Archiv aktualit

22


listopad 2022

aktualita img

:: Centrum robotiky

Dne 22. 11. 2022 se sekunda našeho gymnázia pod vedením paní učitelky Šlaisové a Hirschové vydala za poznáním do Centra robotiky v Plzni. Kousek vlakem a část cesty po svých. V Centru robotiky jsme si mohli vyzkoušet několik velmi zajímavých technologií jako je 3D tisk (v Tikercadu jsme se naučili vymodelovat klíčenku a poslechli jsme si krátkou přednášku o 3D tiskárnách), z Little Bits jsme si postavili elektrický obvod a s Pasco Sensorium jsme se pokusili nakreslit pomocí počítače a senzorů v grafu tvar hory Říp. Za dopoledne jsme nabyli nemálo nových znalostí a všichni jsme si akci náramně užili.

Ondřej Švajner sekunda

centrum_robotiky centrum_robotiky centrum_robotiky centrum_robotiky

16


listopad 2022

aktualita img

:: Beseda s představiteli všech fakult ZČU na gymnáziu Blovice

Dne 16. 11. se žáci posledních ročníků zúčastnili besedy s proděkany a studijními referenty všech fakult ZČU. Seznámili se se studijními obory (přírodovědnými, humanitními, technickými, uměleckými, ekonomickými, společenskovědními), uplatněním absolventů, podmínkami a benefity studia a rovněž s možnostmi stáží a projektů, které pak mohou žáci zpracovat jako maturitní práci, popř. SOČ. Akce se velmi vydařila a těšíme se na další spolupráci!

zastupci_VS zastupci_VS

15


listopad 2022

aktualita img

:: Návštěva firmy RTsoft

V úterý 15. 11. zavítalo 15 studentů našeho gymnázia na návštěvu firmy RTsoft v Plzni. Protože se RTsoft zabývá programováním informačních systémů, mobilních aplikací, tvorbou webů a e-shopů, byli mezi 15 návštěvníky programátoři z kroužků robotiky a studenti semináře IVT.

Dvě hodiny ve firmě roku Plzeňského kraje 2021 uběhly jako voda. Během nich jsme se stihli dozvědět spoustu věcí, zástupci FEL a FAV ZČU nám představili možnosti studia na technických fakultách v Plzni, programátor RTsoftu nám zase vysvětlil využití verzovacího systému Git a majitel a jednatel firmy nás provedl po všech prostorách, které RTsoft svým zaměstnancům nabízí. O to, abychom se cítili jako doma, se bohatým pohoštěním postarala wellbeing manažerka.

Další parádní dopoledne plné zážitků i nových poznatků! Děkujeme za ně RTsoftu.

rtsoft rtsoft rtsoft

14


listopad 2022

aktualita img

:: Turnaj v piškvorkách

Dne 14. 11. se tři naše studentky z primy (Eva Tatíčková, Simona Karlíková, Nela Teistlerová) zúčastnily oblastního kola turnaje v piškvorkách, který se konal na půdě Mikulášského gymnázia v Plzni.

Naše děvčata obhájila třetí místo – a to velmi statečně v konkurenci ostatních týmů, které byly tvořeny žáky tercie.

Studentky si z tohoto piškvorkového klání odvezly diplom, nové zážitky a motivaci na příští rok.

piskvorky piskvorky piskvorky

11


listopad 2022

aktualita img

:: Listopadový den otevřených dveří

V pátek 11. 11. otevřelo naše gymnázium dveře nejen zájemcům o studium, ale i dalším návštěvníkům, kteří chtěli vědět, co je u nás nového. V každém patře byly připraveny nejrůznější aktivity.

Laboratoř biologie představila zástupce školní minizoo, v celé své kráse se předvedly i hadí slečny užovky Žofku a Albínu. Ve všech mikroskopech čekaly na návštěvníky různé rostlinné i živočišné preparáty.

Učebny ve druhém patře patřily kroužkům IKAPu. Své znalosti a umění tu předvedli žáci, kteří ve volném čase navštěvují robotiku a programování, fyziku nebo mechaniku.

Třetí patro pak bylo zasvěceno kroužkům chemie nebo ukázkám aktivit našich mladých biologů. A kdo si chtěl odpočinout od znalostí, mohl zavítat do ráje deskových her a hlavolamů.

V pátek naši školu navštívilo přes 140 lidí z celého okolí. Máme z toho velkou radost a už teď se těšíme na další DOD, který se bude konat v sobotu 14.1.2023 od 8 do 12 hodin.

DOD_listopad DOD_listopad DOD_listopad DOD_listopad DOD_listopad DOD_listopad

09


listopad 2022

aktualita img

:: Návštěva divadla Pluto

Ve středu 9. 11. vyrazily třídy tercie a 4. ročník do plzeňského divadla Pluto na představení Švejkyjáda. Po vřelém přijetí od principálky Jindřišky Kikinčukové nás čekalo 90 minut humoru, veselých písniček a skvělých hereckých výkonů (v čele s Pavlem Kikinčukem). Herci výborně komunikovali s publikem a naši žáci tak byli zcela vtaženi do děje. Maturanti si skvěle připomněli maturitní četbu a terciáni, kteří si divadelní prkna vyzkoušeli v muzikálu Ať žijí duchové, poznali, že zapomenout text mohou i profesionálové, ale hlavní je udržet se v roli a brát vše s humorem.

divadlo_pluto divadlo_pluto divadlo_pluto divadlo_pluto divadlo_pluto divadlo_pluto divadlo_pluto divadlo_pluto

08


listopad 2022

aktualita img

:: Volání divočiny

Dne 8. 11. 2022 se žáci primy a sekundy pod vedením paní učitelek Kováříkové, Menclové a Ireny Polívkové zúčastnili divadelního představení Volání divočiny v Městských divadlech pražských. Celou cestu vlakem jsme si užili při povídání, hraní různých her nebo sledování videí, a proto nám rychle utekla. Než jsme se nadáli, už jsme byli v Praze na nádraží, odkud jsme pokračovali pěšky k divadlu, i když někteří by se raději svezli tramvají. Hru inspirovanou knižní předlohou Jacka Londona režíroval Štěpán Gajdoš. Na jevišti se střídalo pouze několik herců a představení bylo pojato velmi moderně. Někteří měli trochu problém s pochopením celého příběhu, ale ocenili jsme humorné ztvárnění a využití hudby i stínového divadla. Výlet se nám podle mého vydařil a nakonec jsme byli všichni spokojeni. Společně se těšíme na to, až zase někam vyrazíme.

Klára Šustrová, sekunda

volani_divociny

02


listopad 2022

aktualita img

:: Úspěch v robotické soutěži Plzeňského kraje

Dušičky nebyly pro blovické gymnázium ani trošku černým dnem. Naši žáci totiž dosáhli dalšího úspěchu. Tentokrát zabodovali v robotické soutěži Plzeňského kraje. Soutěž se koná každý rok v listopadu v rámci projektu Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji a úkolem žáků středních i partnerských základních škol je připravit roboty tak, aby splnili různá zadání. Letos měli roboti co nejrychleji projet křivolakou trať tak, aby se nedotkli žádné z úzkých branek podél ní.

Naše gymnázium vyrazilo hned se třemi týmy kluků, kteří navštěvují kroužky robotiky vedené Václavem Kotlanem z FEL ZČU. Všechny týmy v soutěži zaznamenaly výrazný úspěch. Tým z primy vyhrál v kategorii ZŠ soutěž kreativity, Lego robot Brumík se porotě líbil ze všech robotů nejvíc. Kluci z kvarty obsadili v rychlostní soutěži krásné 5. místo. Tým vyššího gymnázia pak obsadil v kategorii SŠ 3. místo v kreativitě. V konkurenci 43 týmů z celého kraje jsou to opravdu povedené výsledky.

Děkujeme všem našim soutěžícím za reprezentaci školy a gratulujeme jim ke krásným umístěním. Jsme pyšní na to, že i když nejsme technicky zaměřená škola, v technických soutěžích rozhodně nezaostáváme. Lví podíl na tomto úspěchu má samozřejmě i externí lektor Václav Kotlan. Děkujeme i jemu, že našim žákům věnuje každé své páteční odpoledne.

Těšíme se na další úspěchy našich mladých programátorů nejen v příští robotické soutěži, která se bude konat zase za rok.

soutez_robotu soutez_robotu soutez_robotu soutez_robotu soutez_robotu

03


říjen 2022

aktualita img

:: Oslavy 60. výročí založení Gymnázia Blovice

Týden od 19. do 23. září byl na našem gymnáziu opravdu nabitý, slavili jsme totiž 60 let od založení školy.

Vše začalo hned pondělí vernisáží k výstavě věnované osobnosti J. A. Komenského. Další výstava byla připravena v prostorách kavárny Café de Blowitz. Tentokrát byly k vidění karikatury učitelů od PhDr. Bronislava Losenického, pedagoga, který působil v našem gymnáziu v letech 1971 – 1982. Na úterní vernisáži se návštěvníci setkali dokonce s jeho dcerou a vnukem.

Kulturní akce před hlavním sobotním programem završilo čtvrteční Literární vzpomínání v kapli sv. Ondřeje na zámku Hradiště. Přehlídka prací současných studentů i absolventů gymnázia se u publika setkala s velkým ohlasem. Součástí slavnostního večera bylo také předání čestného občanství panu Alfrédu Strejčkovi, které proběhlo za účasti představitelů města Blovice.

Oslavy výročí vyvrcholily v sobotu 24. září. Do naší školy zavítaly stovky návštěvníků. Zaměstnanci a žáci pro ně přichystali bohatý kulturní program, v němž vystoupily oba školní dramatické soubory, děti ze souboru Úslaváček z plzenecké ZUŠ a další nadaní žáci gymnázia. Mezi hosty oslav patřili ministr kultury ČR Mgr. Milan Baxa, poslanec Evropského parlamentu JUDr. Jiří Pospíšil, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Plzeňského kraje JUDr. Jaroslava Havlíčková, MBA, starosta Blovic Bc. Robert Zelenka, ředitel Fakultní nemocnice v Plzni MUDr. Václav Šimánek, Ph.D., bývalý ředitel školy promovaný filolog Zdeněk Sviták, delegace z partnerského gymnázia v Pössnecku a další.

V několika třídách byla připravena výstava fotografií z historie školy, výstava fotografií pana Miroslava Čadka, bývalého pedagoga blovického gymnázia nebo ukázka aktivit školních kroužků. O občerstvení se staraly dvě improvizované kavárny zásobované z domácích zdrojů. Milým setkáním pak beze sporu byly „konzultační hodiny“ bývalých pedagogů gymnázia.

V podvečer se návštěvníci přesunuli do Domu dětí a mládeže v Blovicích, kde zhlédli muzikál Ať žijí duchové v podání žáků tercie.

Oslavy byly zakončeny v Lidovém domě taneční zábavou se skupinou Eges.

Závěrem snad můžeme konstatovat, že spousta práce, která za přípravami celé akce stála, nebyla zbytečná. Všem návštěvníkům školy děkujeme za jejich účast na oslavách.

29


září 2022

aktualita img

:: Jazyková exkurze do Prahy se septimou

Ve čtvrtek 29. září se naše třída vydala do Prahy na jazykovou exkurzi společně s panem učitelem Kaňkou a panem učitelem Diazem. Vlak z Plzně odjížděl již v 7 hodin ráno, ale ani brzké vstávání nikoho neodradilo.

Po příjezdu na hlavní nádraží v Praze jsme byli rozděleni do čtyř skupin po 5 až 6 lidech a byly nám rozdány papírky se zašifrovanými informacemi. Z nádraží jsme byli vypouštěni po menších přestávkách, aby se jedna skupina nepotkala s druhou. Podle prvních pokynů jsme se, po menší poradě, přesunuli před Národní muzeum. Poté jsme prošli celé Václavské náměstí, ze kterého jsme došli k Prašné bráně, kde jsme dostali za úkol vyfotit se před divadlem Hybernia. První část úkolů končila na Staroměstském náměstí, kde jsme se opět sešli s našimi učiteli. Podle dalších pokynů jsme se Pařížskou ulicí přesunuli do Židovského Města, odkud vedla naše cesta k Rudolfinu. Zde se znovu sešly všechny skupinky a odtud jsme se opět v různých časových intervalech postupně přesouvali do zahrad Valdštejnského paláce.

Naše další putování vedlo Nerudovou ulicí k Pražskému hradu, odtud do Strahovského kláštera a poté, co jsme se dostatečně pokochali výhledy na Prahu, jsme se vydali na naši poslední zastávku – Karlův most. Zde jsme dostali hodinu a půl volno. Po obědě byl závěrečný sraz „pod ocasem“ a pak už nás čekala jen cesta vlakem do Plzně.

Eliška Davídková, septima

jazykova_exkurze

29


září 2022

aktualita img

:: Mykologická exkurze

Ve čtvrtek 29. 9. jsme s naší třídou (sekundou) vyrazili na mykologickou exkurzi. Průvodcem se nám v tento den stali pan Hejl a jeho kolega. Společně jsme se vydali do lesů kolem zámku Kozel.

Naším úkolem bylo sbírat houby, co nejvíc druhů. Postupně jsme je pak určovali a říkali si o nich spoustu zajímavých věcí. Našli jsme spoustu hub, některé z nich byly i vzácné, jako je třeba stroček trubkovitý, v restauracích prý za něj dávají velké odměny. Na konci exkurze jsme si mohli nasbírat houby domů.

Ale pak už přišel čas vyrazit zpátky na šťáhlavské nádraží. Nejlepší houbaři neodešli s prázdnou. Kromě hub si odnesli i odměnu – malou houbařskou příručku, jejímž spoluautorem byl i pan Hejl.

Výlet se nám moc líbil. Děkujeme za něj paní učitelce Tlapové i panu Hejlovi.

Kotlanová Elen a Strázká Petra, sekunda

mykologicka_exkurze mykologicka_exkurze mykologicka_exkurze mykologicka_exkurze

27


září 2022

aktualita img

:: Exkurze IKAP - Křivoklátsko

Dne 27. 9. se uskutečnila biologická exkurze do CHKO Křivoklátsko. Exkurze se zúčastnilo 36 žáků v doprovodu 2 vyučující: H. Tlapové a L. Chalupové.

Navštívili jsme Skryjská jezírka, dále muzeum J. Barranda ve Skryjích (zkameněliny nalezené v oblasti Skryjí a Týřova, expozice věnované Barrandienu, životu v prvohorních mořích a náčiní, které Barrande používal při sběru paleontologických nálezů) – zde si žáci mohli ve sklepení muzea vyklepnout vlastního trilobita z břidlice tam navezené. Pak jsme pokračovali po geologické zážitkové stezce s názvem Po stopě trilobita, na které si biologové mohli sami nalézt v břidlicích otisky trilobitů, nebo i celé trilobity. Cestou jsme obdivovali listnaté a smíšené lesy této biosférické rezervace.

22_exkurze_krivoklatsko 22_exkurze_krivoklatsko 22_exkurze_krivoklatsko 22_exkurze_krivoklatsko 22_exkurze_krivoklatsko 22_exkurze_krivoklatsko 22_exkurze_krivoklatsko

23


září 2022

aktualita img

:: Čestné občanství Blovic

Ve čtvrtek 22. 9. 2022 proběhl v kapli sv. Ondřeje na blovickém zámku program věnovaný oslavám 60. výročí založení Gymnázia Blovice pod názvem Literární vzpomínání. Tento pořad byl složen z autorských čtení příspěvků žáků gymnázia a některých jeho absolventů.

Ve druhé části podvečera proběhl akt udělení čestného občanství města Blovice MgA. Alfredu Strejčkovi. Návrh na toto ocenění vzešel právě od žáků Gymnázia Blovice. Důvodem je jeho celoživotní umělecká činnost, kterou významnou měrou přispěl ke společenskému a duchovnímu rozvoji společnosti, celoživotní přínos v oblasti kultury, zvláště propagace díla Jana Ámose Komenského v celosvětovém měřítku, přínos v oblasti herectví, rozhlasového herectví a uměleckého přednesu a dlouholetá pedagogická činnost při výchově mladých generací.

Pan Alfred Strejček má zároveň osobní vazby na naše město. Jeho manželkou byla Mgr. Jarmila Nygrýnová - Strejčková, vynikající československá atletka, ve městě se usadily i obě jeho dcery.

Ocenění převzala z rukou starosty města Bc. Roberta Zelenky, místostarosty Ing. Michala Hodka a ředitelky Gymnázia Blovice Mgr. Marcely Šustrové dcera pana Alfreda Strejčka Kristina Gajdošová - Strejčková spolu s jeho vnoučaty Emou a Petrem Jurášovými.

22_literarni_vecer 22_literarni_vecer 22_literarni_vecer 22_literarni_vecer 22_literarni_vecer

14


září 2022

aktualita img

:: Biologická exkurze IKAP

V úterý 13.9. vyrazili malí i velcí biologové na Šumavu. Pěší výlet přes Turnerovu chatu na Čeňkovu pilu si všichni moc užili. Navštívili také Návštěvnické centrum Srní, kde k radosti všech spatřili i smečku 13 vlků! Skvělý den!

A díky IKAPu bylo všechno hrazené školou.

22_exkurze_bi 22_exkurze_bi 22_exkurze_bi 22_exkurze_bi 22_exkurze_bi 22_exkurze_bi 22_exkurze_bi

09


září 2022

aktualita img

:: Dny vědy a techniky

V pátek dne 9. 9. 2022 se žáci sekundy a tercie vydali do Plzně na Dny vědy a techniky. Náměstí Republiky se na několik hodin proměnilo ve vědeckou laboratoř. Různé vědecké obory zde byly představeny z netradičního úhlu pohledu v přibližně dvaceti stáncích. Zastoupena byla nejen fyzika, ale i chemie, informatika nebo zdravověda. Žáci měli dvě hodiny na to, aby si prošli všechny stánky, a strávili více času u těch, které je nejvíce zaujaly.

Teslův transformátor, tekutý dusík, kouzelná zrcadla, velké mýdlové bubliny, dalekohledy s pohledem na Slunce a sluneční skvrny, funkční zmenšeniny parního stroje, termokamera a mnoho a mnoho dalšího – to vše si získalo pozornost žáků různého věku. Snad nejvíce žáky zaujaly staré modely počítačů, na nichž si žáci mohli zahrát počítačové hry.

Akce se vydařila a žáci si rozšířili obzory nejen v oblasti fyziky.

Tereza Bečvářová

22_dny_vedy_a_techniky 22_dny_vedy_a_techniky 22_dny_vedy_a_techniky 22_dny_vedy_a_techniky 22_dny_vedy_a_techniky 22_dny_vedy_a_techniky 22_dny_vedy_a_techniky

05


září 2022

aktualita img

:: Adaptační kurz primy a 1. ročníku

1.září bylo pro naše nováčky z primy i 1.ročníku netradiční. Hned po úvodním seznámení se školou, třídními a základními informacemi nasedli do autobusů a odjížděli na dvoudenní adaptační kurz do Jesenice u Rakovníka. Se žáky 1.ročníku jela jejich třídní Hana Chytrá a jako druhý doprovod školní metodik prevence Ivo Barca, který zajišťoval program. Se třídou primou jela třídní učitelka Milena Lásková a jako druhý doprovod pak školní psycholožka Pavlína Fialová.

Po příjezdu do Jesenice se děti rychle ubytovaly a začal jim pestrý program, večer měly děti táborák a druhý den přijel pan Miloslav Žižka z PPP Plzeň, který natáhl lana a připravil pro děti aktivitu, která byla zaměřena vzájemnou spolupráci ve skupině.

Počasí nám opravdu přálo, jídlo bylo výtečné a žáci i učitelé odjížděli v pátek odpoledne s novými zážitky domů.

22_adaptak 22_adaptak

13


červen 2022

aktualita img

:: G-Band v Nepouku

V sobotu 4. června vystoupila školní kapela Gymnázia Blovice G-Band na nepomuckých trzích. Pod vedením Mgr. Roman Škaly kapela představila písně z muzikálu Ať žijí duchové. Tento muzikál společně s panem učitelem připravujeme na zářijové oslavy blovického gymnázia. Početné publikum nás odměnilo bouřlivým potleskem a společně jsme si vystoupení všichni moc užili. V závěru vystoupení jsme pozvali diváky na náš další koncert, který se uskuteční 17. června v pivovaře Zhůř a budeme rádi, když přijdete i vy ostatní:).

G-Band.

22_gband_nepomuk 22_gband_nepomuk 22_gband_nepomuk 22_gband_nepomuk 22_gband_nepomuk 22_gband_nepomuk

13


červen 2022

aktualita img

:: Výtvarný kroužek spolupracoval s Muzeem jižního Plzeňska

Členové výtvarného kroužku během dubna vytvořili sérii ilustrací k pohádkám Boženy Němcové, které byly využity při akci Muzea jižního Plzeňska 11.- 12. 6. 2022 v rámci Víkendu otevřených zahrad. Pohádkovou stezkou Boženy Němcové mohli procházet jak děti, tak dospělí návštěvníci.

Dana Fialová

22_ilustrace 22_ilustrace 22_ilustrace

13


červen 2022

aktualita img

:: Celostátní přehlídka dětských recitátorů

10.6.- 12. 6. 2022 hostily Svitavy dětské recitátory na 50. celostátní přehlídce. Na akci po úspěchu v krajském kole recitační soutěže byla pozvána i Aneta Bláhová, žákyně tercie.

Recitátorům 4. kategorie ( 8. a 9. třídy) byla věnována sobota 11.6. Jednotlivá vystoupení byla rozdělena do tří bloků. Odpoledne se pak konala beseda s lektory a porotci, kde si mohli soutěžící vyslechnout různé názory a připomínky ke svým vystoupením. Na závěr celého dne byl přichystán raut pro účastníky všech kategorií. V průběhu celé přehlídky se konaly jednotlivé dílny pod vedením studentů DAMU.

Ocenění nebo umístění se v této celostátní přehlídce neudílí. Vše se neslo v přátelské atmosféře a i porotci sami sebe označovali za "poradce".

Aneta Bláhová, tercie

22_recitatori 22_recitatori 22_recitatori

10


červen 2022

aktualita img

:: Den v laboratořích FEL

U příležitosti oslav 60. výročí GB běží na naší škole akce s názvem Studenti studentům. V pátek 10. června jsme tedy navštívili naše absolventy na Elektrotechnické fakultě ZČU v Plzni. Vašek Kotlan, David Rot, Oldřich Tureček a Lenka Stachová (roz. Přibylová) ukázali 20 našim technicky naladěným studentům laboratoře, v nichž se dějí pozoruhodné věci.

Kluci a holky od tercie až po septimu se proletěli na simulátoru paraglidu, sami měřili tvrdost kovů na tvrdoměru, pracovali s termokamerou. V laboratoři chemie poznali podstatu palivových (vodíkových) článků. Oddělení akustiky se svými speciálními měřicími komorami zaujalo nejen naše hudebníky. Ukázka levitačního tavení a indukčního kalení dovršila prohlídku vnitřních laboratoří fakulty. Naše exkurze doslova vyvrcholila na střeše budovy FEL, kde nám Ing. Ivo Veřtát, Ph.D. ukázal antény komunikující s FELkou řízenou družicí a řídicí centrum pro tuto družici.

Děkujeme všem našim absolventům za to, jak vstřícně nás přijali a kolik svého cenného času nám věnovali. Na fakultě jsme se cítili jako doma. Perfektní den!

Lada Kotlanová

22_laboratoreFEL 22_laboratoreFEL 22_laboratoreFEL 22_laboratoreFEL 22_laboratoreFEL 22_laboratoreFEL 22_laboratoreFEL 22_laboratoreFEL

26


květen 2022

aktualita img

:: Exkurze kvarty do ZČM

Dne 25. 5. 2022 třída kvarta, v doprovodu paní učitelky Dagmar Dindové a Hany Polívkové, navštívila Západočeské muzeum v Plzni. Tam na ně čekala milá paní Denisa Brejchová, která třídě zajímavě představila komunismus, nacismus, koncentrační tábory, významné osobnosti a mnoho dalšího. Také jim ukázala několik velmi zajímavých předmětů, jako třeba mýdlo vyrobené z kostí obětí koncentračních táborů, nebo jeden z prvních gramofonů, jenž nám přivezli Američané po osvobození.

V druhé polovině návštěvy muzea se žáci rozdělili do čtyř skupin, dostali kufřík s mnoha informacemi a tablet s několika videy, a připravili krátké prezentace o daném tématu. Prezentace se všem vydařily na výbornou, každý se zapojil a skvěle komunikoval.

Jednotlivé skupiny tím ostatním studentům představily svůj vlastní pohled na nacismus či komunismus.

Z této velmi povedené exkurze si žáci, a jistě i učitelky, odvezli mnoho skvělých zážitků a velmi zajímavých a užitečných informací.

Adéla Franková

22_kvarta_zcm 22_kvarta_zcm 22_kvarta_zcm

23


květen 2022

aktualita img

:: Módní přehlídka ve výuce němčiny

V pondělí 23.5. proběhla módní přehlídka v podání němčinářů z 3.ročníku. Třeťáci představili tercii několik outfitů od všech ročních období přes sport, až po plážovou módu. Módní přehlídka byla úspěšně zakončena přípitkem a pestrou hostinou. Všichni jsme si to moc užili.

Dagmar Dindová

22_modni_prehlidka 22_modni_prehlidka 22_modni_prehlidka

18


květen 2022

aktualita img

:: Povídání o pejscích

Dne 18. 5. 2022 nás ve škole navštívila paní Ing. Andrea Kolmanová. Už sedm let úspěšně vede psí útulek v Borovně, a proto jsme si s ní povídali hlavně o pejscích, ale došlo i na spoustu jiných zajímavých témat. Dozvěděli jsme se například, jak se pejsci do útulku dostávají a jak se potom dostávají do adopce. Mluvili jsme o tom, jak špatné jsou psí množírny nebo týrání pejsků.

Paní Andreu Kolmanovou a psí útulek v Borovně již několikrát žáci GB nominovali na Cenu Ď a v roce 2020 jí byla Cena Ď žáků Gymnázia Blovice skutečně udělena. Protože ale do předávání zasáhla vlna koronaviru, obdržela cenu až nyní. Za pomoc opuštěným a týraným psům v okrese Plzeň-jih a za organizování dalších aktivit, jako např. canisterapie a různých charitativních projektů, si ocenění ona i její spolupracovníci zaslouží.

Vyučovací hodina s paní Andreou Kolmanovou byla poučná i zábavná zároveň. Doufáme, že se do psího útulku v Borovně někdy podíváme a některého z pejsků si pohladíme.

HAF!

Klára Dlouhá, sekunda

22_prednaska_borovno 22_prednaska_borovno 22_prednaska_borovno

15


květen 2022

aktualita img

:: Tercie a sexta v Národním divadle

V neděli 15. 5. 2022 navštívily třídy tercie a sexta divadelní představení Kytice v Národním divadle v Praze. Jednalo se o divadelní zpracování známé sbírky balad od Karla Jaromíra Erbena.

Do hlavního města jsme se vypravili autobusem, který nás vysadil na druhém břehu Vltavy. Vzhledem k tomu, že jsme dorazili s dostatečným časovým předstihem, využili jsme čas k prohlídce Národní třídy a okolí Národního divadla. Před začátkem představení jsme se pokochali krásami vnitřních prostor divadla. Následovalo dvouhodinové představení, které se nám velmi líbilo a ve kterém účinkovala spousta známých herců. Při zpáteční cestě k autobusu jsme si mohli prohlédnout osvícená panoramata noční Prahy.

Karolína Veselá,
tercie

22_ND 22_ND 22_ND 22_ND

11


květen 2022

aktualita img

:: Tercie v ZČM

10. 5. 2022 se třída tercie zúčastnila programu Po stopách osudů 20. století, který přiblížil žákům atraktivním způsobem dějiny 20. století (1914/18- 1989/91) a principy dvou totalitních režimů- nacismu a komunismu. Žáci se s dějinnými událostmi seznámili metodou pojetí historie jako příběhu, poté v rolích investigativních žurnalistů měli možnost pochopit motivace, jež určovaly jednání postav v odlišných historických kontextech, pokusili se pojmenovat příčiny, které vedly k nastolení totalitních režimů a k jejich podpoře (muzejní kufříky, kopie dobových materiálů).

Program vychází z badatelského přístupu, je založený na spolupráci ve skupinách, rozvíjí schopnost prezentace výsledků bádání.

Žáci pracovali se zaujetím, velkým přínosem je práce ve skupinách.

Dana Fialová

22_tercie_zcm 22_tercie_zcm 22_tercie_zcm 22_tercie_zcm 22_tercie_zcm

11


květen 2022

aktualita img

:: Po stopách osudů 20. století

Ve středu 11.5.2022 se část 2. ročníku v doprovodu paní učitelky Dany Fialové vydala do Plzně, kde nás čekal program v Západočeském muzeu. Celé dopoledne se neslo v duchu osudů 20. století, takže jsme si popovídali o mnohých událostech od začátku první světové války až po pád komunismu. Některá témata jsme si následně přiblížili formou skupinových prezentací, které nás víc než obohatily. Tečkou za příjemně stráveným dnem byla návštěva katedrály sv. Bartoloměje na náměstí.

2. ročník

22_po_stopach 22_po_stopach 22_po_stopach 22_po_stopach 22_po_stopach

01


květen 2022

aktualita img

:: Leonardův samonosný most

Na minulém kroužku Fyzikálních zákonů v praxi, který na naší škole běží v rámci projektu Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji, žáci sestavovali Leonardův samonosný most, který v roce 1483 Leonardo da Vinci navrhl pro milánského vévodu Ludoviga da Sforzu. Most se dá rychle postavit, rychle rozebrat, nejsou potřeba žádné hřebíky ani provazy. Na stavbu jsme používali dubová prkýnka a žáci soutěžili o stavbu co nejvyššího a nejstabilnějšího mostu.

Vladimíra Hirschová, vedoucí kroužku

22_Leonarduv_most 22_Leonarduv_most 22_Leonarduv_most 22_Leonarduv_most

22


duben 2022

aktualita img

:: Ach Romeo, Romeo! Proč jsi Romeo?

Ach Romeo, Romeo! Proč jsi Romeo?
Své jméno zapři, odřekni se otce,
anebo, nechceš-li, zasvěť se mně,
a přestanu být Kapuletová.

Shakespearovu tragédii „Romeo a Julie“ měli možnost na jevišti Divadla na Vinohradech dne 22. dubna 2022 zhlédnout žáci kvarty, kvinty a 3. ročníku.

V roli Romea se nám líbil Marek Lambora, a protože jsme měli místa v lóžích v přízemí a na 1. balkóně takřka u jeviště, mohli jsme mu dokonce poradit, když se na nás obrátil s otázkou: „Mám ještě poslouchat? Či odpovím?“ A odpověděl! Ale až poté, co výborná Sabina Rojková v roli Julie dokončila slavný monolog.

O jisté komediální odlehčení tragédie se zasloužila Tereza Bebarová v roli chůvy. Zaujaly nás ale i další herecké výkony (I. Bareš, S. Skopal, O. Kraus, M. Holý, T. Dastlík…), kostýmy, scéna a dramatická hudba. Režijní pojetí Juraje Deáka bylo svěží a přístupné mladému publiku.

Pozdě v noci jsme se vraceli unaveni domů, avšak s přesvědčením, že se výprava za divadelními zážitky vyplatila.

kvarta

22_Romeo 22_Romeo

22


duben 2022

aktualita img

:: Den v Plzni s kvintou a sextou

Ve středu 20. 4. 2022 se na naučný výlet do Plzně vypravily hned dvě třídy – kvinta a sexta. Kvinta se v doprovodu paní učitelky Durasové a své třídní vyučující Jarmily Šlaisové nejprve vydala na exkurzi do Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Naopak sexta, doprovázena svojí třídní učitelkou Vladimírou Hirschovou, jako první podnikla prohlídku katedrály sv. Bartoloměje.

V knihovně nás průvodce seznámil s jejími službami, možnostmi využívání studoven a provedl nás po interiéru. Kromě toho nám sdělil i spoustu historických faktů, jež se týkají budovy knihovny. Poté jsme se odebrali na náměstí Republiky, kde nás čekala další prohlídka.

Při vstupu do katedrály jsme pak byli uneseni z nádherně zrenovovaného interiéru chrámu, koncipovaného jako trojlodí, na nějž navazuje presbytář se dvěma klenbami. Rovněž jsme absolvovali poučnou přednášku zahrnující informace o historii stavby, architektonické zajímavosti a ukázku podkroví, na jehož dosažení bylo třeba vynaložit značnou fyzickou aktivitu.

Po ukončení celé akce na náměstí jsme se rozprchli do různých částí Plzně, ale většina z nás se stejně později sešla na hlavním nádraží.

Celkově byla exkurze nesporně velmi obohacující a úspěšná.

Kvinta

22_kvinta_sexta_plzen 22_kvinta_sexta_plzen 22_kvinta_sexta_plzen

07


duben 2022

aktualita img

:: Kvarta na cestách

Dne 7. 4. 2022 se třída kvarta vydala na exkurzi do Židovského muzea v Praze.

Z pražského hlavního nádraží jsme prošli bývalým Novým Městem pražským a Starým Městem pražským až do části zvané Josefov, bývalého Židovského Města. Zde jsme jako první památku navštívili Staronovou synagogu, nejstarší synagogu v Evropě. Poté jsme se vypravili do ne příliš vzdálené Pinkasovy synagogy. Zde jsme si uctili památku obětí holocaustu a prohlédli si dochované kresby dětí z terezínského ghetta. Když jsme se opět všichni sešli před synagogou, navštívili jsme ještě Starý židovský hřbitov.

Všichni jsme si výlet moc užili a dozvěděli jsme se i mnoho nového.

Kvarta

22_kvarta_praha

© 2014-2022 gblovice.cz Všechna práva vyhrazena