Archiv aktualit

24


červen 2024

aktualita img

:: Dárcovství krve

Dne 24. 6. 2024 se skupina odvážných žáků septimy a 3. ročníku za doprovodu pana učitele Karpíška vypravila do Plzně darovat krev.

Seznámením s dárcovstvím nám byla přednáška proběhnuvší 25. 3., po níž se pan učitel rozhodl zorganizovat hromadnou akci. On sám je dlouholetým dárcem, krev daroval již více než dvacetkrát.

Když jsme se ráno kolem osmé sešli před Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Plzeň, byli jsme odvedeni do přízemí, kde jsme vyplnili preventivní dotazníky. Ty zaručují první vlnu kontroly kvality krve. Poté jsme se odebrali do prvního patra. Tam byla provedena ještě dodatečná praktická vyšetření, ověřen typ krve a zajištěna bezpečnost celého odběru. Zaměstnanci byli milí a celou dobu se pečlivě zajímali o naši bezpečnost.

Po samotném odběru bylo všem poskytnuto občerstvení, řízek, a dokonce železitá minerální voda pro stoprocentní zajištění pohody pacientů.

Zjistili jsme, jak snadné vlastně je darovat krev a že se opravdu není čeho bát. Jak sestřičky, tak náš ochotný doprovod nám byly celou dobu nablízku a daly si velmi záležet na hladkém průběhu celé akce.

Lidí se na odběr trousilo mnoho a bylo vidět, že si jako společnost opravdu uvědomujeme, jak moc můžeme tímto malým činem pomoct. Nezbývá než ještě dodat, že nikdo neomdlel a pan Karpíšek doufá, že se napříště této úspěšné akce zúčastní lidí ještě víc.

Eliška Háčková, septima

24_darcovstvi_krve_2 24_darcovstvi_krve_2

21


červen 2024

aktualita img

:: Výlet sekundy

Dne 21. 6. se třída sekunda v doprovodu paní učitelky Láskové a paní učitelky Hirschové zúčastnila výletu na Mariinu vyhlídku. Sraz byl v Nezvěsticích na nádraží. Na začátku cesty nás čekal velký kopec, ale zbytek cesty už byla převážně rovina. Když jsme dorazili na místo, po malých skupinkách jsme vystoupali na vyhlídku. Po cestě zpět na nádraží byl čas na dobrou zmrzlinu v cukrárně v Nezvěsticích. Poté jsme šli zpět na vlak. Výlet se nám moc líbil a už se těšíme na další společné zážitky.

Eliška Švecová a Eliška Vondráčková

24_vylet_sekundy 24_vylet_sekundy 24_vylet_sekundy 24_vylet_sekundy 24_vylet_sekundy

21


červen 2024

aktualita img

:: Exkurze 2. ročníku a sexty do České národní banky v Praze

Třídy 2. ročníku a sexty vyrazily druhý letní den na cestu do našeho hlavního města Prahy za tajemstvími a zajímavostmi České národní banky. Pro sextány byla přichystána expozice s názvem Za měnou a na žáky 2. ročníku čekala prohlídka o historii české měny Lidé a peníze.

V doprovodu paní učitelky Lankové, Chytré, Drhové a Šlaisové jsme v expozici Lidé a peníze procestovali dějinami od kamenných mincí, přes pražské groše a tolary až po novodobý bitcoin. Na první pohled nás zaujala velká stomilionová zlatá mince vyrobená ke 100. výročí zavedení česko-slovenské koruny. Měli jsme možnost prověřit pravost našich bankovek i potěžkat si cihlu ze zlata ve váze 12 kg. Nakonec jsme se přesvědčili, že trezor ČNB je opravdu nedobytný, a tudíž naplánovat loupež by se určitě nevyplatilo.

V druhé expozici Za měnou nám byly činnosti ČNB interaktivně představeny v mnoha tematických celcích, které se například vztahovaly k finanční stabilitě, problematice inflace, ale i zakotvení této banky v našem ústavním právu. Zblízka jsme si mohli prozkoumat ochranné prvky bankovek, a dokonce prohlédnout výstavku padělků; zjistit, jak si s rozlišením bankovek či mincí poradí nevidomí. Zajímavou částí expozice byla i výstava o autorovi současných českých bankovek, jímž je grafik Oldřich Kulhánek.

Naši exkurzi završila paní učitelka Šlaisová se svou dcerou Barborou obohacením našich znalostí stavebních stylů i významů historických památek na Starém Městě v okolí banky, jako je například Prašná brána, Obecní dům, Dům U Černé Matky Boží nebo také obchodní dům Kotva.

Den v pravé letní atmosféře uprostřed Prahy jsme si užili.

Za druhý ročník Markéta Křevká

24_cnb 24_cnb 24_cnb 24_cnb 24_cnb 24_cnb 24_cnb 24_cnb

13


červen 2024

aktualita img

:: Po stopách historie

Dne 13. 6. 2024 se žáci 1. ročníku naší školy s paní učitelkou Milenou Durasovou zúčastnili literárně-historické exkurze do Plzně, kde navštívili knihovnu Západočeského muzea a katedrálu sv. Bartoloměje.

V knihovně se žáci dozvěděli mnoho zajímavých informací o vzniku knihtisku a jeho rozvoji na území Čech a mohli si zde také prohlédnout, jak vypadaly knihy této doby a jak byly vázány.

V katedrále sv. Bartoloměje absolvovali naši žáci rozsáhlou prohlídku tohoto plzeňského skvostu a zavítali i do míst, kam se běžný návštěvník jen tak nepodívá. V katedrále se například také dozvěděli, kolik píšťal mají varhany anebo kdy nosí kněží jaké roucho.

I přes nepřízeň počasí si žáci tento obohacující den užili a těší se na další podobné exkurze. :)

Anna Vavřichová, 1. ročník

24_stopy_historie 24_stopy_historie 24_stopy_historie 24_stopy_historie

16


květen 2024

aktualita img

:: Dobročinný výlet sekundy

Dne 16. 5. jsme navštívili Atommuzeum v Brdech. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací o atomových bombách, o studené válce a mohli jsme si projít strašidelné chodbičky pod zemí. Po prohlídce jsme dojeli do psího útulku U Františka. Darovali jsme jim salámy a další potřeby pro psy, na které jsme si vydělali pečením a děláním svačin pro naše spolužáky. Myslím, že mluvím za všechny, když říkám, že bychom si nejraději všechny pejsky odvezli domů. Výlet jsme zakončili krátkou procházkou v Míšově. Všem se exkurze moc líbila a klidně bychom si ji někdy zopakovali.

Karolína Kyselová, sekunda

24_atommuzeum 24_atommuzeum 24_atommuzeum 24_atommuzeum 24_atommuzeum

16


květen 2024

aktualita img

:: Sexta a třeťák společně v divadle

Ve čtvrtek 16. 5. bylo docela snadné potkat studenty našeho gymnázia v Plzni. Hned dvě třídy se vydaly do divadla. Představení začínalo ale až v 11, a tak čas před ním bylo třeba smysluplně využít.

Sextáni se pod taktovkou Evy Menclové vydali po stopách plzeňských pověstí. Proto už vědí, proč má katedrála jen jednu věž, proč je ve znaku města chrtice a velbloud, kdo všechno v Plzni straší a jaké pověsti se vážou k významným domům.

Jeden z nejvýznamnějších domů pak navštívili naši třeťáci. Ti se s Ladou Kotlanovou vypravili na prohlídku Semlerovy vily, rezidence podnikatelské rodiny Semlerových, která v Plzni žila až do 30. let minulého století. Krása a důmyslnost architektury A. Loose a H. Kulky všechny doslova nadchla.

Hlavním bodem programu obou tříd bylo zhlédnutí divadelní adaptace detektivky Pět malých prasátek od Aghaty Christie s názvem Go back for murder. Napínavý příběh, výborní herci a propracovaná scéna i jevištní choreografie byly důvodem toho, proč jsme se v divadle všichni skvěle bavili. Pro ty, kteří nejsou úplně zběhlí v anglické literatuře, byl vrah neznámý až do poslední chvíle celého představení.

Čtvrtek se nám velmi vydařil. Těšíme se, až podnikneme další společnou akci. A protože se blíží červen, nejspíš na ni nebudeme muset ani dlouho čekat ;-).

24_sexta_tretak_divadlo 24_sexta_tretak_divadlo 24_sexta_tretak_divadlo 24_sexta_tretak_divadlo

14


květen 2024

aktualita img

:: Prváci v Židovském Městě

V úterý 14. 5. 2024 se žáci 1. ročníku spolu s paní učitelkou Durasovou a paní učitelkou Herboltovou zúčastnili exkurze v pražském Židovském Městě. Tématem exkurze byly tradice a zvyky Židů a připravili ji pro nás lektoři Židovského muzea.

V průběhu tříhodinového programu jsme si poslechli přednášku na toto téma, nahlédli jsme do tří krásných synagog, prošli jsme se po Starém židovském hřbitově, na kterém je pochován legendární rabbi Löw. Po programu nás čekal přesun na Václavské náměstí, během něhož jsme zhlédli některé pražské pamětihodnosti, např. Staroměstské náměstí, budovu Karlovy univerzity a Stavovské divadlo.

Exkurzi jsme završili rozchodem na Václavském náměstí a následnou cestou domů.

Tereza Vávrová, 1. ročník

24_prvak_zidovske_mesto 24_prvak_zidovske_mesto 24_prvak_zidovske_mesto 24_prvak_zidovske_mesto 24_prvak_zidovske_mesto

10


květen 2024

aktualita img

:: Úspěchy našich žáků

V pátek se uskutečnilo krajské kolo SOČ = středoškolské odborné činnosti. Naši žáci se účastnili ve čtyřech oborech: Chemie ( Magdaléna Písková – Stanovení úbytku stříbra na vodivých nitích), Zdravotnictví (Štěpánka Milfortová – Pozorování hladiny koncentrace CO2 v obytných domech a školních prostorech), Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství (Marcela Menclová – Výcvik služebního psa se zaměřením na zadržení nebezpečné osoby) a Strojírenství, hutnictví a doprava (Lukáš Šimeček – Konstrukce 3D tiskárny na beton). A výsledek? Tři první místa a jedno druhé. A Lukáš Šimeček vybojoval postup do celostátního kola! Moc gratulujeme všem soutěžícím!

Rovněž proběhlo krajské kolo Biologické olympiády kategorie C. Naše účastnice E. Kotlanová a B. Houdková získaly krásné 6. a 8. místo. Blahopřejeme!

24_kvinta_divadlo 24_kvinta_divadlo 24_kvinta_divadlo 24_kvinta_divadlo 24_kvinta_divadlo

09


květen 2024

aktualita img

:: Návštěva Radyně

Dne 9. 5. 2024 se třída sexta zúčastnila komentované prohlídky hradu Radyně. Bylo to zdarma za odměny za to, že jsme nominovali Radyni na Cenu Ď.

Během prohlídky jsme vyslechli zajímavý výklad o historii hradu, který založil roku 1356 Karel IV., ačkoli ho nikdy neviděl. Hrad prý sloužil jako strážní na stezce Via Carolina a jako takovému mu bylo uděleno právo trestní. Možná i proto se roznáší fáma, že na hradě měla údajně být hladomorna, ze které se po dlouhých hádkách, diskuzích a rešerších vyklubala sýpka. Dohady mezi studenty rozvířil i napínavý příběh o mýtické postavě Radoušovi, který tento hrad obývá. Prohlídka skončila vystoupením na věž a pokřikem: „Dobyli jsme hrad!“ Studenti si výlet náramně užili.

Filip Vávra, sexta

24_radyne 24_radyne 24_radyne 24_radyne

05


květen 2024

aktualita img

:: Ukliďme Blovice

V pátek 5.5. se naši primáni, sekundáni, kvartáni a septimáni připojili k akci Ukliďme Česko. Každá třída dostala mapku s přesně vymezenou lokalitou a pak už se všichni s plnou vervou pustili do práce. Vybaveni rukavicemi a pytli na odpad jsme pečlivě procházeli předem daná místa a stejně jako v loňském roce jsme (bohužel) byli úspěšní a nacházeli jsme řadu věcí, které zde někdo „odložil“. Všem žákům patří velké poděkování za píli, se kterou se do této akce pustili. Moc bychom si přáli, abychom v příštím roce tak úspěšní nebyli a vraceli jsme se s prázdnými pytli.

24_uklidme_blovice 24_uklidme_blovice 24_uklidme_blovice 24_uklidme_blovice 24_uklidme_blovice 24_uklidme_blovice 24_uklidme_blovice

03


květen 2024

aktualita img

:: Exkurze do Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni

Dne 3. 5. 2024 se třída tercie za doprovodu paní učitelky Terezy Bečvářové a Pavlíny Fialové vydali na exkurzi do Hydrometeorologického ústavu v Plzni. Do města jsme se dostali vlakem a následně jsme byli tramvají odvezeni přímo na místo. První částí byla prezentace, která nás poučila o fungování a účinkování jejich ústavu. Druhou a pro nás o něco zajímavější částí byla obchůzka po ústavu, kde jsme si mohli prohlédnout jejich monitorovací místnost a meteorologickou zahrádku. Byli jsme poučeni o fungování strojů na této zahrádce a o důležitosti jejich práce, která se skládá nejen z předpovědí počasí, ale i z dlouhodobého měření např. podzemní vody. Za nás to bylo povedené, a ačkoliv to nebyl náš šálek čaje, v hlavě nám přece jenom něco utkvělo.

Elen Kotlanová, Klára Šustrová

24_exkurze_chmu 24_exkurze_chmu 24_exkurze_chmu 24_exkurze_chmu 24_exkurze_chmu 24_exkurze_chmu 24_exkurze_chmu

03


květen 2024

aktualita img

:: Exkurze do závodu Bohemia Sekt ve Starém Plzenci

V pátek 3.5.2024 se třetí ročník vydal za tajemstvím výroby sektu do Starého Plzence. V devět hodin na nás čekal pan průvodce Jirka, který byl velice příjemný a o výrobě sektu a vínech toho věděl opravdu hodně. Dozvěděli jsme se, že jeho povolání je someliér, a proto toho o vínech a sektech tolik zná.

Prohlídka začala historií výroby sektu ve Starém Plzenci a pokračovala do sklepů, kde dodnes probíhá ještě tradiční výroba. Poté jsme se podívali na moderní linku. Měli jsem štěstí, protože linka právě byla v provozu a my jsme si mohli plnění a následně uzavírání prohlédnout.

Po dvouhodinové exkurzi jsme pokračovali botanickou vycházkou zaměřenou na synantropní vegetaci.

Exkurze se moc povedla, i počasí nám nakonec dovolilo věnovat se botanice.

Toto chemicko – biologické dopoledne se opravdu vydařilo.

24_bohemia_sekt

30


duben 2024

aktualita img

:: 60. ročník chemické olympiády na naší škole

V letošním jubilejním ročníku ChO soutěžilo ve školních kolech kategorie C a kategorie D celkem 9 žáků.

V kategorii D se konalo okresní kolo na Základní škole v Přešticích, zde naši žáci obsadili první tři místa. Na 1.místě se umístila Alžběta Sochorová, na 2. místě Barbora Houdková (obě žákyně z kvarty) a na 3.místě Elen Kotlanová (žákyně tercie).

Do krajského kola postoupily všechny tyto dívky. Zde jsme získali díky Alžbětě Sochorové medailovou pozici – 3. místo, a také ostatní žákyně se umístily na pěkných místech (Barbora Houdková na 10. místě a Elen Kotlanová na 11. místě). Celkem v kraji soutěžilo 24 žáků. Žákyně se na obě kola svědomitě připravovaly, navštěvují již třetím rokem kroužek chemie, který na škole máme a zde se učí práci s laboratorní technikou a rozšiřují si znalosti v oboru chemie.

V kategorii C (kvinta, sexta) okresní kolo není a do krajského kola postoupila Kateřina Štěpánová z kvinty. Obsadila 16. místo v kraji z celkového počtu 23 soutěžících. Tato kategorie je již náročná.

Všem žákům, kteří se zúčastnili olympiády z chemie patří velký dík, protože dělají úkoly nad rámec výuky a zdokonalují se v daném oboru.

24_cho 24_cho 24_cho 24_cho 24_cho

24


duben 2024

aktualita img

:: Jak jsme zachránili svět

Ve středu 24. 4. se třídy kvinta a 1. ročník zúčastnily 3hodinového vzdělávacího programu společnosti Agora Central Europe. Hned v úvodu nás čekala úniková hra - k žákům dorazila zpráva z budoucnosti o možné katastrofě. Aby se této tragédii zabránilo, bylo potřeba splnit několik úkolů, na jejichž konci byl kód, kterým se dalo katastrofě zabránit. Časový limit byl 45 minut a všem skupinám se podařilo získat kód včas. Poté následovala diskuze s lektorkami, se kterými jsme debatovali o globálních problémech a jejich možných řešeních. Ve třetí části tohoto workshopu jsme byli opět rozděleni do několika skupin a pomocí videohovoru jsme se spojili se studenty z Gruzie či Bosny a Hercegoviny. Téma hovoru bylo na nás, a tak někteří porovnávali školní systém, jiná skupina zjistila, jak se slaví v Gruzii Vánoce, a další parta řešila třeba tradiční národní jídla. Po celou dobu vládla v obou třídách skvělá atmosféra a videohovory vedené v anglickém jazyce byly skutečnou třešničkou na dortu.

(žáci kvinty a 1. ročníku)

24_zachrana_sveta 24_zachrana_sveta 24_zachrana_sveta 24_zachrana_sveta 24_zachrana_sveta 24_zachrana_sveta 24_zachrana_sveta 24_zachrana_sveta 24_zachrana_sveta

23


duben 2024

aktualita img

:: Comtes

V úterý, dne 23. dubna, se vybraní žáci septimy a třetího ročníku společně s paní učitelkou Šlaisovou vydali na exkurzi do technologické firmy Comtes FHT do Dobřan. Tato firma se zabývá výzkumem a vývojem kovových materiálů. Provést nás slíbil otec jedné z našich spolužaček, pan Dr. Ing. Zbyšek Nový.

Nejprve jsme se dozvěděli něco o firmě a její historii. V provozu je přesně od roku 2000 a myslím, že nás všechny překvapila především tím, že i taková česká firma z Dobřan může spolupracovat se zákazníky jako je Škoda, Doosan nebo dokonce americký Apple.

Ve dvou skupinkách jsme se pak pod vedením pana Nového a pana Ing. Pavla Konopíka Ph.D. vypravili na prohlídku firmy. Zaujaly nás například různé typy kovového 3D tisku (a také to, že prášek k němu využívaný může v určitých případech působit až explozivně), mikroskopické zkoumání materiálů nebo různé typy testování.

Jelikož sám pan Konopík, který provázel jednu z našich skupin, pracuje právě v oboru mechanického zkoušení a měření, dozvěděli jsme se toho o tomto oboru opravdu mnoho. Viděli jsme, jak se tlakem, tahem nebo kroucením zkoumají vlastnosti materiálu, dokonce jsme se nachomítli zrovna ke zkoušce chemické, při které byly zkoumány povrchové vlastnosti plíšku ponořeného do chemikálie. Mohli jsme si porovnat šroubek před a po mechanické zkoušce tahem a také prohlédnout vitrínu s nejrůznějšími druhy deformovaných vzorků. Zjistili jsme, že prakticky každý výrobek, se kterým se zde pracuje, musí být pro pečlivé prozkoumání jeho vlastností a chyb zničen.

Na závěr exkurze jsme se ještě vrátili do zasedací místnosti, kde se znovu spojily obě poloviny naší výpravy a shrnuly uplynulou prohlídku s panem Novým. Ten zodpověděl všechny naše dotazy, krátce s námi pohovořil o technických školách a naší budoucnosti a vysvětlil nám, jaké je v Comtesu pracovat. Brigádu si zde mohou najít už studenti – stačí mít zájem.

Ačkoliv jsme jako rušivá školní exkurze procházeli běžným pracovním dnem, všichni zaměstnanci byli více než ochotni předvést nám svoji práci a vysvětlit, co se ve firmě odehrává. Bylo vidět, že jí opravdu rozumí. Nejen jim, ale především pánům Novému a Konopíkovi za strávené dopoledne moc děkujeme.

24_comtes 24_comtes 24_comtes

16


duben 2024

aktualita img

:: Seminář Najdi klíč ke svému potenciálu

Žáci sexty, septimy, 2. a 3. ročníku se zúčastnili semináře Ing. M. Pavlíka PhD. Najdi klíč ke svému potenciálu. Během dvouhodinové přednášky pan Pavlík žáky motivoval, aby se pokusili hledat talenty, které v sobě mají, a aby si ujasnili své silné stránky, jejichž znalost jim pomůže v profesní orientaci. Dozvěděli se, že nejšťastnější lidé se věnují svým talentům, ne slabinám, a proto se společně zaměřili na témata vedoucí k objevení skrytého potenciálu každého z nás.

Obsahem semináře byla témata jako hledání svých talentů, silných stránek a osobních hodnot. Seminář se také zabýval tím, jak docílit v životě Flow, a popisoval základní typologie lidí na základě charakteristik, jako jsou znalosti, schopnosti a hlavně vůle. Na závěr pan lektor interpretoval dotazník týmových rolí, na jehož základě pak žáky směřoval k budoucím pracovním pozicím a rolím.

24_klic_k_potencialu 24_klic_k_potencialu

10


duben 2024

aktualita img

:: Návštěva Národního technického muzea

Dne 10. 4. 2024 navštívili žáci tercie a kvarty Národní technické muzeum v Praze. Ráno jsme vyrazili z Blovic autobusem, který nás dovezl pár kroků od NTM. Žáci si mohli volně projít celé muzeum, kde si našel každý své. V největší místnosti byla k vidění spousta dopravních prostředků, jiné výstavy byly věnovány např. krásám chemie nebo starým metodám pořizování fotografií. Dále jsme si mohli projít sbírku nejrůznějších hodin nebo klavírů PETROF. V podzemí se nacházela výstava hornické práce, ve vyšších patrech byla ukázka např. technologie v domácnostech minulého století, knihtisku a nebo odborné knihovny.

Jako studenti jsme si exkurzi velmi užili a děkujeme paní učitelce T. Bečvářové a paní učitelce J. Drhové za organizaci.

Lenka Kočovská a Marie Křížková, tercie

24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum 24_technicke_muzeum

08


duben 2024

aktualita img

:: Příběhy našich sousedů

Dne 8. dubna 2024 se skupina žáků Gymnázia Blovice zúčastnila prezentace projektu „Příběhy našich sousedů“, do něhož se letos zapojil tým žáků a žákyň 1. ročníku ve složení Anežka Míchalová, Tereza Vávrová, Justýna Mašková, Lenka Herynková, Jan Jára a který vedla paní učitelka Mgr. Dagmar Dindová.

Naším úkolem bylo zachytit historii na základě vzpomínek vybraného pamětníka a zpracovat je do podoby rozhlasové nahrávky a zajímavé prezentace či animace. My jsme se rozhodli zdokumentovat život paní Blanky Škardové, bývalé učitelky našeho gymnázia. Projektu jsme se věnovali několik měsíců a v souvislosti s jeho zpracováním jsme se podívali i do budovy Českého rozhlasu Plzeň, kde jsme nahráli mluvené slovo k videoreportáži.

Slavnostní prezentace se pak konala na 25. základní škole v Plzni, kde jsme s výsledky naší práce seznámili jak širokou veřejnost, tak odbornou porotu. Zároveň jsme mohli svůj výkon porovnat s ostatními čtyřmi týmy, které se do projektu zapojily.

Děkujeme paní učitelce Dindové, protože nám byla při naší práci velkou oporou. Ale naše největší díky patří paní Blance Škardové za to, že nám poskytla informace o svém životě, bez ní bychom projekt nemohli realizovat.

Podoba střední školy se od doby, kdy na ní paní učitelka Škardová začala působit, velmi změnila. Změnil se nejen její název až na dnešní gymnázium, délka trvání studia, ale i koncepce, formy a metody výuky. Jedno je ale jisté: Za těch 46 let aktivní pedagogické práce prošlo třídami paní učitelky Škardové opravdu mnoho žáků. Pro mnohé byla inspirací a všichni na ni s úctou a uznáním vzpomínají.

Tato akce byla rozhodně velmi podnětná a těší nás, že jsme se jí zúčastnili.

Justýna Mašková, Lenka Herynková, Anežka Míchalová, 1. ročník

24_post_bellum 24_post_bellum 24_post_bellum 24_post_bellum 24_post_bellum

25


březen 2024

aktualita img

:: Beseda o bezpříspěvkovém dárcovství krve

Zástupci Transfúzního oddělení v čele s paní primářkou MUDr. P. Šlechtovou MBA a ředitelem FN Plzeň MUDr. V. Šimánkem (absolventem našeho gymnázia) navštívili Gymnázium Blovice s přednáškou na téma dárcovství krve. S maturanty a žáky předposledních ročníků řešili, jaké podmínky musí splňovat dárce krve, jak dárcovství probíhá a jak významným rozhodnutím pro léčbu pacientů, kteří krev potřebují např. z důvodu leukémie, chemoterapie, transplantace orgánů, operačních zákroků aj., bezpříspěvkové dárcovství je. Studenti si v rámci dvou interaktivních kvízů ověřili, kolik poznatků si zapamatovali. Věříme, že řada z našich studentů se rozhodla pro dárcovství této zatím nenahraditelné tekutiny a posílí řady pravidelných dárců transfúzního oddělení.

24_darcovstvi_krve 24_darcovstvi_krve 24_darcovstvi_krve

19


březen 2024

aktualita img

:: Kvinta zavítala do Divadla J. K. Tyla

Dne 19. 3. navštívila třída kvinta Malou scénu Divadla J. K. Tyla. Pod dohledem paní učitelky P. Fialové a P. Mrvíkové zhlédli žáci představení Lidé, místa, věci, které se zaměřovalo na problematiku užívání drog a jejich dopad na psychiku člověka a jeho blízkých.

Před představením ještě žáci stihli zeměpisnou procházku, při které si připomněli významné plzeňské velikány a důležitá data vztahující se k našemu krajskému městu. Poté se přesunuli k budově plzeňského divadla.

Před samotným vstupem do sálu si všichni museli vzít návleky na boty a poté vstoupili mezi zdi psychiatrické léčebny. Děj se odehrává ve čtvercovém prostoru, po jehož obvodu sedí diváci, kterých bylo zhruba 60. Všichni jsou tak skutečně vtaženi do děje a herci jsou doslova na dosah.

Herecké výkony byly skvělé! V hlavní roli excelovala Klára Kuchinková, které sekundovali např. Jan Maléř, Jana Kubátová či Martin Stránský, jehož přítomnost všechny potěšila.

Divadelní představení pro nás bylo skutečným zážitkem a zanechalo v nás hlubokou stopu. Napadá nás pouze jedna jediná otázka – kdy vyrazíme do divadla příště?

24_kvinta_divadlo 24_kvinta_divadlo 24_kvinta_divadlo 24_kvinta_divadlo 24_kvinta_divadlo

11


březen 2024

aktualita img

:: Robopis aneb 1. ročník ve Studijní a vědecké knihovně PK

V pondělí 11. 3. 2024 vyrazil 1. ročník GB do našeho krajského města na exkurzi do Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje.

Nejdřív jsme byli provedeni po budově, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavých faktů a seznámili se s knihovnou. Po krátké přestávce nám začala přednáška o umělé inteligenci. Ze zajímavé prezentace jsme se dozvěděli, co vlastně AI je a následně jsme se ji učili využívat. Společně jsme s pomocí umělé inteligence vytvořili docela vtipný příběh.

Všichni jsme se shodli, že návštěva knihovny byla nejen zajímavá, ale i zábavná.

Alžběta Žitková a Tereza Vávrová, 1. ročník

24_robopis 24_robopis 24_robopis 24_robopis 24_robopis 24_robopis 24_robopis

05


březen 2024

aktualita img

:: Šachový turnaj

Dne 5. března 2024 se zúčastnili žáci nižšího i vyššího gymnázia Okresního přeboru škol v šachu. Žáci nižšího gymnázia, kteří soutěžili ve 2. kategorii, se umístili na celkovém desátém místě, ale na prvním místě v okresu. Pro všechny soutěžící se jednalo o první turnaj a rozhodně měli velkou konkurenci. Soupeřili s velmi silnými plzeňskými školami, které už za sebou měli řadu zkušeností. Starší blovičtí šachisté podali výborný výkon, obsadili celkově čtvrté místo a jsou rovněž na prvním místě v okrese.

Obě družstva postoupila do krajského kola, které se bude konat už 22.3.2024.

Tvrdě se něj připravujeme. Držte nám palce!

Ivana Bystřická, tercie

24_sachy 24_sachy 24_sachy 24_sachy

01


březen 2024

aktualita img

:: Den soutěží v Nezvěsticích

Dne 1.3.2024 se konala v Nezvěsticích soutěž v biologii a v pečení z listového těsta. V kuchyňce od počátku vládl stres, ale všechny nástrahy a problémy naše družstvo dokázalo vyřešit. Nakonec jsme za 60 minut zvládli připravit i naservírovat skvělé pochoutky: párky v těstíčku, jablečné donuty, skořicové tyčinky i malé pizzy. Porota posoudila vzhled, chuť a kreativitu našich výrobků a přisoudila nám krásné 2. místo. Biologické klání mělo několik částí. V zábavném vesmírném kvízu se družstvu GB velmi dařilo, v mikroskopování se všem účastníkům podařilo nasbírat hodně bodů, a tak byla soutěž velmi vyrovnaná. Následovala biologická křížovka a rozhodující úkol, kterým byla poznávačka. Živočichy jsme zvládli hravě, ale rostliny nám daly zabrat. Přesto nás závěrečné vyhlášení výsledků velmi potěšilo a kromě cen jsme si z Nezvěstic odvezli i vítězství.

Byl to krásny zážitek, všichni jsme si to moc užili.

Anna Rusnoková a Nela Hodková, prima

24_soutez_nezvestice 24_soutez_nezvestice 24_soutez_nezvestice 24_soutez_nezvestice 24_soutez_nezvestice 24_soutez_nezvestice 24_soutez_nezvestice 24_soutez_nezvestice

29


únor 2024

aktualita img

:: „Zvládnout se dá vše, když jste obklopeni těmi správnými lidmi, “ říká Martin Zach

Poslední únorový den jsme u nás přivítali pana Martina Zacha, který nás seznámil se svým životním příběhem, který se ze dne na den otočil o 180 stupňů. Sportovec tělem i duší, absolvent sportovního gymnázia a Masarykovy univerzity v Brně (obor Tělovýchova a sport), který se věnoval modelingu, v roce 2009 zvítězil v soutěži Muž roku. Hned 2. den po tomto vítězství se zúčastnil exhibice skoků na lyžích do vody. První skok se vydařil dle představ, poté byl publikem vyhecován, aby skočil ještě jednou. Při druhém skoku si způsobil vážné poranění krční páteře, jehož následkem je upoután na invalidní vozík a navíc nemůže hýbat prsty na rukou.

Jaké byly první myšlenky, když mu lékaři oznámili, že bude pravděpodobně moci hýbat jen hlavou? Kdo byl jeho největší oporou? Jak probíhala rehabilitace? Všechny odpovědi jsme se dozvěděli z velmi poutavého vyprávění, při kterém jsme téměř ani nedutali. A protože je Martin velkým bojovníkem, prognózy lékařů se nejenže nenaplnily, ale dnes vede plnohodnotný život, ve kterém je na prvním místě rodina, nechybí tam sport (jen vinou vyšší moci se mu nepodařilo odjet na paralympiádu), cestování či podnikání. Díky nejrůznějším charitativním projektům a besedám se navíc snaží rozšířit povědomí společnosti o životě lidí na invalidním vozíku. S čím nejvíce bojují? Jak jim správně pomáhat? Je vše tak bezbariérové, jak se zdá? Další a další otázky našich žáků přicházely a pan Zach na všechny trpělivě odpovídal. A jaká byla rada do života, kterou našim žákům dal? Zvládnout se dá vše, když jste obklopeni těmi správnými lidmi!

Děkujeme za toto inspirativní setkání a panu Zachovi přejeme, ať ho jeho nadhled a vůle nikdy neopustí.

24_zach 24_zach

14


únor 2024

aktualita img

:: Přednášky sociální pracovnice BÍLÉHO KRUHU BEZPEČÍ

Dne 14. února 2024 jsme tradičně do výuky základů společenských věd ve třídách druhého ročníku, sexty a septimy pozvali pracovnici jedné z nejvýznamnějších obecně prospěšných organizací. Klíčová sociální pracovnice plzeňské pobočky Bílého kruhu bezpečí, paní Mgr. Kateřina Riedlová, nám svými prezentacemi s přednáškou zprostředkovala užitečné informace o činnosti organizace, jejích pobočkách, fungování, a hlavně krizové pomoci z řad právníků, psychologů, sociálních pracovníků a dalších dobrovolníků, a to obětem a svědkům trestných činů. Největší pozornost věnovala domácímu násilí, jeho formám, mýtům o něm, ale i možnostem řešení a obrany proti tomuto závažnému jevu. V septimě byli žáci seznámeni s problematikou znásilnění, a to i z hlediska možností pomoci obětem danou organizací. Již během přednášky bylo možné klást otázky a dozvědět se více o aktuální citlivé problematice tohoto záslužného poradenství.

Eva Lanková

14


únor 2024

aktualita img

:: Na Valentýna za Hamletem

Dne 14. února 2024 na den svatého Valentýna vyrazili žákyně a žáci oktávy a 1. ročníku na divadelní představení do Národního divadla. Za doprovodu paních učitelek Durasové, Hirschové a Fialové jsme se už ve dvě hodiny odpoledne vydali na cestu do Prahy.

V divadle náš program začínal velmi zajímavou přednáškou a prohlídkou prostor historické budovy. Vychutnat jsme si mohli nejen výhled na Prahu z horní terasy, ale také jsme mohli spatřit hlediště i jeviště z nejvyšší řady míst k sezení. Naši průvodci byli zasypáni velkým počtem dotazů a každý z nás jistě odcházel spokojen, jelikož žádný dotaz nebyl opomenut.

Ale to už bylo slyšet zvonění, které upozorňovalo na brzký začátek divadelního představení. Měli jsme příležitost zhlédnout Shakespearova Hamleta, jehož pojetí celou řadu účastníků jistě uchvátilo. Inscenace režijního dua SKUTR nesla prvky moderní doby, tudíž měla jiný ráz, než většina z nás očekávala. Herecké výkony byly nezapomenutelné. Každý z protagonistů jistě předvedl, co mohl, aby zaujal naši pozornost.

Z divadla jsme všichni odcházeli plni dojmů. Ať už jako nadšení žáci prvního ročníku, nebo zamyšlení oktaváni zabývající se myšlenkou, zda zařadit Hamleta do maturitního výběru, nebo radši ne. Zcela jistě mohu poděkovat našim paním učitelkám za možnost návštěvy Národního divadla a jejich ochotu s námi cestovat za hranice všedních dnů.

Za třídu oktávu je důležité zmínit, že všechny návštěvy divadla s paní učitelkou Durasovou nám daly kulturní základ, nezapomenutelné momenty a zjištění, že čas s přáteli můžeme trávit i při takovýchto příležitostech. Cesta domů pro nás byla velmi sentimentální, protože za našimi výlety za kulturou pomalu spadla opona a přišel čas předat štafetu nižším ročníkům, aby i další žáci GB mohli být na konci studia tak nadšení jako my.

K. Trhlíková, oktáva

24_hamlet 24_hamlet 24_hamlet 24_hamlet 24_hamlet

12


únor 2024

aktualita img

:: Projektový den na Fakultě zdravotnických studií

Žáci semináře biologie navštívili Katedru ošetřovatelství a porodní asistence a simulační centrum FZS, kde se aktivně zapojili do nácviku laické první pomoci pod odborným dohledem studentů z oboru zdravotnický záchranář. Nacvičili si resuscitaci, seznámili se s vybavením sanitního vozu a naučili se provádět Heimlichův manévr k uvolnění dýchacích cest ucpaných cizím předmětem. Dále si vyzkoušeli měření pulzním oximetrem a práci s automatickým externím defibrilátorem (AED). Znalosti anatomie si otestovali na virtuálním pitevním stole a modelech orgánů. Projektový den byl zakončen besedou o studijních programech nabízených FZS (obsah studia, uplatnění absolventů, možnosti navazujícího studia aj.). Děkujeme FZS a Krajské hospodářské komoře za organizaci celé akce.

24_fzs 24_fzs 24_fzs 24_fzs 24_fzs 24_fzs

22


leden 2024

aktualita img

:: Exkurze do Biomedicínského centra LFUK Plzeň

Dne 22. 1. se studenti biologického semináře zúčastnili exkurze do LFUK v Plzni. Ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou pro ně připravila MUDr. M. Čedíková z Ústavu histologie a embryologie projektový den, ve kterém se žáci naučili rozpoznávat tkáňové mikroskopické preparáty, měřit EKG, sílu svalové kontrakce digitálním siloměrem, poslouchat srdeční činnost fonendoskopem a naměřit množství svalové hmoty, vody a tuku v těle a z toho zjistit bazální metabolismus. Také si prohlédli laboratoře Biomedicínského centra a seznámili se s výzkumnou činností v oblasti nahrazování a regenerace životně důležitých orgánů. Akce byla přínosná nejen z hlediska odborného, ale rozšířila nám obzory i v oblasti studijních možností a příležitostí

24_lfuk 24_lfuk 24_lfuk 24_lfuk

20


leden 2024

aktualita img

:: Gymnázium otevřelo své brány návštěvníkům

Více než 230 návštěvníků přivítala naše škola na posledním dni otevřených dveří v tomto školním roce. V sobotu 20. ledna přišli nejen zájemci o studium se svými rodinami, ale také absolventi a rodiče současných žáků.

Program byl tradičně bohatý. Akcí i návštěvníky byly nabité všechny odborné laboratoře a učebny. Vystoupením se blýskla školní kapela i dramatický kroužek. Malí i velcí našli zábavu u robotů a 3D tiskáren v učebně IVT. Všichni stateční uchazeči o studium si pak mohli vyzkoušet přijímací testy z matematiky nebo českého jazyka nanečisto. A všichni unavení načerpali síly ve voňavé kavárně, kterou zajistili členové SRPGB s nemalým přispěním šikovných maminek našich žáků.

Všem děkujeme za pomoc.

24_dod 24_dod 24_dod

13


leden 2024

aktualita img

:: Jesus Christ Superstar v Plzni

V sobotu 13. 1. 2024 se žáci prvního ročníku Gymnázia Blovice s třídní učitelkou Milenou Durasovou vydali do divadla J. K. Tyla v Plzni na světově proslulý rockový muzikál Jesus Christ Superstar.

Vypráví o posledních dnech Ježíše Krista od jeho příchodu do Jeruzaléma až po jeho ukřižování. Autory jsou Andrew Lloyd Webber a Tim Rice a muzikál byl poprvé uveden před více než padesáti lety v londýnském West Endu a později na Broadwayi. Do češtiny libreto přebásnil Michael Prostějovský.

Plzeňské představení je zpracováno tak, aby zaujalo i mladší obecenstvo. Jeho pojetí je originální a zajímavé, za mě místy až moc moderní: kovové konstrukce, potrubí, plechové stěny s graffiti, ostnaté dráty, vraky aut atd. přivádí diváka na periferii neurčeného velkoměsta, kde se pohybují pouliční gangy, herci na scéně používají tablety i jinou elektroniku, jsou oblečeni do odrbaných bund, riflí, plášťů, na hlavě kšiltovky, čepice, Máří Magdaléna ve vyzývavě červené jako prostitutka, jen Ježíš symbolicky celý v bílém...

Celé představení provází živý orchestr, který tentokrát dirigoval Pavel Kantořík, a opravdu musím podotknout, že hudební nastudování bylo skvělé.

V hlavní roli Ježíše jsme mohli vidět fantastického Pavla Klimendu, v roli Jidáše neméně výborného Dušana Krause, v roli Maří Magdaleny byla úžasná Natalie Dvořáková. Zajímavým nápadem byla postava Ježíšovy matky Marie (v jiných uvedeních se neobjevuje, zde Apolena Veldová), která jen zpovzdálí pozorovala dění a prožívala s Ježíšem osudové chvíle.

Myslím, že všechny uchvátil příběh přesahující dvě tisíciletí i vynikající pěvecké výkony účinkujících, což bylo poznat podle bouřlivého potlesku, kterým byli členové muzikálového souboru DJKT odměňováni nejen na konci muzikálu.

Lenka Herynková, 1. ročník

24_Jesus

12


leden 2024

aktualita img

:: Ukázkový den na FEL

Dne 12. ledna se skupina žáků vyššího gymnázia vypravila v rámci projektu Hospodářské komory do Plzně na exkurzi na Fakultu elektrotechnickou Západočeské univerzity.

Poté, co jsme se ráno sešli na Jižním předměstí, ukázala nám paní učitelka Šlaisová, náš doprovod, cestu na tramvaj, již by absolvovali ti z nás, kteří by se pro ZČU rozhodli. Na FELce nás po deváté hodině přivítal pan Navrátil – ten se nám také věnoval po zbytek dopoledne. Jeho pravou rukou byla Julie Hladíková, absolventka našeho gymnázia a studentka prvního ročníku této fakulty.

Nikdo z nás asi netušil, co od exkurze čekat, ale myslím, že jsme všichni byli překvapeni jedině pozitivně. Pan Navrátil nám nejprve nastínil základy managementu v technické výrobě, jeho důležitost a různé strategie. Poté jsme si vyzkoušeli efektivní dělení práce na stavbě z kostiček LEGA. Ukázalo se, že postavit pět na vlas stejných modelů přesně podle daného vzoru není ani zdaleka tak jednoduché, jak se nám na první pohled zdálo.

Po další teoretické vsuvce a přestávce na svačinu jsme se zabývali dalším praktickým cvičením: stavbě věže z karet. Tímto cvičením se nám pan Navrátil snažil ukázat, jak nás zbytečně limituje vlastní myšlení. Při pohledu na neporušený balíček karet se všichni z nás začali pokoušet o klasický vyrovnaný domeček z karet, aniž bychom se opovážili byť jen pomyslet na jejich poničení – to ale bylo přesně to, co jsme měli za úkol, jinak jsme totiž neměli šanci postavit jediné patro „domečku“.

Na závěr exkurze jsme si poslechli i prezentaci o FELce a elektrotechnice jako takové. Pan Navrátil nám také nabídl možnost si vyzkoušet některé možnosti fakulty, jako například pájení. Navrhl, že zájemci mohou tímto prostřednictvím najít téma své maturitní práce, pomoc s ní, nebo dokonce své budoucí uplatnění, jako se to už podařilo několika našim studentům (například právě Julče, která byla po celou dobu přednášky nedaleko, aby byla k ruce jak jemu, tak nám).

Den uplynul jako voda. Myslím, že exkurze byla velice zajímavá. Panu Navrátilovi děkujeme za jeho vstřícnost a za poutavou prezentaci, moc jsme si ji užili. Někdo z nás na Fakultu elektrotechnickou určitě ještě vzpomene – rozhodně ne jenom kvůli chutné svačině, kterou jsme byli uctěni.

Eliška Háčková, septima

24_navsteva_fel 24_navsteva_fel 24_navsteva_fel 24_navsteva_fel

09


leden 2024

aktualita img

:: Zimní vločky GB aneb Gympl plný talentů

Dne 9. 1. 2024 proběhl v blovické sokolovně odložený vánoční koncert „Zimní vločky GB“, který se měl původně konat již 22. 12. 2023, ale k jeho zrušení došlo pod vlivem tragických událostí na Filozofické fakultě UK. Jak ale uvedli moderátoři (T. Farkašová a K. Spodniak), jednalo se tak o první vánoční koncert v tomto roce, kterého jsme se mohli zúčastnit.

S nápadem na jeho uspořádání přišli žáci prvního ročníku, kteří se ujali jak organizace akce (a doufají, že se koncert bude konat každý rok a stane se z něj tradice), tak také sami nastudovali a publiku zazpívali a zahráli tři písničky ze známých pohádek, protože ty k Vánocům neodmyslitelně patří. K vánoční atmosféře se ve svých vystoupeních vrátili i zástupci jiných tříd: výborné B. Blažková ze třetího ročníku, E. Karpíšková ze septimy, E. Pártlová a D. Franková z oktávy, výteční K. Spodniak ze sexty, Dominikové Paul a Jiřinec z druhého ročníku, skvělí terciáni (A. Kozelský, M. Dinda, K. Šustrová, I. Bystřická, E. Kotlanová, P. Stráská) a vynikající školní hudební skupina G-Band (složená z kvartánů). Ta si zcela podmanila publikum svými závěrečnými písněmi, s kapelou si je na závěr koncertu zazpíval opravdu celý sál.

Na akci se podíleli i někteří učitelé, např. paní učitelka Durasová (recitace), pan učitel Škala (postaral se o výborné ozvučení) a pan učitel Švantner (který se zde připojil k žákům, kteří hráli na hudební nástroje). Všem účinkujícím moc děkujeme.

A v neposlední řadě patří naše díky i vám, našim divákům! Děkujeme za vaše pozitivní naladění, doufáme, že jste si koncert užili, a zveme vás už v prosinci 2024 na ten další!

Lenka Herynková, 1. ročník

24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert 24_vanocni_koncert

22


prosinec 2023

aktualita img

:: Svatba primy 2023

Dlouho očekávaná svatba primy se letos konala 22. prosince 2023. Přípravy probíhaly už od rána. V 9 hodin jsme se šli připravit do studovny, kde na nás čekal oddávající a matrikářka. Pohodlně jsme se usadili a čekali, než do místnosti vstoupí budoucí manželé. Když vešli poslední hosté, zazněl svatební pochod. Nevěsta a ženich vykročili k oltáři, vyslechli si krátký proslov oddávajího a nakonec si řekli své ANO. Pak následovaly gratulace, po kterých jsme se odebrali do třídy. Tam začala velká hostina s výborným dortem a dětským šampaňským. Jakmile jsme dojedli, byla na řadě párty! Přišli se podívat i starší spolužáci, všichni společně jsme si zatančili a byla to veliká zábava. Celá akce byla završena vtipným kvízem pro novomanžele. Moc jsme si to užili!

Lenka Pelikánová a Nela Hodková, prima

23_prima_svatba 23_prima_svatba 23_prima_svatba 23_prima_svatba 23_prima_svatba 23_prima_svatba 23_prima_svatba 23_prima_svatba 23_prima_svatba

20


prosinec 2023

aktualita img

:: Přednáška FAV

20. 12., v jedné z předvánočních hodin, měli žáci vyššího gymnázia společně s účastníky semináře z matematiky možnost si vyposlechnout besedu o Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity.

Pro tuto příležitost se k nám připojil absolvent našeho gymnázia, toho času student navazujícího inženýrského programu na katedře kybernetiky, Honza Šimek.

Jako člověk, který si sám prošel cestou velice podobnou té naší, věděl přesně, o čem nám povyprávět a jak nám patřičně přiblížit studium na vysoké škole. Hodinu zahájil prezentací o celé fakultě, ze které jsme se dozvěděli jak o jejích oborech a jejích výhodách, tak například o možnostech přijetí. Pak následovala volnější beseda, při které nám poskytl vlastní zkušenosti a poznatky ze studia, nastínil nám specifika studia na ZČU a zodpověděl všechny naše dotazy – například jak je to s pracovním uplatněním absolventů technických škol.

S jeho zapáleným a informativním výkladem je, dle mého názoru, jedinou možnou výhradou nedostatek minut v jediné hodině. Jsme mu za jeho návštěvu vděční. Snad se s ním a s FAVkou někteří z nás ještě setkají.

23_FAV

19


prosinec 2023

aktualita img

:: ScienceFEL academy

Naše gymnázium dlouhodobě podporuje technické vzdělávání. Zájem žáků o techniku už čtvrtým rokem podporují volnočasové aktivity hrazené z projektu Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji. Kromě těchto aktivit podporuje vedení školy také odborné stáže našich studentů na fakultách Západočeské univerzity.

Elektrotechnická fakulta pořádá každý rok týden stáží pro studenty gymnázií nazývaný ScienceFEL. Této akce se pravidelně účastní i řada našich žáků. V listopadu na FEL vyrazilo 13 našich žáků z kvinty, sexty, septimy a oktávy. Tři týmy se podle svého zájmu věnovaly různým aktivitám.

Jedna skupina studentů se usídlila v laboratořích elektrochemie. Společně s lektorkami Danou Moravcovou a Lenkou Stachovou naši chemici poznali kouzlo pokovování nevodivých materiálů, třeba i obyčejného listu stromu. Studenti znají také podstatu barvení hliníkových plechů.

Další dvě skupiny se pod vedením Václava Kotlana a Petra Staška pustily do rozšíření velkého projektu zvaného KapFELa. Tvořili robotickou tamburínu, kterou navázali na projekt robotického xylofonu z loňského roku, a velkoplošný LED displej pro živou hudbu.

Celý projekt završila odborná konference ScienceFEL academy. Konala se ve velké posluchárně v budově FEL v úterý 19.12. Studenti měli příležitost vést odbornou přednášku před velkým publikem a obhájit výsledky své práce.

Velkou radost máme také z naší absolventky Julie Hladíkové, která se díky ScienceFEL 2021 prosadila na FEL tak dobře, že už na začátku 1. ročníku studia na VŠ objíždí s výsledky své maturitní práce vedené odborníky z FEL mezinárodní konference. Gratulujeme!

Děkujeme vedení FEL, všem lektorům i organizátorům ScienceFEL za organizaci této jedinečné akce a za odborné vedení našich žáků. Spolupráce s FEL nabízí našim žáků nové příležitosti a obrovské zkušenosti.

23_sciencefel 23_sciencefel 23_sciencefel 23_sciencefel 23_sciencefel 23_sciencefel

12


prosinec 2023

aktualita img

:: Předvánoční návštěva Prahy

V úterý 12. 12. se třída kvinta v doprovodu pana učitele Barci a paní učitelky Fialové vypravila do předvánoční Prahy. Hlavním cílem této exkurze byla komentovaná prohlídka Pražského hradu. Pan průvodce nám nejdříve připomněl základní historická fakta týkající se dějin Prahy a poté jsme již vstoupili do úchvatných prostor Katedrály sv. Víta. Následovala návštěva Starého královského paláce, kde nás okouzlila replika korunovačních klenotů a také Vladislavský sál. Samozřejmě nechyběla ani procházka Zlatou uličkou.

Z Pražského hradu jsme se poté vydali na Václavské náměstí a cestou jsme si ukázali další významná pražská místa – např. Staroměstské náměstí, Prašnou bránu, Karlův most či bustu Winstona Churchilla před Britskou ambasádou.

Exkurze nám přinesla spoustu zajímavých informací, ale také nachozených kilometrů – naše chytrá zařízení ukazovala více než 14 kilometrů! Všichni žáci zaslouží velkou pochvalu nejen za tento fyzický výkon, ale i za naprosto bezproblémový průběh této exkurze. Věříme, že se do Prahy opět brzy vrátíme a užijeme si další možnosti, které toto krásné město nabízí.

23_vanocni_Praha 23_vanocni_Praha 23_vanocni_Praha 23_vanocni_Praha 23_vanocni_Praha 23_vanocni_Praha 23_vanocni_Praha 23_vanocni_Praha 23_vanocni_Praha

06


prosinec 2023

aktualita img

:: Exkurze do Poslanecké sněmovny

Dne 6. 12. 2023 se třída septima vypravila na exkurzi do Prahy za účelem návštěvy Poslanecké sněmovny PČR.

Doprovázeni pevným vedením paní učitelky Šlaisové a paní učitelky Hirschové se všichni úspěšně sešli na plzeňském nádraží a v sedm hodin jsme vyjeli vstříc našemu hlavnímu městu. Když jsme s překvapením zjistili, že jsme nikoho neztratili ani po cestě ve švech praskající tramvají na Malostranské náměstí, mohla exkurze konečně slavně začít.

Hned za vstupem do Poslanecké sněmovny jsme se sešli s naším průvodcem, poslancem za TOP 09, místopředsedou rozpočtového výboru Ing. et Ing. Milošem Novým, kterého nám představil náš spolužák Adam – tomu se již v předchozím týdnu naskytla příležitost s jeho osobou spolupracovat a právě díky němu mohla exkurze projít tak hladce.

Pod vedením jeho a páně Mgr. Miroslava Hlaváčovým jsme se vydali spletitým bludištěm Poslanecké sněmovny. Obdivovali jsme zlatavou výzdobu, třpytivé osvětlení i obrazy ověšené zdi. Prošli jsme místa pro setkání s tiskem, terasu s kouzelným zasněženým výhledem, ale především velkolepý jednací sál v Thunovském paláci. Zjistili jsme, jaké je sedět v pověstných poslaneckých křeslech a někteří z nás se také vypravili na lov po jmenovkách, aby zjistili, kde zasedá která z předních hlav našeho státu. Poté, co si odvážlivci vyzkoušeli, jaké je předsedat jednací síni, vydali jsme se ještě dále labyrintem chodeb kolem vlastních zasedacích místností jednotlivých stran. Pan Hlaváč nám ukázal jak místnost, ve které sídlí TOP 09, tak svoji vlastní pracovnu, abychom měli představu, jak asi může vypadat běžný pracovní den v Parlamentu.

Exkurze byla opravdu poutavá a utekla jako voda. Užili jsme si ji nejen my, ale podle vlastních slov i náš pedagogický dozor. Jsme vděční našim průvodcům za jejich pečlivost a děkujeme jim za laskavě věnovaný čas. Byla to nezapomenutelná prohlídka.

Eliška Háčková, septima

23_snemovna 23_snemovna 23_snemovna

01


prosinec 2023

aktualita img

:: Exkurze Techmania Science Centra

V pátek 1.12.2023 žáci prvního ročníku navštívili samostatnou prohlídku expozic v budově Techmanie, i expozice Vesmír, kde zhlédli projekci filmu v 3D Planetáriu. Jejich zaujetí a aktivní účast na interaktivních výstavních expozicích svědčí o jejich vášni pro technologii a vědu. Děkujeme za příležitost být součástí tak inspirativního a vzdělávacího zážitku.

23_centrum_robotiky

30


listopad 2023

aktualita img

:: Regensburg

Dne 30.11. se němčináři ze 2. a 4. ročníku vydali navštívit bavorské město Regensburg, aby se seznámili s některými z jeho mnoha památek a navštívili i tamní proslulé adventní trhy. Mnohé zaujal kamenný most z 11. století i gotický dóm sv. Petra - obojí pod ochranou Unesco. Po krátkém pátrání objevili i známého usmívajícího se anděla. Po obědové pauze, během níž se po městě rozhlíželi všichni sami s pomocí mapek, si ještě prohlédli 4 proslulé věžové domy a už se kolem zámku knížecí rodiy Thurn-Taxisů vraceli k hlavnímu nádraží, odkud odjížděli domů. Výlet se vcelku vydařil, dokonce i počasí bylo pěkné, jen hraniční kontroly způsobily zpoždění a nečekané přestupování ve stanici Schwandorf.

23_regensburg

28


listopad 2023

aktualita img

:: Měsíc filmu na školách

Jak souvisí dýchání a politické protesty? V úterý 28.11. otevřel blovický DDM pohostinně své dveře čtyřem třídám Gymnázia Blovice - sextě, septimě, druhému a třetímu ročníku, aby mohli v rámci každoroční akce Měsíc filmu na školách - příběhy bezpráví, pořádanou společností Člověk v tísni, shlédnout film režiséra Karla Strachoty Chceme dýchat. Tento snímek je založený na archivních záběrech a dobových materiálech dokumentujících každodennost 80. let. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty. Hlavním iniciátorem byli mladí lidé, kteří byli nespokojeni s tehdejšími životními podmínkami a politickou situací. Listopadová revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat.

Po promítání následovala debata s historikem blovického muzea Mgr. Michalem Červenkou, ve které se žáci dozvěděli i o podobě listopadových protestů v Blovicích. Celá akce byla završena debatou nad společenskými problémy současnosti, které tíží naši mládež. Žáci Gymnázia Blovice se do debaty velmi živě zapojili, takže ukončena byla až z časových důvodů.

23_mesic_filmu 23_mesic_filmu 23_mesic_filmu 23_mesic_filmu

27


listopad 2023

aktualita img

:: Sekunda v Centru robotiky

Dne 27. listopadu třída sekunda navštívila Centrum robotiky v Plzni. V centru jsme si mohli vyzkoušet virtuální realitu, upravit fotku v programu Photopea a připravit program pro robota iRobot Root. Nejvíc mě zaujala virtuální realita. Fascinovalo mě, jak jsme mohli zvednout vlastní rukou něco, co je vlastně jen virtuální. Myslím si, že jsme si tento den všichni užili a výlet bychom klidně někdy zopakovali.

Karolína Kyselová, sekunda

23_centrum_robotiky 23_centrum_robotiky 23_centrum_robotiky 23_centrum_robotiky 23_centrum_robotiky

24


listopad 2023

aktualita img

:: Jak jsme poznávali Blovice

Dne 24.11. 2023 jsme se na občanské výchově s paní učitelkou Danou Fialovou rozhodli poznat některé památky Blovic. Viděli jsme kostel svatého Jana Evangelisty, hrobku Kolovratů a Palfyů a také Lidový dům. Došli jsme na náměstí, prohlédli jsme si radnici a sochu svatého Jana Nepomuckého. Stejnou cestou jsme se vrátili zpět do školy. Ve škole jsme potom pracovali ve skupinách, zjišťovali jsme informace o těchto památkách a vytvořili jsme z nich "informační tabule". Další hodinu občanské výchovy proběhla prezentace před celou třídou.

Nela Hodková a Lucie Jandíková

Prima

23_Blovice 23_Blovice 23_Blovice

24


listopad 2023

aktualita img

:: Listopadový den otevřených dveří

Přesně měsíc před Štědrým dnem otevřelo Gymnázium Blovice své brány široké veřejnosti. Mezi 230 návštěvníky byli mimo uchazečů o studium i naši absolventi. Přišli se podívat i rodiče našich současných žáků, aby se podívali na práci svých dětí. Ty předváděly své umění v laboratořích chemie, biologie i fyziky. Poutavým stanoviště byla i robotika, o kterou se postarali naši nejmladší.

Celé odpoledne vládla ve škole přátelská atmosféra. Na chodbách i v učebnách bylo opravdu živo.

Vyhledávaným místem pak byla také kavárna, o jejíž provoz se postarali členové SRPGB. Kromě kávy tu návštěvníci našli mnoho lákavých dobrot z kuchyní šikovných maminek.

Těšíme se na další setkání. První z nich se uskuteční v úterý 12.12. Tento den je ale vyhrazen pouze pro deváťáky. Širokou veřejnost pak přivítáme v sobotu 20. ledna 2024.

23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad 23_dod_listopad

15


listopad 2023

aktualita img

:: Beseda se zástupci fakult ZČU

Dne 15. 11. se jako již každoročně konala beseda s proděkany fakult ZČU. Naši žáci septimy, 3. ročníku a maturitních ročníků se seznámili s jednotlivými obory fakult, podmínkami přijímacích zkoušek, náplní studia, návazností na magisterských a inženýrských oborech, úspěšností absolventů na trhu práce, možnostmi odborných a zahraničních stáží, dny otevřených dveří aj. Děkujeme zástupcům fakult ZČU, že mezi nás opět zavítali a informovali nás o nových oborech a možnostech studia na ZČU.

23_beseda_zcu 23_beseda_zcu

12


listopad 2023

aktualita img

:: Naše účast na debatním turnaji

V termínu 10. - 12. listopadu se na Biskupském gymnáziu Hradec Králové konal první debatní turnaj v rámci České divize Debatní Ligy. Celkem se zúčastnilo 18 týmů z různých českých gymnázií. Plzeňský kraj dostal po dlouhých letech reprezentaci v podobě týmu „Pilsner debaters“, který tvořili studenti z Gymnázia Blovice, Gymnázia Rokycany a Mikulášského Gymnázia.

Debaty probíhaly během pátku, soboty a neděle, a témata byla zajímavá, zaměřená na aktuální politické události. Dvě témata byla známa účastníkům měsíc předem, což jim umožnilo pečlivou přípravu a jedno bylo improptu neboli nepřipravené. Každé téma bylo debatováno dvakrát, přičemž debatéři zastávali jak stranu pro (afirmační), tak proti (negační).

Prvním tématem byla Zakázková ekonomika a její škodlivost. Druhé téma bylo improptu neboli nepřipravené, na které debatéři museli najít argumenty za pochodu, znělo: “Popírači klimatických změn by se neměli zvát do debat ve veřejnoprávních médiích”. Poslední a nejúspěšnější debata plzeňských debatérů se týkala kvót na rezervovaná místa pro ženy v poslanecké sněmovně ČR. Pilsner debaters tuto debatu vyhráli z pozice afirmační i negační. Celkově se týmu podařilo získat 8 bodů, což je v lize řadí na prozatímní čtvrté místo.

Na celém turnaji panovala příjemná přátelská atmosféra, i přes povahy debat, kde se debatéři dostávali do ostrých sporů. Jak organizátoři, tak rozhodčí i soutěžící mohou být hrdí na své výkony a vytvoření skvělého, i když náročného víkendu. I přes mírnou ztrátu hlasu debatérů poslední den, hodnotíme zahájení sezóny debatní ligy za velice úspěšné.

Nikol Nová, septima

23_debatni_turnaj 23_debatni_turnaj 23_debatni_turnaj 23_debatni_turnaj 23_debatni_turnaj

11


listopad 2023

aktualita img

:: Hvězdárna v Rokycanech

Dne 11. listopadu se třída sekunda zúčastnila exkurze do Hvězdárny v Rokycanech. Jako doprovod jela paní učitelka Lásková a paní učitelka Drhová. Ve hvězdárně pro nás měli připravenou zajímavou přednášku o sluneční soustavě. Poté nám ukázali funkční historický dalekohled s projektorem a nový elektrický, kterým po nastavení můžeme sledovat hvězdy v počítači. Viděli jsme otáčet se kopulovitou střechu nad dalekohledem. Po hvězdárně jsou rozmístěny kamery, které snímají noční oblohu a nahrávají záznam. Pokračovali jsme přednáškou o souhvězdí a poté zbyl čas na zakoupení suvenýrů. Exkurzi si všichni moc užili.

Rozálie Šnepová, Julie Petrová

10


listopad 2023

aktualita img

:: Berlín, Postupim a Drážďany

Ve dnech 8.-10. listopadu 2023 proběhla exkurze do Berlína, Postupimi a Drážďan, jíž se zúčastnili zájemci především z tříd vyššího gymnázia.

Po brzkém ranním odjezdu z ČR jsme začali den v centru Berlína s pohledem na Braniborskou bránu, která byla bohužel obestavěna lešením. Dále jsme se s milou paní průvodkyní přesunuli k budově bývalého Reichstagu, tedy Říšského sněmu. Z prosklené kopule na střeše této budovy jsme si prohlédli toto malebné hlavní město z výšky. Následně nás čekala návštěva dvou památníků holocaustu a procházka podél pozůstatků Berlínské zdi, doplněná poutavým vyprávěním paní průvodkyně, která nezapomněla zmínit i osudy několika lidí, kteří se pokusili překročit, či zcela překročili pomyslné, ke svobodě vedoucí pásmo mezi východním a Západním Berlínem. Finálně jsme v odpoledních hodinách dorazili k Checkpoint Charlie, bývalému hraničnímu přechodu mezi východní a západní částí Berlína, kde jsme navštívili Muzeum Berlínské zdi.

Druhý den nás čekal honosný zámek Sanssouci s nádherným parkem a několika dalšími historickými budovami. Po krátké prohlídce parku jsme přejeli k zámečku Schloss Cecilienhof, kde se po 2. světové válce konala Postupimská konference. Po návratu do Berlína jsme se prošli kolem několika významných památek bývalého východního Berlína, v čele s impozantním Berlínským dómem. Naši procházku jsme zakončili na náměstí Alexanderplatz, kde jsme dostali osobní volno, ve kterém mnozí z nás vyrazili nakupovat do nedalekého Primarku.

Posledním městem, které jsme navštívili, byly Drážďany. Prošli jsme se po několika pamětihodnostech a návštěvu zakončili ve skvělé čokoládovně nedaleko významného kostela Frauenkirche. Poslední naší zastávkou se stal zámek Moritzburg, kde se přesně před padesáti lety natáčela velice oblíbená pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Během celé exkurze zaujala paní průvodkyně všechny naše smysly. Obohatila tak i naše chuťové pohárky, které měly tu čest ochutnat některá tradiční německá jídla. Například v Berlíně jsme ochutnali Currywurst s chuťově výraznou omáčkou a při poslední zastávce v Moritzburgu jsme ochutnali správnou drážďanskou štolu. Degustaci si všichni velmi oblíbili.

Následně jsme již zamířili směrem Česká republika. Celou exkurzí nás provázela kromě průvodkyně Markéty Jirmanové Polákové i paní učitelka Milena Durasová a paní ředitelka Marcela Šustrová.

Za tuto exkurzi velmi děkujeme a doufáme, že brzy Německo opět navštívíme.

Milfortová Štěpánka a Šlajerová Anděla, 3. ročník

23_Berlin 23_Berlin 23_Berlin 23_Berlin 23_Berlin 23_Berlin 23_Berlin 23_Berlin

30


říjen 2023

aktualita img

:: Double v robotické soutěži pro GB

V pondělí 30. 10. se konala krajská soutěž v robotice. Každoročně se jí zúčastňují týmy středních i základních škol z celého kraje. Naše gymnázium vyslalo své programátory již potřetí.

Po loňském úspěchu našich tehdejších primánů jsme na soutěž odjížděli s nemalými ambicemi. Letos nás reprezentovaly dva týmy – jeden v kategorii SŠ a druhý v kategorii ZŠ. Úspěch zaznamenaly obě sestavy. Starší žáci dojeli v rychlostní a dovednostní soutěži na 8. místě v konkurenci 23 týmů. Navíc vybojovali svým modelem tanku 2. místo v kategorii kreativity. Nutno přiznat, že si cenu zasloužili. Kluci si totiž svého robota sestavili z jednotlivých součástek a dílů vytištěných na 3D tiskárně úplně sami.

Mladší tým pak dokonce obhájil loňské prvenství v kategorii kreativity pro ZŠ. Model oslovil porotu důmyslnou kapotou sestavenou z Lega.

Děkujeme všem programátorům a konstruktérům za výbornou reprezentaci školy v této náročné technické soutěži, v níž se konkurence rok od roku zvyšuje.

23_robotika 23_robotika 23_robotika 23_robotika 23_robotika 23_robotika 23_robotika

24


říjen 2023

aktualita img

:: AREA D

V úterý 24. 10. se celé nižší gymnázium vydalo za sportem a zábavou do sportovního centra Area D. Hned první aktivitou se stala příjemná brzká procházka podél řeky Radbuzy od plzeňského hlavního nádraží až do Zborovské ulice.

Po příchodu byla naše objemná skupina čítající čtyři třídy rozdělena do skupinek podle našich ročníků. Každá třída strávila přibližně hodinu na každém ze 4 stanovišť.

První úkoly jsme plnili v zóně uzpůsobené pro tzv. ninja trénink. Nejrůznější šplhání, houpání, skákání a ručkování dalo našim svalům docela zabrat. Další, a pro většinu z nás asi i nejoblíbenější, činností se stalo svižné skákání na rozlehlé ploše plné trampolín. Velké oblibě se těšily i „jámy“ naplněné molitanovými bločky, do kterých jsme mohli dle libosti skákat.

Na řadě byla lekce sebeobrany, tedy výuka boxu. Pan instruktor nás rozhodně nenechal vydechnout a naše už dost unavené končetiny potrápil hned při rozcvičce několika sériemi kliků a dřepů. Všichni jsme se také mohli vžít do role zápasníka a zmlátit nepřítele v podobě boxovacího pytle.

Když už byl každý z nás dostatečně zalitý potem, přišla na řadu odpočinková lekce, na které pro nás byla připravena přednáška o zdravé výživě.

Cestou domů nás doprovázela značná únava, ale přesto věřím, že si to každý člen výletu naplno užil.

Karolína Šneberková, kvarta

23_areaD 23_areaD 23_areaD 23_areaD 23_areaD

23


říjen 2023

aktualita img

:: Návštěva Krajského soudu v Plzni

Nevšední exkurzi mají za sebou žáci 3. roč. a žáci oktávy, 4. roč. a septimy navštěvující společenskovědní seminář. V pondělí 23. října byli přítomni soudního líčení Krajského soudu v Plzni, jehož předmětem byl pokus o vraždu, který se měl na jaře letošního roku odehrát shodou okolností přímo v Blovicích.

Slyšeli jsme výpověď obžalovaného a také výpovědi soudních znalců z oblasti lékařství, psychologie a psychiatrie. Obrovským zážitkem pro nás bylo setkání s JUDr. Janem Špetou, předsedou senátu, který nám ještě po skončení líčení věnoval svůj drahocenný čas a zodpověděl všechny naše dotazy. Žáci se tak dozvěděli, jaké vlastnosti by rozhodně neměl postrádat dobrý soudce, na jaký případ JUDr. Špeta nikdy nezapomene či jaký byl jeho vůbec první případ.

O tom, jak moc tato exkurze naše žáky zaujala, svědčí fakt, že ani o podzimních prázdninách nelenili a ve svém volném čase se k soudu vydali znovu, aby si osobně vyslechli ortel nad obžalovaným.

Velké poděkování patří také Bc. Petře Járové, která nám tuto možnost návštěvy zprostředkovala a k soudu nás doprovodila.

2. část této exkurze se odehrála v katedrále sv. Bartoloměje, kde nám pan varhaník Aleš Nosek detailně ukázal zdejší varhany a nechybělo ani několik hudebních ukázek, které podtrhly kouzelnou atmosféru tohoto místa. Někteří naši žáci navíc využili možnosti zahrát si na tento výjimečný nástroj a mohli tak ještě lépe poznat, o jak náročné umění se jedná.

23_krajsky_soud 23_krajsky_soud 23_krajsky_soud 23_krajsky_soud 23_krajsky_soud 23_krajsky_soud

18


říjen 2023

aktualita img

:: Sedm velkých zážitků

Ve středu 18. 10. 2023 vyrazili žáci a žákyně 1. ročníku a oktávy do Prahy do divadla Semafor.

V 19 hodin začalo představení Osvobozené divadlo Semafor, sestavené z písní těchto dvou legendárních scén. Slyšeli jsme celou řadu známých melodií, např. písničky Pardon, madam nebo Tmavomodrý svět. V doprovodu „semaforského“ orchestru vystupovali nezapomenutelní Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Michal Malátný, ale i další členové divadelního souboru podávali skvělé výkony. Z představení jsme byli nadšení, protože bylo plné krásné hudby a bylo protkáno laskavým humorem hlavních protagonistů.

Domů jsme se vrátili pozdě v noci, ale všichni jsme se shodli, že jsme si odnesli ne jeden, ale nejméně sedm velkých zážitků.

Alžběta Žítková, 1. ročník

23_semafor 23_semafor 23_semafor

17


říjen 2023

aktualita img

:: Přednáška Divoká Amazonie

V úterý 17.10. do Blovic zavítala Veronika „Ankawi“ Valterová, známá cestovatelka, průvodkyně a antropoložka, která posledních 17 let žije převážně mezi indiány v Jižní a Severní Americe.

Veronika Valterová vyprávěla našim žákům sekundy, tercie a kvarty o divoké Amazonii, jak se také její přednáška jmenovala. Dozvěděli jsme se mnoho o amazonské přírodě, zvířatech i rostlinách. O obrovských pavoučích sítích, o mravencích, jejichž kousnutí bolí intenzivně 24 hodin, o piraních a o tom, jak přejít jejich tůni bez zranění. O hadech i krokodýlech. Veronika Valterová nám vyprávěla mnoho i ze života tamních indiánských kmenů. Dozvěděli jsme se i recept na amazonský „národní“ nápoj zvaný chicha (vyslovováno číča), který se vyrábí z manioku, jehož převařené hlízy indiánské ženy žvýkají a plivou zpět do nádob, směs nechají fermentovat a po smíchání s vodou pak nabízí všem, včetně návštěv. Mňam ;-).

Nakonec přišlo i velké překvapení. Za Veronikou dorazil z daleké Amazonie jeden domorodý indián. Ukázal nám třeba uvítací rituál, který se nezvaným návštěvám stal v minulosti nezřídka osudným. Tenhle indián byl ale velmi milý a ochotně odpovídal na všechny naše otázky. Dozvěděli jsme se dokonce, že se mu v České republice moc líbí, nejvíc prý lesy a jeleni.

Škoda, že jsme na povídání s Veronikou Valterovou a jejím hostem měli jen 1,5 hodiny. Vydrželi bychom si s nimi povídat klidně celý den.

Děkujeme jim oběma za zajímavé informace. Snad jsme se neviděli naposledy.

23_Amazonie 23_Amazonie 23_Amazonie 23_Amazonie 23_Amazonie

16


říjen 2023

aktualita img

:: Cena Ď na Nové scéně

Dne 16.10. 2023 se zástupci našeho gymnázia s milým doprovodem Bc. Václava Podroužka zúčastnili celostátního předávání ceny Ď. Akce se konala na Nové scéně Národního divadla. Celým programem nás provázel pan Richard Langer, který jako vždy publikum chvílemi bavil, chvílemi dojímal k slzám. Vítězové všech kategorií si odnášeli krásné ceny dodané rukodělnou sklárnou Artcristal Bohemia. Nádhernou skleněnou sošku získala díky nominaci žáků Gymnázia Blovice zřícenina hradu Radyně, která byla vyhlášena celostátním vítězem v kategorii Kouzlo domoviny. Cenu si na pódiu převzali pan Ing. Jan Eret a pan Ing. Radek Hroch, zástupci města Starý Plzenec. Grand Prix cenu Ď pak získal Mgr. Jan Kosík, nominovaný za osobní přínos pro osvětu a udržování folklorních tradic na jižní Moravě. V řadách hlediště byli přítomni nejen blovičtí zástupci, ale i významní mecenáši, dobrodinci a slavné osobnosti. Za všechny jmenujme Vojtu Dyka nebo Petru Černockou, která celý večer zakončila titulní písní z nesmrtelné Saxany. Akce byla skvěle zorganizována a všichni, kteří se na ní podíleli, odvedli velký kus práce. My děkujeme, že jsme mohli být součástí tohoto skvělého projektu.

Marcela Menclová, oktáva

23_cenaD_novaScena 23_cenaD_novaScena 23_cenaD_novaScena

03


říjen 2023

aktualita img

:: Exkurze maturitních ročníků

Dne 3. října 2023 se žáci oktávy a čtvrtého ročníku zúčastnili tradiční exkurze pořádané v rámci výuky českého jazyka.

Sešli jsme se před osmou hodinou ranní s dobrou náladou a společně jsme se autobusem vydali do Vysoké u Příbrami, kde se nachází malebný Památník Antonína Dvořáka. Zde jsme zhlédli několik zajímavých expozic, ale nejvíce nás zaujala ta s názvem Antonín Dvořák Superstar, která představovala, kde všude se můžeme setkat s hudbou tohoto slavného hudebního skladatele. Za poutavou komentovanou prohlídku areálu děkujeme panu Vojtěchu Poláčkovi, řediteli Památníku A. Dvořáka, s nímž jsme si prohlédli samotnou budovu s okouzlujícími interiéry, v nichž se expozice nacházejí, a prošli se parkem až Rusalčinu jezírku.

Následně jsme pokračovali do Příbrami na Svatou Horu, perlu barokní architektury, kde se nachází římskokatolická farnost s kostelem Nanebevzatí Panny Marie. Odtud jsme pokračovali k dalšímu cíli naší poznávací cesty - do Staré Huti, kde jsme navštívili Památník Karla Čapka, tzv. Strž. Přivítal nás osobně pan ředitel Zdeněk Vacek a provedl nás celým domem. Všechny uchvátila příjemná atmosféra Čapkova letního sídla i zahrady.

Domů každý z nás odjížděl nadšený a plný dojmů. Za obě třídy jistě mohu poděkovat našemu průvodci panu Jiřímu Hlobilovi, paní učitelce Durasové a paní učitelce Chalupové za to, že pro nás tak skvělou exkurzi připravili!

Klaudie Trhlíková, oktáva

23_exkurze 23_exkurze

27


září 2023

aktualita img

:: Sexta v Plzni za kulturou

Dne 27. 9. 2023 třída sexta navštívila Semlerovu rezidenci a Velkou synagogu v Plzni.

Obou skupin, na které jsme se rozdělili, se ujali milí průvodci, kteří svůj výklad doplňovali zajímavými fakty o rodině Semlerových a také o architektu Loosovi. Dozvěděli jsme se například, že pan Oskar Semler byl poměrně malého vzrůstu, proto mu Adolf Loos navrhl kratší postel, než je standard. Mně osobně se nejvíce líbila ložnice patřící Janě Semlerové, Oskarově ženě, která byla, na rozdíl od ostatních pokojů, sladěna do teplých barev se zlatými detaily.

Po prohlídce Loosových interiérů vyplnili někteří žáci krátký dotazník a poté jsme se všichni vydali k Velké synagoze. Tam nás uvítala paní Jiřina Dolanská, která nás při provádění synagogou také obohatila o mnoho vědomostí spojených s judaismem.

Semlerova rezidence i Velká synagoga se nám moc líbily, určitě stojí za návštěvu.

Adéla Franková, sexta

23_synagoga

27


září 2023

aktualita img

:: Prima - projekt pravěk

Ve středu 27.9. se třída prima zúčastnila projektu zaměřeného na archeologii pravěku v blovickém muzeu. Celý den se nám věnoval muzejní archeolog Mgr. Jiří Bouda, který nás seznámil s vývojem archeologie a ukázal nám dochované pravěké artefakty.

Největší úspěch měla praktická ukázka práce s pazourkovými nástroji a také návštěva sklepních prostor muzea, které jsou věnovány stavebnímu vývoji blovického zámku.

23_pravek 23_pravek 23_pravek 23_pravek 23_pravek 23_pravek

26


září 2023

aktualita img

:: Exkurze tercie do Zoo Plzeň

Dne 26. 9. se uskutečnila v rámci biologie exkurze tercie do zoo se zaměřením na savce. Prošli jsme celou zahradou a popsali si charakteristické morfologické znaky jednotlivých druhů, jejich potravní specializace a seznámili se s formami jejich ochrany. Exkurze se velmi vydařila, žáci se aktivně zapojovali a získali řadu nadstavbových vědomostí.

23_zoo 23_zoo 23_zoo

25


září 2023

aktualita img

:: Exkurze do města Kutná Hora v rámci projektu IKAP

Další exkurzí v rámci projektu IKAP byla návštěva města Kutná Hora, které patřilo ve středověku k nejvýznamnějším českým královským městům a kde se těžilo stříbro. Naše výprava začala brzy ráno v pondělí 25.září, kdy jsem nasedli do autobusu u gymnázia a vydali jsme se směrem Kutná Hora. Po 3 hodinách jsme dorazili do cíle. Protože byla naše skupina příliš početná (48 žáků a 2 učitelé), rozdělili jsme se hned u Chrámu sv. Barbory na dvě skupiny. Jedna skupina šla na prohlídku Chrámu sv. Barbory a druhá skupina do Muzea knihtisku, kde na nás už netrpělivě čekal přímo majitel muzea s připraveným programem.

V muzeu jsme si prohlédli expozici věnovanou historii knihtisku, vyzkoušeli jsme si práci s tiskařským strojem a každý z nás si mohl vytisknout vlastní pohlednici Kutné Hory. Kromě knihtisku jsme se ještě mohli podívat do unikátních Kutnohorských sklepů. Muzeem nás provázel sám majitel zdejší tiskárny pan Gryč a jeho povídání bylo velice zajímavé.

Po ukončení prohlídky muzea jsme se vyměnili s první skupinou a šli do Chrámu sv. Barbory. Zde jsme si prohlédli krásné vitráže, výzdobu katedrály a podívali jsme se také z ochozu na krásné varhany. Poté se celá naše skupina vydala do středu města, kde jsme si prohlédli historické náměstí. Po celou dobu nás doprovázelo nádherné počasí. Exkurze se nám velice vydařila, všichni jsme odjížděli spokojeni z tohoto nádherného města zapsaného na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO

23_kutna_hora 23_kutna_hora 23_kutna_hora

25


září 2023

aktualita img

:: Předání regionálních cen Ď

Dne 25. září 2023 se zástupci našeho gymnázia zúčastnili předávání krajských a místních cen Ď. Celá akce probíhala v uměleckých prostorách Galerie Vavrys v centru Starého Města. Pan Richard Langer s neutuchajícím entuziasmem organizuje již XXIII. ročník svého jedinečného projektu, který si klade za cíl veřejně poděkovat a vyjádřit vděčnost mecenášům a dobrodincům v oblasti kultury, charity, vědy, vzdělávání a morálních hodnot v ČR. Velmi nás těší, že naše gymnázium patří k jeho dlouholetým partnerům. Letos žáci GB v rámci kategorie Kouzlo domoviny nominovali na místní cenu Ď Lidový dům Blovice a za Plzeňský kraj zříceninu hradu Radyně. Nominaci přednesli a cenu předávali Aneta Bláhová z kvinty a Kryštof Spodniak ze sexty. Srdečně jim děkujeme, že svým milým a kultivovaným projevem skvěle reprezentovali naši školu a pomáhali vytvářet bezprostřední a dojemnou atmosféru celé akce. Máme velkou radost, že cestu do Prahy s námi vážil, krásnou cenu převzal a osobně nám poděkoval ředitel Lidového domu pan Bc. Václav Podroužek. Už se těšíme na celorepublikové finále ceny Ď, které se bude konat 16.října na Nové scéně Národního divadla.

23_cenaD 23_cenaD 23_cenaD 23_cenaD

20


září 2023

aktualita img

:: Adaptační kurz 1. ročníku

V termínu od 18.-20. 9. 2023 se žáci 1. ročníku zúčastnili adaptačního kurzu. Ten začal komentovanou prohlídkou Blovic, kterou připravil Mgr. Michal Červenka z Muzea jižního Plzeňska, a poté účastníci kurzu nasedli do autobusu jedoucího do Žinkov, kde měli společně strávit další dny.

V Žinkovech cestou k ubytovacímu zařízení pak mohli žáci zahlédnout i zdejší zámek. Když třída pod vedením paní učitelky Durasové a paní učitelky Fialové dorazila do cíle, Sportcentra Žinkovy, někteří neváhali a ihned začali ladit své hudební nástroje. Po celý pobyt se hrály seznamovací, ale také sportovní hry, např. fotbal, volejbal, čas zbyl i na procházku po okolí. V úterý večer se rozdělal oheň a opět se zpívalo a hrálo. Poslední den byl nabitý aktivitami, které prověřily jak fyzickou, tak mentální stránku žáků. Odpoledne se už jen balilo a uklízelo. Na rozloučenou si prváci napsali vzkazy na záda.

Od pondělí do středy mezi námi panovala dobrá nálada a všichni si adaptační kurz užili.

23_adaptak_prvak 23_adaptak_prvak 23_adaptak_prvak 23_adaptak_prvak 23_adaptak_prvak 23_adaptak_prvak 23_adaptak_prvak 23_adaptak_prvak 23_adaptak_prvak 23_adaptak_prvak 23_adaptak_prvak 23_adaptak_prvak

20


září 2023

aktualita img

:: Prima v knihovně

Ve středu 20.09.2023 naše třída prima navštívila Městskou knihovnu v Blovicích.

Nejprve nás paní knihovnice po knihovně provedla a ukázala nám oddělení pro dospělé, kde je možnost využití počítačů. Potom jsme vyšli do patra do oddělení pro děti a mládež. Zde nás seznámila s chodem knihovny a žánry dětských knih. Knihy jsou rozdělené podle abecedy a hlavně podle barevného proužku, který značí, pro koho je kniha vhodná. Několik vybraných knih nám paní knihovnice také ukázala a představila jejich příběhy.

Někteří z nás se rovnou do knihovny zaregistrovali a odnesli si už i vybranou knihu domů na čtení. Mě samotného oslovila jedna kniha, kterou nám paní knihovnice ukázala, a těším se, až si ji přečtu. Všem se nám v knihovně líbilo a určitě ji budeme v budoucnu rádi navštěvovat.

Daniel Marek, prima

23_prima_knihovna 23_prima_knihovna 23_prima_knihovna

19


září 2023

aktualita img

:: Hvězdárna na gymnáziu

V úterý 19. 9. 2023 zavítala do naší školy Hvězdárna v Rokycanech a v Plzni a přivezla s sebou mobilní planetárium. Pro žáky byl připraven program na 45 minut. Akce se účastnily čtyři třídy vyššího gymnázia – kvinta, sexta, septima a 2. ročník. Na vnitřní stranu kopule byla žákům promítána noční obloha s hvězdami a souhvězdími. Podívali jsme se zblízka na Měsíc, Mars či Saturn. Zhlédli jsme pohyb Slunce po obloze při letním a zimním slunovratu. Na závěr jsme se podívali ještě na tělesa vzdáleného vesmíru. Vše bylo doprovázeno zajímavým výkladem. Díky mobilnímu planetáriu se žáci z prostor tělocvičny přenesli až do vesmíru. Tato akce se konala na našem gymnáziu poprvé a vzhledem k ohlasům věříme, že nikoliv naposledy.

23_hvezdarna 23_hvezdarna 23_hvezdarna 23_hvezdarna 23_hvezdarna

18


září 2023

aktualita img

:: Druhý ročník na My Fair Lady

Pygmalion George Bernarda Shawa zase trochu jinak!

Dne 18. září 2023 jsme se vypravili na tuto adaptaci do Divadla Pluta a rozhodně jsme nebyli zklamáni. Profesor Higgins nám osvěžil naše povědomí o jazykové vědě fonetika, plukovník Pickering nám předvedl, že je třeba si uvědomit, že experimentovat s lidskou bytostí je přinejmenším neetické. A hlavní protagonistka Líza Doolittlová? Na svém osudu sice potvrdí, že na rčení „šaty a mluva dělají člověka“ něco bude, ale že toho, co nás dělá hodnotnými lidmi, je mnohem víc. Například když se člověk k těm druhým umí chovat s úctou bez podmínek krásných rób a vznešených projevů. A když se zdravým sebevědomím sami umíme naložit se svým životem a jsem si vědomi vlastní ceny.

Fajn poučení nejen pro časy maturitní!

Eva Lanková, druháci a někteří sextáni

23_my_fair_lady 23_my_fair_lady

15


září 2023

aktualita img

:: Výměnný pobyt v Německu

V termínu 10.-15. září 2023 jsem se zúčastnil spolu s dalšími pěti spolužáky výměnného pobytu v Německu ve městě Pößnecku. Právě zde, ve Spolkové zemi Durynsko, má naše gymnázium totiž partnerskou školu - Státní gymnázium U Bílé věže. Nutno podotknout, že vztahy mezi oběma školami byly navázány již v roce 1973, a tak jsme letos vlastně oslavili 50. jubileum vzájemných kontaktů.

Na výměnný pobyt jsme odjížděli s očekáváním, že lépe poznáme cizí zemi zblízka a najdeme si tam i nové kamarády. A vše se opravdu splnilo! Pobyt byl velmi dobře zorganizován a počasí taktéž vyšlo perfektně. Program, který pro nás a naše kamarády-hostitele organizátoři připravili, byl velice zajímavý a dokonale naplánovaný. V okolí Pößnecku jsme zhlédli nejzákladnější zajímavosti, a to od města Pößneck přes Saalfeldské jeskyně až po historický Erfurt.

Jediná překážka na výměnném pobytu byla jazyková bariéra. S hostitelskými rodinami a novými kamarády jsme mluvili převážně anglicky, ale např. s prarodiči jsme mluvili jen německy. Všechny německé rodiny byly velmi přátelské a pohostinné. Ve volném čase nás vzali na hezká místa v okolí anebo třeba do aquaparku. Se svými partnery jsme se skamarádili a domluvili jsme se, že bychom se rádi setkali i mimo výměnný pobyt.

Z Německa jsme se vrátili se skvělými zážitky a s novými zkušenosti. Mnohokrát děkujeme, že jsme mohli být součástí této akce, která byla finančně podpořena z dotačního titulu Plzeňského kraje Podpora mezinárodní spolupráce dětí a mládeže v roce 2023.

Zdeněk Vodička, kvarta

logo plzensky kraj
23_nemecko 23_nemecko 23_nemecko 23_nemecko 23_nemecko 23_nemecko 23_nemecko 23_nemecko 23_nemecko 23_nemecko 23_nemecko

14


září 2023

aktualita img

:: Nejvyšší ocenění MŠMT pro Gymnázium Blovice

Lepší začátek školního roku jsme si nemohli přát. Ředitelka gymnázia Marcela Šustrová ve čtvrtek 14. 9. převzala z rukou ministra školství Mikuláše Beka bronzovou medaili MŠMT, která byla udělena našemu gymnáziu za vynikající pedagogickou činnost a příkladnou péči o kvalitu výchovně vzdělávacího procesu. Slavnostního předávání medailí, které proběhlo v zahradách Valdštejnského paláce, se kromě ředitelky školy zúčastnily i JUDr. Jaroslava Havlíčkova MBA, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Plzeňského kraje, a zástupkyně ředitelky Lada Kotlanová.

A za co naše škola toto ocenění dostala? Budeme citovat z medailonku předneseného během ceremoniálu:

„Gymnázium Blovice je menší škola, čítající přibližně 350 žáků. Ve škole je kladen zvláštní důraz na individuální a přátelský vztah mezi pedagogy a žáky, který však není na úkor úrovně výchovy a vzdělání. Gymnázium se vyznačuje vstřícným a profesionálním přístupem k dětem se speciálními vzdělávacími potřebami i k těm mimořádně nadaným. Tím je škola zvláštní a jedinečná. Intenzivně spolupracuje se základními a vysokými školami v regionu a je jednou z fakultních škol Západočeské univerzity v Plzni. Gymnázium se vyznačuje také tím, že v návaznosti na své nejlepší tradice pečuje o kvalitu výchovně vzdělávacího procesu uplatňováním progresivních metod a forem práce. S tím souvisí aktivní zapojení školy do projektů pomáhajících zvyšovat materiální zabezpečení výuky i profesionální kvality pedagogů.“

Tohoto ocenění si nesmírně vážíme a je pro nás výbornou zpětnou vazbou, že naše gymnázium kráčí správným směrem.

23_medaile 23_medaile 23_medaile 23_medaile 23_medaile 23_medaile

08


září 2023

aktualita img

:: Dny vědy a techniky

Dne 8. 9. 2023 se žáci sekundy zúčastnili Dnů vědy a techniky ZČU v Plzni. Doprovod nám dělaly paní učitelky Milena Lásková a Jana Drhová. Akce se konala na plzeňském náměstí. Žáci si mohli obejít spoustu stánků s různými aktivitami z oblasti fyziky, chemie, informatiky, ale i archeologie nebo zdravovědy. Všechny tyto aktivity nás zaujaly, z celého dne máme krásné vzpomínky.

Jindřich Burian, David Dvořák, sekunda

23_dny_vedy 23_dny_vedy 23_dny_vedy 23_dny_vedy 23_dny_vedy 23_dny_vedy 23_dny_vedy 23_dny_vedy 23_dny_vedy 23_dny_vedy

06


září 2023

aktualita img

:: Adaptační kurz - prima 2023

Hned první den nového školního roku, 4. 9. 2023, vyrazila třída prima na adaptační kurz do Jesenice. Cesta byla klidná a brzy jsme šťastně dojeli do cíle. Po obědě jsme hráli seznamovací hry, při kterých jsme se snažili navzájem lépe poznat a zapamatovat si jména nových spolužáků. Zbyl nám čas i na procházku ke šmoulí vesnici, kde se každý mohl vyfotit se Šmoulinkou nebo Taťkou Šmoulou. Večer jsme společně vymysleli a vyrobili třídní erb. Druhý den byl ve znamení týmů. Dvě družstva, Mimoni a Špunti, se utkala ve sportovních i taktických soutěžích. Bylo to vyrovnané, ale díky poslední piškvorkové bitvě Špunti Mimoně porazili a vychutnali si zaslouženou odměnu. Odpoledne jsme si pod vedením psychologa Míly zkusili lezení na nízkých lanech. Nejtěžší pro nás bylo překonat Mohawkův most. Všichni za jednoho, jeden za všechny – jakmile kdokoliv spadl z lana a dotkl se země, celá třída se musela vrátit na začátek cesty. Asi po dvou hodinách jsme to zvládli a dokázali, že umíme táhnout za jeden provaz. Večer jsme si u táboráku opekli buřty. Děkuji paní učitelce Menclové, paní učitelce Pavlíně Fialové a svým novým kamarádkám a kamarádům za to, že první tři dny v nové škole byly krásné a já jsem si je báječně užila.

Anna Rusnoková, prima

23_adaptak_prima 23_adaptak_prima 23_adaptak_prima 23_adaptak_prima

19


červen 2023

aktualita img

:: Exkurze do spalovny v Chotíkově

Třída kvarta se 19.6. zúčastnila exkurze do spalovny v Chotíkově. Součástí byla přednáška a prohlídka provozu. Spalovna velice ekologicky a šetrně spaluje komunální odpad z Plzně a vyprodukuje elektřinu a teplo, které zajistí sídliště Lochotín. Velmi nás překvapilo, jak velké množství plastu a dalších věcí určených k vytřídění najdeme v komunálním odpadu v době, kdy na každém rohu potkáváme barevné kontejnery.

Exkurze byla poučná a vhodná pro všechny starší děti.

Pavla Mrvíková, Hana Chytrá

23_spalovna 23_spalovna 23_spalovna 23_spalovna 23_spalovna

16


červen 2023

aktualita img

:: Sexta na exkurzi v Praze

Žáci sexty se dne 16. června v doprovodu paní třídní učitelky Šlaisové a paní učitelky Lankové vydali na exkurzi do Prahy. Když naše zívající skupinka v Plzni nastupovala do ranního vlaku v 7:00, nezdálo se ještě, že máme pro ten den veliké vyhlídky, ale ospalost nás rychle přešla.

Nejprve jsme měli naplánovanou prohlídku interiérů historické budovy Národního divadla, která trvala něco přes hodinu. Zahájili jsme ji zastavením v hledišti, kde jsme se od našeho průvodce dozvěděli něco o jeho historii, a prohlédli si jak skvostnou výzdobu, tak malovanou oponu Vojtěcha Hynaise. Pak jsme se vydali k základním kamenům divadla, odkud jsme následně postupně stoupali až na střechu divadla ke trigám. Dozvěděli jsme se mimo jiné, proč byly tyto sochy ve své době kontroverzní – části národa se zdálo, že nemají s naší historií nic společného, jelikož pocházejí z antiky, zatímco někteří se zastávali jejich alegorického významu coby vítězné jízdy. (Pravdou přitom je, že ani pohled antický není právě výstižný, protože antické spřežení by bývalo tažené koňmi čtyřmi, nikoliv třemi, a šlo by tedy o kvadrigu.)

Po této prohlídce jsme se pomalu vydali směrem k Senátu, našemu druhému cíli. Předtím, než jsme vkročili dovnitř, jsme ještě měli čas si prohlédnout kouzelné Valdštejnské zahrady. Poté jsme si s paní průvodkyní prošli Valdštejnský palác, kde jsme se dozvěděli mnoho jak o našem Senátu, tak o historické osobě Albrechta z Valdštejna I výzdobě a historii samotného palace. Myslím, že se nám všem obě části této exkurze líbily, a jsme rádi, že jsme si místa zatím zaznamenaná v našem povědomí pouze jako pojmy např. z hodin občanské výchovy mohli také na vlastní oči prohlédnout a projít.

Eliška Háčková, sexta

23_sexta_praha 23_sexta_praha 23_sexta_praha 23_sexta_praha 23_sexta_praha 23_sexta_praha 23_sexta_praha

15


červen 2023

aktualita img

:: Exkurze septimy a 3. ročníku do závodu Bohemia Sekt

Dne 15. 6. se žáci septimy a 3. ročníku zúčastnili komentované prohlídky závodu Bohemia Sekt ve Starém Plzenci, který vyrábí šumivá vína, neboli sekty, již více než 80 let. Cílem exkurze bylo seznámit se nejen se 2 základními způsoby výroby sektů, ale i poodhalit tajemství rozdílu mezi sektem a šampaňským. A co dalšího naši studenti zjistili? Např. kterým sektem se připíjelo na státní recepci při návštěvě anglické královny Alžběty II, kdo skoupil a vypil na oslavu osvobození Plzně v roce 1945 37 000 lahví sektu, kolik druhů sektů vyrábí v současnosti Bohemia sekt a další.

Celá akce se velmi vydařila a návštěvu v závodu tohoto tradičního českého výrobce srdečně doporučujeme!

23_bohemia_sekt 23_bohemia_sekt 23_bohemia_sekt 23_bohemia_sekt

© 2014-2024 gblovice.cz Všechna práva vyhrazena