s přednáškou na téma dárcovství krve. S maturanty a žáky předposledních ročníků řešili, jaké podmínky musí splňovat dárce krve, jak dárcovství probíhá a jak významným rozhodnutím pro léčbu pacientů, kteří krev potřebují např. z důvodu leukémie, chemoterapie, transplantace orgánů, operačních zákroků aj., bezpříspěvkové dárcovství je. Studenti si v rámci dvou interaktivních kvízů ověřili, kolik poznatků si zapamatovali. Věříme, že řada z našich studentů se rozhodla pro dárcovství této zatím nenahraditelné tekutiny a posílí řady pravidelných dárců transfúzního oddělení.

24_darcovstvi_krve 24_darcovstvi_krve 24_darcovstvi_krve

19


březen 2024

aktualita img

:: Kvinta zavítala do Divadla J. K. Tyla

Dne 19. 3. navštívila třída kvinta Malou scénu Divadla J. K. Tyla. Pod dohledem paní učitelky P. Fialové a P. Mrvíkové zhlédli žáci představení Lidé, místa, věci, které se zaměřovalo na problematiku užívání drog a jejich dopad na psychiku člověka a jeho blízkých.

Před představením ještě žáci stihli zeměpisnou procházku, při které si připomněli významné plzeňské velikány a důležitá data vztahující se k našemu krajskému městu. Poté se přesunuli k budově plzeňského divadla.

Před samotným vstupem do sálu si všichni museli vzít návleky na boty a poté vstoupili mezi zdi psychiatrické léčebny. Děj se odehrává ve čtvercovém prostoru, po jehož obvodu sedí diváci, kterých bylo zhruba 60. Všichni jsou tak skutečně vtaženi do děje a herci jsou doslova na dosah.

Herecké výkony byly skvělé! V hlavní roli excelovala Klára Kuchinková, které sekundovali např. Jan Maléř, Jana Kubátová či Martin Stránský, jehož přítomnost všechny potěšila.

Divadelní představení pro nás bylo skutečným zážitkem a zanechalo v nás hlubokou stopu. Napadá nás pouze jedna jediná otázka – kdy vyrazíme do divadla příště?

24_kvinta_divadlo 24_kvinta_divadlo 24_kvinta_divadlo 24_kvinta_divadlo 24_kvinta_divadlo

11


březen 2024

aktualita img

:: Robopis aneb 1. ročník ve Studijní a vědecké knihovně PK

V pondělí 11. 3. 2024 vyrazil 1. ročník GB do našeho krajského města na exkurzi do Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje.

Nejdřív jsme byli provedeni po budově, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavých faktů a seznámili se s knihovnou. Po krátké přestávce nám začala přednáška o umělé inteligenci. Ze zajímavé prezentace jsme se dozvěděli, co vlastně AI je a následně jsme se ji učili využívat. Společně jsme s pomocí umělé inteligence vytvořili docela vtipný příběh.

Všichni jsme se shodli, že návštěva knihovny byla nejen zajímavá, ale i zábavná.

Alžběta Žitková a Tereza Vávrová, 1. ročník

24_robopis 24_robopis 24_robopis 24_robopis 24_robopis 24_robopis 24_robopis

05


březen 2024

aktualita img

:: Šachový turnaj

Dne 5. března 2024 se zúčastnili žáci nižšího i vyššího gymnázia Okresního přeboru škol v šachu. Žáci nižšího gymnázia, kteří soutěžili ve 2. kategorii, se umístili na celkovém desátém místě, ale na prvním místě v okresu. Pro všechny soutěžící se jednalo o první turnaj a rozhodně měli velkou konkurenci. Soupeřili s velmi silnými plzeňskými školami, které už za sebou měli řadu zkušeností. Starší blovičtí šachisté podali výborný výkon, obsadili celkově čtvrté místo a jsou rovněž na prvním místě v okrese.

Obě družstva postoupila do krajského kola, které se bude konat už 22.3.2024.

Tvrdě se něj připravujeme. Držte nám palce!

Ivana Bystřická, tercie

24_sachy 24_sachy 24_sachy 24_sachy

01


březen 2024

aktualita img

:: Den soutěží v Nezvěsticích

Dne 1.3.2024 se konala v Nezvěsticích soutěž v biologii a v pečení z listového těsta. V kuchyňce od počátku vládl stres, ale všechny nástrahy a problémy naše družstvo dokázalo vyřešit. Nakonec jsme za 60 minut zvládli připravit i naservírovat skvělé pochoutky: párky v těstíčku, jablečné donuty, skořicové tyčinky i malé pizzy. Porota posoudila vzhled, chuť a kreativitu našich výrobků a přisoudila nám krásné 2. místo. Biologické klání mělo několik částí. V zábavném vesmírném kvízu se družstvu GB velmi dařilo, v mikroskopování se všem účastníkům podařilo nasbírat hodně bodů, a tak byla soutěž velmi vyrovnaná. Následovala biologická křížovka a rozhodující úkol, kterým byla poznávačka. Živočichy jsme zvládli hravě, ale rostliny nám daly zabrat. Přesto nás závěrečné vyhlášení výsledků velmi potěšilo a kromě cen jsme si z Nezvěstic odvezli i vítězství.

Byl to krásny zážitek, všichni jsme si to moc užili.

Anna Rusnoková a Nela Hodková, prima

24_soutez_nezvestice 24_soutez_nezvestice 24_soutez_nezvestice 24_soutez_nezvestice 24_soutez_nezvestice 24_soutez_nezvestice 24_soutez_nezvestice 24_soutez_nezvestice

29


únor 2024

aktualita img

:: „Zvládnout se dá vše, když jste obklopeni těmi správnými lidmi, “ říká Martin Zach

Poslední únorový den jsme u nás přivítali pana Martina Zacha, který nás seznámil se svým životním příběhem, který se ze dne na den otočil o 180 stupňů. Sportovec tělem i duší, absolvent sportovního gymnázia a Masarykovy univerzity v Brně (obor Tělovýchova a sport), který se věnoval modelingu, v roce 2009 zvítězil v soutěži Muž roku. Hned 2. den po tomto vítězství se zúčastnil exhibice skoků na lyžích do vody. První skok se vydařil dle představ, poté byl publikem vyhecován, aby skočil ještě jednou. Při druhém skoku si způsobil vážné poranění krční páteře, jehož následkem je upoután na invalidní vozík a navíc nemůže hýbat prsty na rukou.

Jaké byly první myšlenky, když mu lékaři oznámili, že bude pravděpodobně moci hýbat jen hlavou? Kdo byl jeho největší oporou? Jak probíhala rehabilitace? Všechny odpovědi jsme se dozvěděli z velmi poutavého vyprávění, při kterém jsme téměř ani nedutali. A protože je Martin velkým bojovníkem, prognózy lékařů se nejenže nenaplnily, ale dnes vede plnohodnotný život, ve kterém je na prvním místě rodina, nechybí tam sport (jen vinou vyšší moci se mu nepodařilo odjet na paralympiádu), cestování či podnikání. Díky nejrůznějším charitativním projektům a besedám se navíc snaží rozšířit povědomí společnosti o životě lidí na invalidním vozíku. S čím nejvíce bojují? Jak jim správně pomáhat? Je vše tak bezbariérové, jak se zdá? Další a další otázky našich žáků přicházely a pan Zach na všechny trpělivě odpovídal. A jaká byla rada do života, kterou našim žákům dal? Zvládnout se dá vše, když jste obklopeni těmi správnými lidmi!

Děkujeme za toto inspirativní setkání a panu Zachovi přejeme, ať ho jeho nadhled a vůle nikdy neopustí.

24_zach 24_zach

14


únor 2024

aktualita img

:: Přednášky sociální pracovnice BÍLÉHO KRUHU BEZPEČÍ

Dne 14. února 2024 jsme tradičně do výuky základů společenských věd ve třídách druhého ročníku, sexty a septimy pozvali pracovnici jedné z nejvýznamnějších obecně prospěšných organizací. Klíčová sociální pracovnice plzeňské pobočky Bílého kruhu bezpečí, paní Mgr. Kateřina Riedlová, nám svými prezentacemi s přednáškou zprostředkovala užitečné informace o činnosti organizace, jejích pobočkách, fungování, a hlavně krizové pomoci z řad právníků, psychologů, sociálních pracovníků a dalších dobrovolníků, a to obětem a svědkům trestných činů. Největší pozornost věnovala domácímu násilí, jeho formám, mýtům o něm, ale i možnostem řešení a obrany proti tomuto závažnému jevu. V septimě byli žáci seznámeni s problematikou znásilnění, a to i z hlediska možností pomoci obětem danou organizací. Již během přednášky bylo možné klást otázky a dozvědět se více o aktuální citlivé problematice tohoto záslužného poradenství.

Eva Lanková

14


únor 2024

aktualita img

:: Na Valentýna za Hamletem

Dne 14. února 2024 na den svatého Valentýna vyrazili žákyně a žáci oktávy a 1. ročníku na divadelní představení do Národního divadla. Za doprovodu paních učitelek Durasové, Hirschové a Fialové jsme se už ve dvě hodiny odpoledne vydali na cestu do Prahy.

V divadle náš program začínal velmi zajímavou přednáškou a prohlídkou prostor historické budovy. Vychutnat jsme si mohli nejen výhled na Prahu z horní terasy, ale také jsme mohli spatřit hlediště i jeviště z nejvyšší řady míst k sezení. Naši průvodci byli zasypáni velkým počtem dotazů a každý z nás jistě odcházel spokojen, jelikož žádný dotaz nebyl opomenut.

Ale to už bylo slyšet zvonění, které upozorňovalo na brzký začátek divadelního představení. Měli jsme příležitost zhlédnout Shakespearova Hamleta, jehož pojetí celou řadu účastníků jistě uchvátilo. Inscenace režijního dua SKUTR nesla prvky moderní doby, tudíž měla jiný ráz, než většina z nás očekávala. Herecké výkony byly nezapomenutelné. Každý z protagonistů jistě předvedl, co mohl, aby zaujal naši pozornost.

Z divadla jsme všichni odcházeli plni dojmů. Ať už jako nadšení žáci prvního ročníku, nebo zamyšlení oktaváni zabývající se myšlenkou, zda zařadit Hamleta do maturitního výběru, nebo radši ne. Zcela jistě mohu poděkovat našim paním učitelkám za možnost návštěvy Národního divadla a jejich ochotu s námi cestovat za hranice všedních dnů.

Za třídu oktávu je důležité zmínit, že všechny návštěvy divadla s paní učitelkou Durasovou nám daly kulturní základ, nezapomenutelné momenty a zjištění, že čas s přáteli můžeme trávit i při takovýchto příležitostech. Cesta domů pro nás byla velmi sentimentální, protože za našimi výlety za kulturou pomalu spadla opona a přišel čas předat štafetu nižším ročníkům, aby i další žáci GB mohli být na konci studia tak nadšení jako my.

K. Trhlíková, oktáva

24_hamlet 24_hamlet 24_hamlet 24_hamlet 24_hamlet

12


únor 2024

aktualita img

:: Projektový den na Fakultě zdravotnických studií

Žáci semináře biologie navštívili Katedru ošetřovatelství a porodní asistence a simulační centrum FZS, kde se aktivně zapojili do nácviku laické první pomoci pod odborným dohledem studentů z oboru zdravotnický záchranář. Nacvičili si resuscitaci, seznámili se s vybavením sanitního vozu a naučili se provádět Heimlichův manévr k uvolnění dýchacích cest ucpaných cizím předmětem. Dále si vyzkoušeli měření pulzním oximetrem a práci s automatickým externím defibrilátorem (AED). Znalosti anatomie si otestovali na virtuálním pitevním stole a modelech orgánů. Projektový den byl zakončen besedou o studijních programech nabízených FZS (obsah studia, uplatnění absolventů, možnosti navazujícího studia aj.). Děkujeme FZS a Krajské hospodářské komoře za organizaci celé akce.

24_fzs 24_fzs 24_fzs 24_fzs 24_fzs 24_fzs

22


leden 2024

aktualita img

:: Exkurze do Biomedicínského centra LFUK Plzeň

Dne 22. 1. se studenti biologického semináře zúčastnili exkurze do LFUK v Plzni. Ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou pro ně připravila MUDr. M. Čedíková z Ústavu histologie a embryologie projektový den, ve kterém se žáci naučili rozpoznávat tkáňové mikroskopické preparáty, měřit EKG, sílu svalové kontrakce digitálním siloměrem, poslouchat srdeční činnost fonendoskopem a naměřit množství svalové hmoty, vody a tuku v těle a z toho zjistit bazální metabolismus. Také si prohlédli laboratoře Biomedicínského centra a seznámili se s výzkumnou činností v oblasti nahrazování a regenerace životně důležitých orgánů. Akce byla přínosná nejen z hlediska odborného, ale rozšířila nám obzory i v oblasti studijních možností a příležitostí

24_lfuk 24_lfuk 24_lfuk 24_lfuk

20


leden 2024

aktualita img

:: Gymnázium otevřelo své brány návštěvníkům

Více než 230 návštěvníků přivítala naše škola na posledním dni otevřených dveří v tomto školním roce. V sobotu 20. ledna přišli nejen zájemci o studium se svými rodinami, ale také absolventi a rodiče současných žáků.

Program byl tradičně bohatý. Akcí i návštěvníky byly nabité všechny odborné laboratoře a učebny. Vystoupením se blýskla školní kapela i dramatický kroužek. Malí i velcí našli zábavu u robotů a 3D tiskáren v učebně IVT. Všichni stateční uchazeči o studium si pak mohli vyzkoušet přijímací testy z matematiky nebo českého jazyka nanečisto. A všichni unavení načerpali síly ve voňavé kavárně, kterou zajistili členové SRPGB s nemalým přispěním šikovných maminek našich žáků.

Všem děkujeme za pomoc.

24_dod 24_dod 24_dod

13


leden 2024

aktualita img

:: Jesus Christ Superstar v Plzni

V sobotu 13. 1. 2024 se žáci prvního ročníku Gymnázia Blovice s třídní učitelkou Milenou Durasovou vydali do divadla J. K. Tyla v Plzni na světově proslulý rockový muzikál Jesus Christ Superstar.

Vypráví o posledních dnech Ježíše Krista od jeho příchodu do Jeruzaléma až po jeho ukřižování. Autory jsou Andrew Lloyd Webber a Tim Rice a muzikál byl poprvé uveden před více než padesáti lety v londýnském West Endu a později na Broadwayi. Do češtiny libreto přebásnil Michael Prostějovský.

Plzeňské představení je zpracováno tak, aby zaujalo i mladší obecenstvo. Jeho pojetí je originální a zajímavé, za mě místy až moc moderní: kovové konstrukce, potrubí, plechové stěny s graffiti, ostnaté dráty, vraky aut atd. přivádí diváka na periferii neurčeného velkoměsta, kde se pohybují pouliční gangy, herci na scéně používají tablety i jinou elektroniku, jsou oblečeni do odrbaných bund, riflí, plášťů, na hlavě kšiltovky, čepice, Máří Magdaléna ve vyzývavě červené jako prostitutka, jen Ježíš symbolicky celý v bílém...

Celé představení provází živý orchestr, který tentokrát dirigoval Pavel Kantořík, a opravdu musím podotknout, že hudební nastudování bylo skvělé.

V hlavní roli Ježíše jsme mohli vidět fantastického Pavla Klimendu, v roli Jidáše neméně výborného Dušana Krause, v roli Maří Magdaleny byla úžasná Natalie Dvořáková. Zajímavým nápadem byla postava Ježíšovy matky Marie (v jiných uvedeních se neobjevuje, zde Apolena Veldová), která jen zpovzdálí pozorovala dění a prožívala s Ježíšem osudové chvíle.

Myslím, že všechny uchvátil příběh přesahující dvě tisíciletí i vynikající pěvecké výkony účinkujících, což bylo poznat podle bouřlivého potlesku, kterým byli členové muzikálového souboru DJKT odměňováni nejen na konci muzikálu.

Lenka Herynková, 1. ročník

24_Jesus

12


leden 2024

aktualita img

:: Ukázkový den na FEL

Dne 12. ledna se skupina žáků vyššího gymnázia vypravila v rámci projektu Hospodářské komory do Plzně na exkurzi na Fakultu elektrotechnickou Západočeské univerzity.

Poté, co jsme se ráno sešli na Jižním předměstí, ukázala nám paní učitelka Šlaisová, náš doprovod, cestu na tramvaj, již by absolvovali ti z nás, kteří by se pro ZČU rozhodli. Na FELce nás po deváté hodině přivítal pan Navrátil – ten se nám také věnoval po zbytek dopoledne. Jeho pravou rukou byla Julie Hladíková, absolventka našeho gymnázia a studentka prvního ročníku této fakulty.

Nikdo z nás asi netušil, co od exkurze čekat, ale myslím, že jsme všichni byli překvapeni jedině pozitivně. Pan Navrátil nám nejprve nastínil základy managementu v technické výrobě, jeho důležitost a různé strategie. Poté jsme si vyzkoušeli efektivní dělení práce na stavbě z kostiček LEGA. Ukázalo se, že postavit pět na vlas stejných modelů přesně podle daného vzoru není ani zdaleka tak jednoduché, jak se nám na první pohled zdálo.

Po další teoretické vsuvce a přestávce na svačinu jsme se zabývali dalším praktickým cvičením: stavbě věže z karet. Tímto cvičením se nám pan Navrátil snažil ukázat, jak nás zbytečně limituje vlastní myšlení. Při pohledu na neporušený balíček karet se všichni z nás začali pokoušet o klasický vyrovnaný domeček z karet, aniž bychom se opovážili byť jen pomyslet na jejich poničení – to ale bylo přesně to, co jsme měli za úkol, jinak jsme totiž neměli šanci postavit jediné patro „domečku“.

Na závěr exkurze jsme si poslechli i prezentaci o FELce a elektrotechnice jako takové. Pan Navrátil nám také nabídl možnost si vyzkoušet některé možnosti fakulty, jako například pájení. Navrhl, že zájemci mohou tímto prostřednictvím najít téma své maturitní práce, pomoc s ní, nebo dokonce své budoucí uplatnění, jako se to už podařilo několika našim studentům (například právě Julče, která byla po celou dobu přednášky nedaleko, aby byla k ruce jak jemu, tak nám).

Den uplynul jako voda. Myslím, že exkurze byla velice zajímavá. Panu Navrátilovi děkujeme za jeho vstřícnost a za poutavou prezentaci, moc jsme si ji užili. Někdo z nás na Fakultu elektrotechnickou určitě ještě vzpomene – rozhodně ne jenom kvůli chutné svačině, kterou jsme byli uctěni.

Eliška Háčková, septima

24_navsteva_fel 24_navsteva_fel 24_navsteva_fel 24_navsteva_fel

09


leden 2024

aktualita img

:: Zimní vločky GB aneb Gympl plný talentů

Dne 9. 1. 2024 proběhl v blovické sokolovně odložený vánoční koncert „Zimní vločky GB“, který se měl původně konat již 22. 12. 2023, ale k jeho zrušení došlo pod vlivem tragických událostí na Filozofické fakultě UK. Jak ale uvedli moderátoři (T. Farkašová a K. Spodniak), jednalo se tak o první vánoční koncert v tomto roce, kterého jsme se mohli zúčastnit.

S nápadem na jeho uspořádání přišli žáci prvního ročníku, kteří se ujali jak organizace akce (a doufají, že se koncert bude konat každý rok a stane se z něj tradice), tak také sami nastudovali a publiku zazpívali a zahráli tři písničky ze známých pohádek, protože ty k Vánocům neodmyslitelně patří. K vánoční atmosféře se ve svých vystoupeních vrátili i zástupci jiných tříd: výborné B. Blažková ze třetího ročníku, E. Karpíšková ze septimy, E. Pártlová a D. Franková z oktávy, výteční K. Spodniak ze sexty, Dominikové Paul a Jiřinec z druhého ročníku, skvělí terciáni (A. Kozelský, M. Dinda, K. Šustrová, I. Bystřická, E. Kotlanová, P. Stráská) a vynikající školní hudební skupina G-Band (složená z kvartánů). Ta si zcela podmanila publikum svými závěrečnými písněmi, s kapelou si je na závěr koncertu zazpíval opravdu celý sál.

Na akci se podíleli i někteří učitelé, např. paní učitelka Durasová (recitace), pan učitel Škala (postaral se o výborné ozvučení) a pan učitel Švantner (který se zde připojil k žákům, kteří hráli na hudební nástroje). Všem účinkujícím moc děkujeme.

A v neposlední řadě patří naše díky i vám, našim divákům! Děkujeme za vaše pozitivní naladění, doufáme, že jste si koncert užili, a zveme vás už v prosinci 2024 na ten další!

Lenka Herynková, 1. ročník

24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert

22


prosinec 2023

aktualita img

:: Svatba primy 2023

Dlouho očekávaná svatba primy se letos konala 22. prosince 2023. Přípravy probíhaly už od rána. V 9 hodin jsme se šli připravit do studovny, kde na nás čekal oddávající a matrikářka. Pohodlně jsme se usadili a čekali, než do místnosti vstoupí budoucí manželé. Když vešli poslední hosté, zazněl svatební pochod. Nevěsta a ženich vykročili k oltáři, vyslechli si krátký proslov oddávajího a nakonec si řekli své ANO. Pak následovaly gratulace, po kterých jsme se odebrali do třídy. Tam začala velká hostina s výborným dortem a dětským šampaňským. Jakmile jsme dojedli, byla na řadě párty! Přišli se podívat i starší spolužáci, všichni společně jsme si zatančili a byla to veliká zábava. Celá akce byla završena vtipným kvízem pro novomanžele. Moc jsme si to užili!

Lenka Pelikánová a Nela Hodková, prima

23_prima_svatba 23_prima_svatba 23_prima_svatba 23_prima_svatba 23_prima_svatba 23_prima_svatba 23_prima_svatba 23_prima_svatba 23_prima_svatba

20


prosinec 2023

aktualita img

:: Přednáška FAV

20. 12., v jedné z předvánočních hodin, měli žáci vyššího gymnázia společně s účastníky semináře z matematiky možnost si vyposlechnout besedu o Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity.

Pro tuto příležitost se k nám připojil absolvent našeho gymnázia, toho času student navazujícího inženýrského programu na katedře kybernetiky, Honza Šimek.

Jako člověk, který si sám prošel cestou velice podobnou té naší, věděl přesně, o čem nám povyprávět a jak nám patřičně přiblížit studium na vysoké škole. Hodinu zahájil prezentací o celé fakultě, ze které jsme se dozvěděli jak o jejích oborech a jejích výhodách, tak například o možnostech přijetí. Pak následovala volnější beseda, při které nám poskytl vlastní zkušenosti a poznatky ze studia, nastínil nám specifika studia na ZČU a zodpověděl všechny naše dotazy – například jak je to s pracovním uplatněním absolventů technických škol.

S jeho zapáleným a informativním výkladem je, dle mého názoru, jedinou možnou výhradou nedostatek minut v jediné hodině. Jsme mu za jeho návštěvu vděční. Snad se s ním a s FAVkou někteří z nás ještě setkají.

23_FAV

19


prosinec 2023

aktualita img

:: ScienceFEL academy

Naše gymnázium dlouhodobě podporuje technické vzdělávání. Zájem žáků o techniku už čtvrtým rokem podporují volnočasové aktivity hrazené z projektu Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji. Kromě těchto aktivit podporuje vedení školy také odborné stáže našich studentů na fakultách Západočeské univerzity.

Elektrotechnická fakulta pořádá každý rok týden stáží pro studenty gymnázií nazývaný ScienceFEL. Této akce se pravidelně účastní i řada našich žáků. V listopadu na FEL vyrazilo 13 našich žáků z kvinty, sexty, septimy a oktávy. Tři týmy se podle svého zájmu věnovaly různým aktivitám.

Jedna skupina studentů se usídlila v laboratořích elektrochemie. Společně s lektorkami Danou Moravcovou a Lenkou Stachovou naši chemici poznali kouzlo pokovování nevodivých materiálů, třeba i obyčejného listu stromu. Studenti znají také podstatu barvení hliníkových plechů.

Další dvě skupiny se pod vedením Václava Kotlana a Petra Staška pustily do rozšíření velkého projektu zvaného KapFELa. Tvořili robotickou tamburínu, kterou navázali na projekt robotického xylofonu z loňského roku, a velkoplošný LED displej pro živou hudbu.

Celý projekt završila odborná konference ScienceFEL academy. Konala se ve velké posluchárně v budově FEL v úterý 19.12. Studenti měli příležitost vést odbornou přednášku před velkým publikem a obhájit výsledky své práce.

Velkou radost máme také z naší absolventky Julie Hladíkové, která se díky ScienceFEL 2021 prosadila na FEL tak dobře, že už na začátku 1. ročníku studia na VŠ objíždí s výsledky své maturitní práce vedené odborníky z FEL mezinárodní konference. Gratulujeme!

Děkujeme vedení FEL, všem lektorům i organizátorům ScienceFEL za organizaci této jedinečné akce a za odborné vedení našich žáků. Spolupráce s FEL nabízí našim žáků nové příležitosti a obrovské zkušenosti.

23_sciencefel 23_sciencefel 23_sciencefel 23_sciencefel 23_sciencefel 23_sciencefel

12


prosinec 2023

aktualita img

:: Předvánoční návštěva Prahy

V úterý 12. 12. se třída kvinta v doprovodu pana učitele Barci a paní učitelky Fialové vypravila do předvánoční Prahy. Hlavním cílem této exkurze byla komentovaná prohlídka Pražského hradu. Pan průvodce nám nejdříve připomněl základní historická fakta týkající se dějin Prahy a poté jsme již vstoupili do úchvatných prostor Katedrály sv. Víta. Následovala návštěva Starého královského paláce, kde nás okouzlila replika korunovačních klenotů a také Vladislavský sál. Samozřejmě nechyběla ani procházka Zlatou uličkou.

Z Pražského hradu jsme se poté vydali na Václavské náměstí a cestou jsme si ukázali další významná pražská místa – např. Staroměstské náměstí, Prašnou bránu, Karlův most či bustu Winstona Churchilla před Britskou ambasádou.

Exkurze nám přinesla spoustu zajímavých informací, ale také nachozených kilometrů – naše chytrá zařízení ukazovala více než 14 kilometrů! Všichni žáci zaslouží velkou pochvalu nejen za tento fyzický výkon, ale i za naprosto bezproblémový průběh této exkurze. Věříme, že se do Prahy opět brzy vrátíme a užijeme si další možnosti, které toto krásné město nabízí.

23_vanocni_Praha 23_vanocni_Praha 23_vanocni_Praha 23_vanocni_Praha 23_vanocni_Praha 23_vanocni_Praha 23_vanocni_Praha 23_vanocni_Praha 23_vanocni_Praha

06


prosinec 2023

aktualita img

:: Exkurze do Poslanecké sněmovny

Dne 6. 12. 2023 se třída septima vypravila na exkurzi do Prahy za účelem návštěvy Poslanecké sněmovny PČR.

Doprovázeni pevným vedením paní učitelky Šlaisové a paní učitelky Hirschové se všichni úspěšně sešli na plzeňském nádraží a v sedm hodin jsme vyjeli vstříc našemu hlavnímu městu. Když jsme s překvapením zjistili, že jsme nikoho neztratili ani po cestě ve švech praskající tramvají na Malostranské náměstí, mohla exkurze konečně slavně začít.

Hned za vstupem do Poslanecké sněmovny jsme se sešli s naším průvodcem, poslancem za TOP 09, místopředsedou rozpočtového výboru Ing. et Ing. Milošem Novým, kterého nám představil náš spolužák Adam – tomu se již v předchozím týdnu naskytla příležitost s jeho osobou spolupracovat a právě díky němu mohla exkurze projít tak hladce.

Pod vedením jeho a páně Mgr. Miroslava Hlaváčovým jsme se vydali spletitým bludištěm Poslanecké sněmovny. Obdivovali jsme zlatavou výzdobu, třpytivé osvětlení i obrazy ověšené zdi. Prošli jsme místa pro setkání s tiskem, terasu s kouzelným zasněženým výhledem, ale především velkolepý jednací sál v Thunovském paláci. Zjistili jsme, jaké je sedět v pověstných poslaneckých křeslech a někteří z nás se také vypravili na lov po jmenovkách, aby zjistili, kde zasedá která z předních hlav našeho státu. Poté, co si odvážlivci vyzkoušeli, jaké je předsedat jednací síni, vydali jsme se ještě dále labyrintem chodeb kolem vlastních zasedacích místností jednotlivých stran. Pan Hlaváč nám ukázal jak místnost, ve které sídlí TOP 09, tak svoji vlastní pracovnu, abychom měli představu, jak asi může vypadat běžný pracovní den v Parlamentu.

Exkurze byla opravdu poutavá a utekla jako voda. Užili jsme si ji nejen my, ale podle vlastních slov i náš pedagogický dozor. Jsme vděční našim průvodcům za jejich pečlivost a děkujeme jim za laskavě věnovaný čas. Byla to nezapomenutelná prohlídka.

Eliška Háčková, septima

23_snemovna 23_snemovna 23_snemovna

01


prosinec 2023

aktualita img

:: Exkurze Techmania Science Centra

V pátek 1.12.2023 žáci prvního ročníku navštívili samostatnou prohlídku expozic v budově Techmanie, i expozice Vesmír, kde zhlédli projekci filmu v 3D Planetáriu. Jejich zaujetí a aktivní účast na interaktivních výstavních expozicích svědčí o jejich vášni pro technologii a vědu. Děkujeme za příležitost být součástí tak inspirativního a vzdělávacího zážitku.

23_centrum_robotiky

30


listopad 2023

aktualita img

:: Regensburg

Dne 30.11. se němčináři ze 2. a 4. ročníku vydali navštívit bavorské město Regensburg, aby se seznámili s některými z jeho mnoha památek a navštívili i tamní proslulé adventní trhy. Mnohé zaujal kamenný most z 11. století i gotický dóm sv. Petra - obojí pod ochranou Unesco. Po krátkém pátrání objevili i známého usmívajícího se anděla. Po obědové pauze, během níž se po městě rozhlíželi všichni sami s pomocí mapek, si ještě prohlédli 4 proslulé věžové domy a už se kolem zámku knížecí rodiy Thurn-Taxisů vraceli k hlavnímu nádraží, odkud odjížděli domů. Výlet se vcelku vydařil, dokonce i počasí bylo pěkné, jen hraniční kontroly způsobily zpoždění a nečekané přestupování ve stanici Schwandorf.

23_regensburg

28


listopad 2023

aktualita img

:: Měsíc filmu na školách

Jak souvisí dýchání a politické protesty? V úterý 28.11. otevřel blovický DDM pohostinně své dveře čtyřem třídám Gymnázia Blovice - sextě, septimě, druhému a třetímu ročníku, aby mohli v rámci každoroční akce Měsíc filmu na školách - příběhy bezpráví, pořádanou společností Člověk v tísni, shlédnout film režiséra Karla Strachoty Chceme dýchat. Tento snímek je založený na archivních záběrech a dobových materiálech dokumentujících každodennost 80. let. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty. Hlavním iniciátorem byli mladí lidé, kteří byli nespokojeni s tehdejšími životními podmínkami a politickou situací. Listopadová revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat.

Po promítání následovala debata s historikem blovického muzea Mgr. Michalem Červenkou, ve které se žáci dozvěděli i o podobě listopadových protestů v Blovicích. Celá akce byla završena debatou nad společenskými problémy současnosti, které tíží naši mládež. Žáci Gymnázia Blovice se do debaty velmi živě zapojili, takže ukončena byla až z časových důvodů.

23_mesic_filmu 23_mesic_filmu 23_mesic_filmu 23_mesic_filmu

27


listopad 2023

aktualita img

:: Sekunda v Centru robotiky

Dne 27. listopadu třída sekunda navštívila Centrum robotiky v Plzni. V centru jsme si mohli vyzkoušet virtuální realitu, upravit fotku v programu Photopea a připravit program pro robota iRobot Root. Nejvíc mě zaujala virtuální realita. Fascinovalo mě, jak jsme mohli zvednout vlastní rukou něco, co je vlastně jen virtuální. Myslím si, že jsme si tento den všichni užili a výlet bychom klidně někdy zopakovali.

Karolína Kyselová, sekunda

23_centrum_robotiky 23_centrum_robotiky 23_centrum_robotiky 23_centrum_robotiky 23_centrum_robotiky

24


listopad 2023

aktualita img

:: Jak jsme poznávali Blovice

Dne 24.11. 2023 jsme se na občanské výchově s paní učitelkou Danou Fialovou rozhodli poznat některé památky Blovic. Viděli jsme kostel svatého Jana Evangelisty, hrobku Kolovratů a Palfyů a také Lidový dům. Došli jsme na náměstí, prohlédli jsme si radnici a sochu svatého Jana Nepomuckého. Stejnou cestou jsme se vrátili zpět do školy. Ve škole jsme potom pracovali ve skupinách, zjišťovali jsme informace o těchto památkách a vytvořili jsme z nich "informační tabule". Další hodinu občanské výchovy proběhla prezentace před celou třídou.

Nela Hodková a Lucie Jandíková

Prima

23_Blovice 23_Blovice 23_Blovice

24


listopad 2023

aktualita img

:: Listopadový den otevřených dveří

Přesně měsíc před Štědrým dnem otevřelo Gymnázium Blovice své brány široké veřejnosti. Mezi 230 návštěvníky byli mimo uchazečů o studium i naši absolventi. Přišli se podívat i rodiče našich současných žáků, aby se podívali na práci svých dětí. Ty předváděly své umění v laboratořích chemie, biologie i fyziky. Poutavým stanoviště byla i robotika, o kterou se postarali naši nejmladší.

Celé odpoledne vládla ve škole přátelská atmosféra. Na chodbách i v učebnách bylo opravdu živo.

Vyhledávaným místem pak byla také kavárna, o jejíž provoz se postarali členové SRPGB. Kromě kávy tu návštěvníci našli mnoho lákavých dobrot z kuchyní šikovných maminek.

Těšíme se na další setkání. První z nich se uskuteční v úterý 12.12. Tento den je ale vyhrazen pouze pro deváťáky. Širokou veřejnost pak přivítáme v sobotu 20. ledna 2024.

23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad

15


listopad 2023

aktualita img

:: Beseda se zástupci fakult ZČU

Dne 15. 11. se jako již každoročně konala beseda s proděkany fakult ZČU. Naši žáci septimy, 3. ročníku a maturitních ročníků se seznámili s jednotlivými obory fakult, podmínkami přijímacích zkoušek, náplní studia, návazností na magisterských a inženýrských oborech, úspěšností absolventů na trhu práce, možnostmi odborných a zahraničních stáží, dny otevřených dveří aj. Děkujeme zástupcům fakult ZČU, že mezi nás opět zavítali a informovali nás o nových oborech a možnostech studia na ZČU.

23_beseda_zcu 23_beseda_zcu

12


listopad 2023

aktualita img

:: Naše účast na debatním turnaji

V termínu 10. - 12. listopadu se na Biskupském gymnáziu Hradec Králové konal první debatní turnaj v rámci České divize Debatní Ligy. Celkem se zúčastnilo 18 týmů z různých českých gymnázií. Plzeňský kraj dostal po dlouhých letech reprezentaci v podobě týmu „Pilsner debaters“, který tvořili studenti z Gymnázia Blovice, Gymnázia Rokycany a Mikulášského Gymnázia.

Debaty probíhaly během pátku, soboty a neděle, a témata byla zajímavá, zaměřená na aktuální politické události. Dvě témata byla známa účastníkům měsíc předem, což jim umožnilo pečlivou přípravu a jedno bylo improptu neboli nepřipravené. Každé téma bylo debatováno dvakrát, přičemž debatéři zastávali jak stranu pro (afirmační), tak proti (negační).

Prvním tématem byla Zakázková ekonomika a její škodlivost. Druhé téma bylo improptu neboli nepřipravené, na které debatéři museli najít argumenty za pochodu, znělo: “Popírači klimatických změn by se neměli zvát do debat ve veřejnoprávních médiích”. Poslední a nejúspěšnější debata plzeňských debatérů se týkala kvót na rezervovaná místa pro ženy v poslanecké sněmovně ČR. Pilsner debaters tuto debatu vyhráli z pozice afirmační i negační. Celkově se týmu podařilo získat 8 bodů, což je v lize řadí na prozatímní čtvrté místo.

Na celém turnaji panovala příjemná přátelská atmosféra, i přes povahy debat, kde se debatéři dostávali do ostrých sporů. Jak organizátoři, tak rozhodčí i soutěžící mohou být hrdí na své výkony a vytvoření skvělého, i když náročného víkendu. I přes mírnou ztrátu hlasu debatérů poslední den, hodnotíme zahájení sezóny debatní ligy za velice úspěšné.

Nikol Nová, septima

23_debatni_turnaj 23_debatni_turnaj 23_debatni_turnaj 23_debatni_turnaj 23_debatni_turnaj

11


listopad 2023

aktualita img

:: Hvězdárna v Rokycanech

Dne 11. listopadu se třída sekunda zúčastnila exkurze do Hvězdárny v Rokycanech. Jako doprovod jela paní učitelka Lásková a paní učitelka Drhová. Ve hvězdárně pro nás měli připravenou zajímavou přednášku o sluneční soustavě. Poté nám ukázali funkční historický dalekohled s projektorem a nový elektrický, kterým po nastavení můžeme sledovat hvězdy v počítači. Viděli jsme otáčet se kopulovitou střechu nad dalekohledem. Po hvězdárně jsou rozmístěny kamery, které snímají noční oblohu a nahrávají záznam. Pokračovali jsme přednáškou o souhvězdí a poté zbyl čas na zakoupení suvenýrů. Exkurzi si všichni moc užili.

Rozálie Šnepová, Julie Petrová

10


listopad 2023

aktualita img

:: Berlín, Postupim a Drážďany

Ve dnech 8.-10. listopadu 2023 proběhla exkurze do Berlína, Postupimi a Drážďan, jíž se zúčastnili zájemci především z tříd vyššího gymnázia.

Po brzkém ranním odjezdu z ČR jsme začali den v centru Berlína s pohledem na Braniborskou bránu, která byla bohužel obestavěna lešením. Dále jsme se s milou paní průvodkyní přesunuli k budově bývalého Reichstagu, tedy Říšského sněmu. Z prosklené kopule na střeše této budovy jsme si prohlédli toto malebné hlavní město z výšky. Následně nás čekala návštěva dvou památníků holocaustu a procházka podél pozůstatků Berlínské zdi, doplněná poutavým vyprávěním paní průvodkyně, která nezapomněla zmínit i osudy několika lidí, kteří se pokusili překročit, či zcela překročili pomyslné, ke svobodě vedoucí pásmo mezi východním a Západním Berlínem. Finálně jsme v odpoledních hodinách dorazili k Checkpoint Charlie, bývalému hraničnímu přechodu mezi východní a západní částí Berlína, kde jsme navštívili Muzeum Berlínské zdi.

Druhý den nás čekal honosný zámek Sanssouci s nádherným parkem a několika dalšími historickými budovami. Po krátké prohlídce parku jsme přejeli k zámečku Schloss Cecilienhof, kde se po 2. světové válce konala Postupimská konference. Po návratu do Berlína jsme se prošli kolem několika významných památek bývalého východního Berlína, v čele s impozantním Berlínským dómem. Naši procházku jsme zakončili na náměstí Alexanderplatz, kde jsme dostali osobní volno, ve kterém mnozí z nás vyrazili nakupovat do nedalekého Primarku.

Posledním městem, které jsme navštívili, byly Drážďany. Prošli jsme se po několika pamětihodnostech a návštěvu zakončili ve skvělé čokoládovně nedaleko významného kostela Frauenkirche. Poslední naší zastávkou se stal zámek Moritzburg, kde se přesně před padesáti lety natáčela velice oblíbená pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Během celé exkurze zaujala paní průvodkyně všechny naše smysly. Obohatila tak i naše chuťové pohárky, které měly tu čest ochutnat některá tradiční německá jídla. Například v Berlíně jsme ochutnali Currywurst s chuťově výraznou omáčkou a při poslední zastávce v Moritzburgu jsme ochutnali správnou drážďanskou štolu. Degustaci si všichni velmi oblíbili.

Následně jsme již zamířili směrem Česká republika. Celou exkurzí nás provázela kromě průvodkyně Markéty Jirmanové Polákové i paní učitelka Milena Durasová a paní ředitelka Marcela Šustrová.

Za tuto exkurzi velmi děkujeme a doufáme, že brzy Německo opět navštívíme.

Milfortová Štěpánka a Šlajerová Anděla, 3. ročník

23_Berlin 23_Berlin 23_Berlin 23_Berlin 23_Berlin 23_Berlin 23_Berlin 23_Berlin

30


říjen 2023

aktualita img

:: Double v robotické soutěži pro GB

V pondělí 30. 10. se konala krajská soutěž v robotice. Každoročně se jí zúčastňují týmy středních i základních škol z celého kraje. Naše gymnázium vyslalo své programátory již potřetí.

Po loňském úspěchu našich tehdejších primánů jsme na soutěž odjížděli s nemalými ambicemi. Letos nás reprezentovaly dva týmy – jeden v kategorii SŠ a druhý v kategorii ZŠ. Úspěch zaznamenaly obě sestavy. Starší žáci dojeli v rychlostní a dovednostní soutěži na 8. místě v konkurenci 23 týmů. Navíc vybojovali svým modelem tanku 2. místo v kategorii kreativity. Nutno přiznat, že si cenu zasloužili. Kluci si totiž svého robota sestavili z jednotlivých součástek a dílů vytištěných na 3D tiskárně úplně sami.

Mladší tým pak dokonce obhájil loňské prvenství v kategorii kreativity pro ZŠ. Model oslovil porotu důmyslnou kapotou sestavenou z Lega.

Děkujeme všem programátorům a konstruktérům za výbornou reprezentaci školy v této náročné technické soutěži, v níž se konkurence rok od roku zvyšuje.

23_robotika 23_robotika 23_robotika 23_robotika 23_robotika 23_robotika 23_robotika

24


říjen 2023

aktualita img

:: AREA D

V úterý 24. 10. se celé nižší gymnázium vydalo za sportem a zábavou do sportovního centra Area D. Hned první aktivitou se stala příjemná brzká procházka podél řeky Radbuzy od plzeňského hlavního nádraží až do Zborovské ulice.

Po příchodu byla naše objemná skupina čítající čtyři třídy rozdělena do skupinek podle našich ročníků. Každá třída strávila přibližně hodinu na každém ze 4 stanovišť.

První úkoly jsme plnili v zóně uzpůsobené pro tzv. ninja trénink. Nejrůznější šplhání, houpání, skákání a ručkování dalo našim svalům docela zabrat. Další, a pro většinu z nás asi i nejoblíbenější, činností se stalo svižné skákání na rozlehlé ploše plné trampolín. Velké oblibě se těšily i „jámy“ naplněné molitanovými bločky, do kterých jsme mohli dle libosti skákat.

Na řadě byla lekce sebeobrany, tedy výuka boxu. Pan instruktor nás rozhodně nenechal vydechnout a naše už dost unavené končetiny potrápil hned při rozcvičce několika sériemi kliků a dřepů. Všichni jsme se také mohli vžít do role zápasníka a zmlátit nepřítele v podobě boxovacího pytle.

Když už byl každý z nás dostatečně zalitý potem, přišla na řadu odpočinková lekce, na které pro nás byla připravena přednáška o zdravé výživě.

Cestou domů nás doprovázela značná únava, ale přesto věřím, že si to každý člen výletu naplno užil.

Karolína Šneberková, kvarta

23_areaD 23_areaD 23_areaD 23_areaD 23_areaD

© 2014-2024 gblovice.cz Všechna práva vyhrazena